Rosja wstrzymuje dostawy gazu. "Polska jako jeden z nielicznych krajów UE przygotowała się na tę sytuację"

Autor:
akr,
mjz/kg
Źródło:
TVN24
Steinhoff: Polska, jako jeden z nielicznych krajów Unii, przygotowała się na tę sytuację
Steinhoff: Polska, jako jeden z nielicznych krajów Unii, przygotowała się na tę sytuacjęTVN24
wideo 2/6
TVN24Steinhoff: Polska, jako jeden z nielicznych krajów Unii, przygotowała się na tę sytuację

Jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu - ocenił w "Kropce nad i" były minister gospodarki i były wicepremier Janusz Steinhoff, komentując zapowiedziane przez Gazprom wstrzymanie dostaw tego surowca do Polski. Jego zdaniem, ponieważ "byliśmy narażeni na tego typu agresywne działania w stosunku do Polski od wielu, wielu lat", nasz kraj przygotował się na taką okoliczność.

OGLĄDAJ CAŁĄ "KROPKĘ NAD I" W TVN24 GO

Były minister gospodarki i były wicepremier Janusz Steinhoff przyznał w "Kropce nad i" w TVN24, że decyzja Gazpromu o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski go "nie dziwi". - Byliśmy narażeni na tego typu agresywne działania w stosunku do Polski od wielu, wielu lat. Dlatego Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej przygotowała się na tę sytuację - powiedział.

Kolejne państwo zostanie odcięte od rosyjskiego gazu >>>

Steinhoff: jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu

Zdaniem Steinhoffa "jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu". - Bo kończy się nam kontrakt jamalski za kilka miesięcy, mamy infrastrukturę przesyłową praktycznie już przygotowaną na import gazu z innych kierunków, mamy również podziemne magazyny gazu o pojemności około trzech miliardów metrów sześciennych, mamy wreszcie własne wydobycie na poziomie czterech miliardów metrów sześciennych rocznie - wyliczał.

Jak mówił Steinhoff, "nastąpi reorientacja kierunków dostaw". - My płaciliśmy rentę za brak alternatywy przez wiele, wiele lat, prawie 30. Mieliśmy różne sytuacje konfliktowe z dostawcami rosyjskimi (…). To były problemy, które nas skłaniały do wygłaszania koncepcji, iż Federacja Rosyjska dostawy nośników energii, a szczególnie gazu sieciowego, traktuje jako istotne narzędzie do prowadzenia imperialnej polityki - powiedział były minister gospodarki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości