- Zapoznaliśmy wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego ze stanem negocjacji w związku ze szczytem NATO - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Trwało ono około dwóch godzin.
- Jeżeli chodzi o kwestię wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jeżeli chodzi o zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, cała scena polityczna jest tutaj zgodna, że to jest dobry kierunek i to jest potrzebne - powiedział Duda na konferencji prasowej. - Jeżeli chodzi o ogólny kierunek wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju, jest tutaj absolutna jednomyślność na całej scenie politycznej.
"Wszyscy mówimy jednym głosem"
Duda powiedział także, że w stanowiskach członków RBN "nie ma żadnych rozbieżności politycznych w kwestii organizacji szczytu NATO. Duda zaapelował do swoich rozmówców, by nie prowokować politycznych sporów i zachować spokojną atmosferę.
- Wszyscy mówimy tutaj jednym głosem. Podobnie jest jeśli chodzi o kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce - też cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent podkreślił, że dyskusje i wątpliwości dotyczą tylko "kwestii szczegółowych". Poinformował, że członkowie RBN zostali zapoznani ze stanem negocjacji związanych ze szczytem NATO. Dodał, że rozmowa dotyczyła także kwestii bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem szczytu i Światowych Dni Młodzieży.
Apel o wstrzemięźliwość w dyskusjach politycznych
- Zwróciłem się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku z tymi zbliżającymi się wydarzeniami zachować nieco wstrzemięźliwości, przede wszystkim słownej, w dyskusjach politycznych, aby nie prowokować politycznych sporów, aby zachować spokojną atmosferę - powiedział we wtorek prezydent. Jak dodał, ta spokojna atmosfera - z związku ze zbliżającymi się wydarzeniami w Polsce - jest nam potrzebna. - Zwróciłem, się z takim apelem, jako prezydent Rzeczypospolitej, aby zachować kulturę polityczną, nie podgrzewać sporów. Wiadomo, że spór jest pewną naturą demokracji, nie mam co do tego wątpliwości, zawsze będą spory, ale chodzi o to, aby przez ten czas, kiedy zbliżamy się do tych wielkich wydarzeń międzynarodowych, kiedy ważna jest kwestia wizerunku naszego kraju na zewnątrz, ale również bezpieczeństwa wewnętrznego, zachować tę wstrzemięźliwość na scenie politycznej - powiedział Duda. Prezydent wyraził nadzieję, że "poważni politycy" tę jego prośbę potraktują poważnie.
Spotkanie rządu, opozycji i prezydenta
W posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie wzięli udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także: prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.
O 11.00 w BBN rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego #RBN. Tematem szczyt NATO w Warszawie pic.twitter.com/cDX9KayZyS
— BBN (@BBN_PL) 7 czerwca 2016
Drugie posiedzenie zwołanie przez Dudę
To drugie posiedzenie RBN zwołane przez prezydenta Dudę. Pierwsze, dotyczące aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem kraju, odbyło się w marcu. Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca.
W szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze wschodu i południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO. W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną.
Autor: mart,pk\mtom, kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / BBN