Publiczne pieniądze płyną szerokim strumieniem do fundacji powiązanych z PiS

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Publiczne dotacje za rządów PiS (Materiał "Faktów" TVN z 19 stycznia)
Publiczne dotacje za rządów PiS (Materiał "Faktów" TVN z 19 stycznia)TVN
wideo 2/3
TVNPubliczne dotacje za rządów PiS (Materiał "Faktów" TVN z 19 stycznia)

W ostatnich dniach media opisały kolejne przypadki dotowania z budżetu państwa fundacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Przypominamy kilka przykładów, skąd, ile i do kogo popłynęły publiczne pieniądze.

Dotacje od ministra Czarnka

Justyna Suchecka i Piotr Szostak w cyklu artykułów prześledzili dotacje przyznawane z programów tworzonych przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Pokazali jak rozdawane było:

- 40 milionów złotych na "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Najwyższą dotację - 5 milionów złotych - dostała Fundacja Polska Wielki Projekt, w której radzie programowej fundacji zasiadają między innymi wicepremier Piotr Gliński, europosłowie PiS oraz dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia. 4,9 miliona złotych trafiło do Fundacji Wolność i Demokracja założonej przez Michała Dworczyka, byłego szefa KPRM. Sekretarzem zarządu tej fundacji jest Radosław Poraj-Różecki - prywatnie mąż Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, posłanki PiS i przewodniczącej sejmowej komisji edukacji.

- 20 milionów złotych na Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne. Na liście nagrodzonych były organizacje związane m.in. z byłą posłanką PiS, lokalnymi działaczami partii, a także samym ministrem Przemysławem Czarnkiem.

- 10 milionów złotych w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Pieniądze trafiły między innymi do fundacji związanych z europosłem PiS, senatorem PiS, córką członka PiS. 200 tysięcy złotych dostała też fundacja, której wiceprezesem jest skazany nieprawomocnie za zakup prawa jazdy były poseł PiS.

W ostatnim tygodniu głośno było o sfinansowanym przez resort edukacji zakupie, którego dokonała Fundacja Polska Wielki Projekt. Fundacja kupiła willę na warszawskim Mokotowie od Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Po siedmiu latach nieruchomość będzie mogła być przeznaczona na cele komercyjne.

Dotacje dla fundacji założonej przez Dworczyka

Michał Dworczyk był twórcą i przez pewien czas szefem Fundacji Wolność i Demokracja. Do 2021 roku był jej fundatorem, będąc jednocześnie szefem kancelarii premiera.

Łącznie, z różnych źródeł, fundacja otrzymywała dotacje w wysokości: 2013 rok - 7,6 miliona złotych, 2014 rok - 13,6 miliona złotych, 2015 rok - 12,2 miliona złotych, 2016 rok - 10,2 miliona złotych, 2017 rok - 9,1 miliona złotych, 2018 rok - 11,1 miliona złotych, 2019 rok - 12,1 miliona złotych, 2020 rok - 13,1 miliona złotych,  2021 rok - 15,6 miliona złotych.

W 2020 i 2021 roku fundacja ta dostała pieniądze dzielone przez kancelarię premiera, którą kierował Dworczyk, fundacja uzyskała 8,5 miliona w 2020 roku oraz ponad 11 milionów rok później.

Czytaj więcej: Dworczyk wpływał na skład rady fundacji dotowanej milionami z KPRM

Narodowy Instytut Wolności

Co roku pozarządowe organizacje są dotowane z Narodowego Instytutu Wolności. Pieniądze trafiały między innymi do Reduty Dobrego Imienia, w której radzie zasiada Antoni Macierewicz, a którego prezesem jest bliski współpracownik ministra Piotra Glińskiego. Innym przykładem jest Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej, którym kieruje europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

W 2021 roku dotacje z tego Instytutu otrzymała między innymi wspomniana już Fundacji Polska Wielki Projekt z politykami PiS w radzie nadzorczej. Setki tysięcy złotych otrzymało też na przykład Stowarzyszenie Sanctus Paulus, którego prezesem jest wydawca lokalnego tygodnika, który w ostatnich wyborach wspierał Andrzeja Dudę. Pieniądze trafiły też do Fundacji Edukacja do Wartości założonej przez wiceprezesa Ordo Iuris Tymoteusza Zycha, czy do Pomorskiej Inicjatywy Historycznej, której wiceszefem jest Roman Zwiercan, mąż byłej posłanki PiS Małgorzaty Zwiercan.

Rząd chce przez najbliższe cztery lata przeznaczyć na Narodowy Instytut Wolności blisko 890 milionów złotych.

2,5 miliona złotych dla fundacji Chłopika

Onet napisał w poniedziałek o dotacjach, które z Narodowego Instytutu Wolności popłynęły do Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych. Jednym z jej twórców i byłym prezesem jest Mariusz Chłopik - nieformalny doradca premiera Mateusza Morawieckiego, jeden z jego najbliższych współpracowników.

Jak podał Onet, od 2019 roku z Narodowego Instytutu Wolności przekazano do Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych blisko 2,5 miliona złotych, a kolejne wnioski o finansowanie przeszły już pozytywnie ocenę formalną.

Portal poinformował też o tym, jak firma żony Chłopika (Elżbiety - red.) zarabiała na zleceniach od państwowych podmiotów.

Dotacje dla Bąkiewicza

Szerokim strumieniem publiczne pieniądze płynęły też do organizacji Roberta Bąkiewicza, narodowca, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Powiązane ze sobą organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości tylko do końca 2021 roku otrzymały w sumie prawie 4 miliony złotych z budżetowych pieniędzy. Pieniądze przekazali Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej (3 miliony złotych) oraz Narodowy Instytut Wolności (880 tysięcy złotych).

W 2022 roku stowarzyszeniom Straż Narodowa i Marsz Niepodległości przyznano kolejne 850 tysięcy złotych w ramach projektu "Wolność po polsku - edycja 2022".

Zobacz reportaż "Czarno na białym": Łaskawość dla bankruta

Autor:ads / prpb

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości