Doradca Departamentu Stanu USA o "zaniepokojeniu sprawą TVN24" i skutkach ewentualnego nieprzyznania koncesji

Źródło:
TVN24
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24
wideo 2/8
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24

Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie - oświadczył doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet w rozmowie z Piotrem Kraśką. Zaznaczył, że "wspólne wartości" czynią polsko-amerykański sojusz "wyjątkowym". - W momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia - przyznał.

Podsekretarz stanu i doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, Derek Chollet rozpoczął w czwartek wizytę w Polsce. W czasie wizyty rozmawiał z dziennikarzem "Faktów" TVN Piotrem Kraśką.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DEREKIEM CHOLLETEM W TVN24 GO

Piotr Kraśko: To wielki zaszczyt móc z panem porozmawiać. Dziękuję, że znalazł pan dla nas czas.

Derek Chollet: Cieszę się, że mogę tu być. Dziękuję za zaproszenie.

"Mamy wiele wspólnych wartości i interesów na całym świecie, ale mamy też trudne kwestie, które potrafią nas dzielić"

Piotr Kraśko: To oficjalny cytat z oświadczenia Departamentu Stanu: "W Warszawie Derek Chollet będzie rozmawiał o strategicznych, bilateralnych i regionalnych sprawach oraz naszym zaangażowaniu w demokratyczne wartości oraz instytucje". Jest pan doświadczonym dyplomatą. Czy mógłby nam pan pomóc przetłumaczyć ten język dyplomacji na język codzienny? Co oznacza "zaangażowanie w demokratyczne wartości i instytucje" i czy jest to przedmiotem pana rozmów w Warszawie?

Derek Chollet: Przede wszystkim cieszę się, że mogę tu być. Dziękuję za zaproszenie. To wspaniałe być z powrotem w Warszawie. To jest miejsce, które odwiedzałem wielokrotnie. Jestem tu, ponieważ łączą nas bardzo ważne relacje z Polską. Jesteście ważnymi sojusznikami w NATO, mamy wiele wspólnych interesów, robimy wiele wspólnych rzeczy na całym świecie i mamy też wiele wspólnych wyzwań. Mamy bardzo dużo zadań. Prezydent Biden, który doskonale zna Polskę, który był niezwykle zaangażowany w sprawy związane z tym krajem, kiedy był senatorem, wiceprezydentem, a teraz jako prezydent. Sekretarz Blinken, mój szef w Departamencie Stanu, również jest bardzo doświadczony w sprawach polskich. To oni poprosili mnie, żebym tu przyjechał i omówił wspólne sprawy osobiście. Wcześniej odbyła się seria rozmów telefonicznych. Sekretarz i jego odpowiednik oraz prezydent Biden i prezydent Duda mieli możliwość krótkiego spotkania w Brukseli. Mamy bardzo wiele spraw i jestem tutaj, żeby nad nimi pracować.

Piotr Kraśko: Kiedy dyplomaci mówią, że będą rozmawiali o "zaangażowaniu w demokratyczne wartości oraz instytucje" i muszą to podkreślać, to czy to znaczy, że coś ważnego dzieje się w naszych relacjach?

Derek Chollet: Absolutnie. USA i Polska to dwie bardzo dumne demokracje. Mamy wiele wspólnych wartości i interesów na całym świecie, ale mamy też trudne kwestie, które potrafią nas dzielić. Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji - TVN24 - to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie i jest to temat, który dziś poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami.

Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24

"Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa"

Piotr Kraśko: Zacytuję sekretarz handlu Ginę Raymondo, która wczoraj rozmawiała z naszym wicepremierem i napisała na Twitterze: "Cieszę się, że mogłam rozmawiać z polskim wicepremierem, by podkreślić, że próby ograniczenia amerykańskiej inwestycji w Polsce wpłyną negatywnie na gospodarki Polski i Stanów Zjednoczonych". Jaka jest pana opinia co do potencjalnego ograniczenia amerykańskich inwestycji w Polsce?

