Rosja wstrzymuje dostawy gazu. "Polska jako jeden z nielicznych krajów UE przygotowała się na tę sytuację"
Jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu - ocenił w "Kropce nad i" były minister gospodarki i były wicepremier Janusz Steinhoff, komentując zapowiedziane przez Gazprom wstrzymanie dostaw tego surowca do Polski. Jego zdaniem, ponieważ "byliśmy narażeni na tego typu agresywne działania w stosunku do Polski od wielu, wielu lat", nasz kraj przygotował się na taką okoliczność.
Były minister gospodarki i były wicepremier Janusz Steinhoff przyznał w "Kropce nad i" w TVN24, że decyzja Gazpromu o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski go "nie dziwi". - Byliśmy narażeni na tego typu agresywne działania w stosunku do Polski od wielu, wielu lat. Dlatego Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej przygotowała się na tę sytuację - powiedział.
Steinhoff: jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu
Zdaniem Steinhoffa "jesteśmy w tej chwili praktycznie uniezależnieni od rosyjskiego gazu". - Bo kończy się nam kontrakt jamalski za kilka miesięcy, mamy infrastrukturę przesyłową praktycznie już przygotowaną na import gazu z innych kierunków, mamy również podziemne magazyny gazu o pojemności około trzech miliardów metrów sześciennych, mamy wreszcie własne wydobycie na poziomie czterech miliardów metrów sześciennych rocznie - wyliczał.
Jak mówił Steinhoff, "nastąpi reorientacja kierunków dostaw". - My płaciliśmy rentę za brak alternatywy przez wiele, wiele lat, prawie 30. Mieliśmy różne sytuacje konfliktowe z dostawcami rosyjskimi (…). To były problemy, które nas skłaniały do wygłaszania koncepcji, iż Federacja Rosyjska dostawy nośników energii, a szczególnie gazu sieciowego, traktuje jako istotne narzędzie do prowadzenia imperialnej polityki - powiedział były minister gospodarki.

Autor:akr, mjz/kg
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Okazuje się, że pod rządami PiS-u najbardziej przyjaźnimy się z sojusznikami Putina - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński, odnosząc się relacji Polski z innymi państwami, między innymi do napiętych ostatnio relacji polsko-ukraińskich w związku z kryzysem zbożowym. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk, zapytany przez reportera TVN24 o to, z kim przyjaźnimy się na arenie międzynarodowej, odparł, że "mamy bardzo dużo przyjaciół". Konkretnych przykładów jednak nie podał.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Z kim przyjaźnimy się na arenie międzynarodowej? Polityk PiS: mamy bardzo dużo przyjaciół. Przykładów nie podał
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akw,mjz/ prpb
- Źródło:
- TVN24
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas czwartkowej konferencji prasowej w Zambrowie mówił o problemach polskiej wsi. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawił w kilku punktach plan naprawczy dla rolnictwa. Wskazał, że Trzecia Droga idzie do wyborów po to, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo żywnościowe. - Trzeba ulżyć tym, którym jest trudno, dać szansę rozwinąć skrzydła osobom, które mają do tego zdolność - powiedział.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Kosiniak-Kamysz: handlowali wizami zamiast sprzedawać na rynkach międzynarodowych polską żywność
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- mm//mm
- Źródło:
- tvn24.pl
"Czas decyzji: debiuty" to specjalny program na czas kampanii, w którym prezentowani są debiutujący kandydaci do parlamentu. Monika Drozdowska (lista Trzeciej Drogi) i Piotr Łapszo (lista Koalicji Obywatelskiej) rozmawiali z reporterem Mateuszem Grzymkowskim w Białymstoku o aferze wizowej, zatrzymaniu posłanki Kingi Gajewskiej przez policjantów, ale też o transformacji energetycznej i bezpieczeństwie granic.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Debiutujący kandydaci o zatrzymaniu posłanki, aferze wizowej i bezpieczeństwie granic
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ek/kab
- Źródło:
- TVN24