Superwizjer

Ucieczka z Irpienia

Rodziny z dziećmi, ranni oraz starsi i schorowani ludzie przedzierali się przez ruiny mostu w Irpieniu, by uciec w stronę Kijowa. - Szłyśmy między czołgami, między żołnierzami, obcymi żołnierzami. To było straszne - mówiła jedna ze spotkanych tam kobiet. Jeszcze niedawno Irpień był spokojnym miasteczkiem. Dziś to strefa wojny, pełna śmierci i zniszczenia. O tym w reportażu Michała Przedlackiego. 

 

Reportaż "Ucieczka z Irpienia" otrzymał nagrodę intermedia-globe GRAND AWARD, czyli główną w kategorii News, na World Media Festival w Hamburgu, a także nagrodę w kategorii Reportaże i Felietony: Relacja Wiadomości z Ostatniej Chwili. (Breaking News Coverage). 

 

Reportaż "Pierwsza linia frontu. Ucieczka z Irpienia i obrońcy Charkowa" otrzymał także nagrodę "Trophee Argent" w kategorii: filmy dokumentalne - akcje humanitarne i solidarność podczas międzynarodowego festiwalu Deauville Green Awards we Francji, a sam Michał Przedlacki otrzymał w 2022 roku medal 75-lecia Misji Jana Karskiego.

 

We wrześniu 2022 roku dokument doceniono również na Festiwalu Filmów Przeciw Wojnie. Dokument otrzymał dwie nagrody Złotego Kopernika. 

 

W grudniu 2022 roku jury 26. edycji konkursu Grand Press w kategorii Reportaż telewizyjny/wideo nagrodziło cykl reportaży wojennych z Ukrainy autorstwa Michała Przedlackiego.

 

W TVN24 GO dostępne są reportaże Michała Przedlackiego "Kompania Wowy broni Kijowa", "Ukraina kontratakuje. Bitwa o Łukjaniwkę", "Pierścień wokół Kijowa. Ukraina albo śmierć" oraz "Donbas - za wolność naszą i waszą". Można także obejrzeć rozmowę Juliusza Kaszyńskiego z Michałem Przedlackim, w której opowiada on o pracy nad swoimi materiałami.