Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek dwukrotnie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem ws. reformy emerytalnej - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Rano politycy widzieli się na roboczym śniadaniu, drugi raz rozmawiali przy okazji wizyty premiera Ukrainy.
Według źródeł zbliżonych do rządu, Tusk i Pawlak mieli rozmawiać o tzw. emeryturach częściowych. Zgodnie z propozycją PSL na emeryturę częściową miałyby przechodzić kobiety w wieku 62 lub 63 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat, na co jest wstępna zgoda zarówno PO, jak i PSL. Główny spór pomiędzy koalicjantami dotyczy wysokości emerytur częściowych. - Wyliczenia mają dotyczyć dwóch wariantów - 30 proc. i 50 proc. emerytury końcowej - poinformowali rozmówcy z kierownictwa PO.
Rozmowy społeczne
O godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Trójstronnej, w której bierze udział premier Donald Tusk. Jak poinformował dziennikarzy szef klubu PO Rafał Grupiński, premier przedstawi efekty konsultacji społecznych, w tym koncepcję emerytur częściowych.
- Podstawowe założenie, czyli wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia, się nie zmienia. Natomiast rozważamy warianty kompromisowe, jeśli chodzi o te ostatnie lata pracy przed przejściem na emeryturę, ale chcemy to tak zbudować, żeby nie spowodować, iż emerytura końcowa będzie niska - zaznaczył Grupiński.
Gotowość porozumienia
Do rozmów gotowe jest też PSL - zapewnia rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński. Według niego Stronnictwo jest otwarte na koncepcję emerytury częściowej, ale wyklucza możliwość, by wynosiła ona równowartość 1/3 uzbieranych składek. Rzecznik podkreślił, że Stronnictwo "z dobrą wolą przyjmuje" decyzję PO o tym, by kolejna tura negocjacji ws. emerytur zaczęła się od PSL. O tym, że konsultacje premiera Donalda Tuska rozpoczną się od partii koalicyjnej, powiedział w czwartek wiceszef PO Grzegorz Schetyna.
Bez porozumienia
We wtorek PO i PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Nie odbyła się zapowiadana wcześniej wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i wicepremiera Pawlaka.
W środę zarząd krajowy PO upoważnił premiera do rozmów z klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej, jednocześnie PO zamierza nadal przekonywać PSL do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
nsz,mn//gak,tr/k
Źródło: PAP, TVN24