>> Sekretarz handlu USA: działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce

Derek Chollet: Jednym z powodów, dla którego jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24, są właśnie amerykańskie inwestycje. To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce. I ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji. Ale jest to też kwestia wartości, to kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa, posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. To jest bardzo ważne dla Stanów Zjednoczonych. Staramy się dać naszym przyjaciołom w Polsce najlepsze możliwe rady. Robimy to pełni pokory, bo oczywiście Stany Zjednoczone też mają wiele wyzwań dotyczących społeczeństwa i demokracji, nad którymi pracujemy. Nasze rady nie są więc w żaden sposób strofowaniem. Jako partnerzy, którzy wyznają te same wartości, chcemy po prostu jak najlepiej. I dlatego ta sprawa jest dla nas tak ważna.

Doradca Departamentu Stanu USA: wolność mediów jest absolutnie kluczowa
Doradca Departamentu Stanu USA: wolność mediów jest absolutnie kluczowaTVN24

Piotr Kraśko: Jak idą te rozmowy, jaka jest ich atmosfera?

Derek Chollet: Jesteśmy przyjaciółmi, więc to bardzo dobre rozmowy. To są skomplikowane kwestie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Podchodzimy do nich jako przyjaciele.

Piotr Kraśko: Chciałbym zacytować teraz Neda Price'a [rzecznika Departamentu Stanu USA - przyp. red.].

Derek Chollet: To mój dobry kolega.

Piotr Kraśko: Powiedział, że silne demokracje wspierają silne i niezależne media. Zróżnicowane głosy i niezależne poglądy sprawiają, że społeczeństwo jest lepiej poinformowane i co ważniejsze, sprawiają, że rządzący odpowiadają za swoje decyzje. Są niezbędne w demokracji.

Derek Chollet: Absolutnie.

Piotr Kraśko: Jak ważne dla relacji naszych dwóch demokracji jest sprawa wolnych i niezależnych mediów?

Derek Chollet: Nasze wspólne wartości są podstawą polsko-amerykańskiego sojuszu. Nasze relacje związane z bezpieczeństwem czy relacje ekonomiczne są ważne, ale podstawą jest fakt, że jesteśmy dwiema dumnymi demokracjami. I to czyni ten sojusz wyjątkowym. Właśnie te wspólne wartości. Więc w momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia. Jestem przekonany co do pozytywnej przyszłości polsko-amerykańskich relacji. Mamy dumną historię. Wiele razem zrobiliśmy. Szczególnie w ciągu ostatnich 30 lat. Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszym wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartości.

Chollet: Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszych wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartości
Chollet: Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszych wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartościTVN24

Chollet: mamy wspólny interes w promocji wartości demokratycznych

Piotr Kraśko: Jest pan autorem fascynującej książki "Długa gra. Jak Barack Obama zredefiniował rolę Ameryki na świecie". Jaka pana zdaniem jest definicja amerykańskiej roli w naszej części świata za prezydentury Joe Bidena?

Derek Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa tutaj w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszych sojuszników z NATO, których jesteśmy gotowi bronić. Dlatego właśnie Stany Zjednoczone są dumne z faktu, że możemy rozmieścić - w formule stałej rotacyjnej obecności - niemal 5 tysięcy żołnierzy. Dlatego mamy tak mocne relacje dotyczące bezpieczeństwa i obrony. Mamy też wspólny interes w promocji wartości demokratycznych. W zbyt wielu miejscach w tej części świata są one poddawane próbie. Kraj, którym jesteśmy wspólnie zainteresowani, to na przykład Białoruś. Tam widzimy bardzo niepokojący rozwój wydarzeń. To jest inna rozmowa, którą miałem z polskimi kolegami na temat wspólnych wysiłków, by stworzyć silną demokrację, pokój i bezpieczeństwo na Białorusi. Mamy tu żywotne interesy i będziemy w nie zaangażowani. Prezydentowi Bidenowi osobiście zależy na sukcesie tej części świata, biorąc pod uwagę jego rolę 25 lat temu w pomocy. Dążył wówczas, by Polska stała się członkiem NATO - był wtedy kluczowym senatorem. Oraz potem, już jako wiceprezydenta w administracji prezydenta Obamy, który działał w celu wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich. Jest głęboko zaangażowany, podobnie jak sekretarz [stanu USA, Antony - przyp. red.] Blinken, który sam ma bardzo duże doświadczenie w dziedzinie amerykańskich relacji z Europą i Polską. To są stosunki, o których nie myślimy tylko w kategoriach intelektualnych, ale czujemy ich wagę również w sercu. Chcemy, by były tak silne, jak tylko mogą być, abyśmy mogli razem osiągnąć nasze wspólne cele na świecie.

Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej
Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-WschodniejTVN24

"Polskie przywództwo we wczesnych latach 90. było warunkiem rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego"

Piotr Kraśko: Chciałbym kontynuować ten temat. Już pan powiedział, że są interesy i są wartości. W 1999 roku dołączyliśmy do administracji prezydenta [Billa - red.] Clintona, gdy weszliśmy do NATO. Ale na początku lat 90. prezydent Clinton chyba nie był największym zwolennikiem poszerzenia NATO? Tak samo amerykański Kongres. Co więc zadecydowało, że zarówno prezydent Clinton, jak i amerykański Kongres postanowiły zgodzić się na poszerzenie NATO? Kwestie geopolityczne? Czy chęć rozwijania i ochrony demokracji w tej części świata?

Derek Chollet: To były obie te kwestie, ale w większości ta druga. Polskie przywództwo we wczesnych latach 90. było warunkiem rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego, że korzyści płynące z członkostwa w nim i to, że jesteśmy w tym wszyscy razem, to nie tylko absolutnie krytyczne kwestie bezpieczeństwa, ale też kwestie wspólnych wartości. I to polskie przywództwo pomogło napędzić ten mechanizm. Dlatego prezydent Clinton stał się wielkim zwolennikiem poszerzenia NATO. Ma pan rację, mówiąc, że było to wtedy bardzo kontrowersyjne posunięcie w Stanach Zjednoczonych. Nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądre.

Challot o poszerzeniu NATO: nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądre
Challot o poszerzeniu NATO: nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądreTVN24

Piotr Kraśko: Myśleliśmy, że to koniec zimnej wojny, [prezydent Rosji, Borys - red.] Jelcyn jest demokratą.

Derek Chollet: Myśleliśmy, że zimna wojna się skończyła, że Rosja nie jest już przeciwnikiem, więc po co nam sojusz wojskowy? Ale myślę, że od czasu poszerzenia NATO organizacja ta udowodniła swoją wartość. Teraz sojusz ma już 30 członków i współpracujemy nie tylko, by zapewnić pokój i stabilność w Europie, ale też na całym świecie NATO pracowało jako sojusznik demokracji. Sprawą absolutnie wyjątkową jest to, co wydaje mi się często pomijane w Stanach Zjednoczonych, to fakt, że żadna inna światowa potęga nie ma sojuszu z innymi, bliskimi ideologicznie państwami, które są gotowe wzajemnie się bronić. Rosja nie ma takiego sojuszu, nie mają go Chiny. Stany Zjednoczone go mają, dlatego tak ważne jest dla nas dopilnowanie, by ten sojusz pozostawał silny. I wrócę jeszcze do tego, co mówiłem. Joe Biden, jeszcze jako senator, bardzo ważny członek Kongresu, miał kluczową rolę w przekonaniu Kongresu do tego, by zagłosował za ratyfikacją rozszerzenia NATO. Polska była jednym z pierwszych nowych członków sojuszu. Joe Biden głęboko wierzy w sukces tego sojuszu i stosunków polsko-amerykańskich.

Derek Chollet w rozmowie z Piotrem KraśkąTVN24

Chollet: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni

Piotr Kraśko: Naprawdę wiele mu zawdzięczamy. Jak rozumiem, jedną z kwestii poruszanych podczas rozmów w Polsce jest kwestia gazociągu Nord Stream 2. Kilka tygodni temu prezydent Biden powiedział podczas spotkania w Kentucky, że jest on gotowy w 99 procentach i nie da się zatrzymać tej inwestycji i że powinniśmy chronić sojuszników przed wykorzystywaniem tego gazociągu przez Rosjan jako elementu nacisku. Co można zrobić, byśmy czuli się bezpiecznie?

Derek Chollet: To, co staramy się w tej chwili robić podczas rozmów z Niemcami. Proszę pozwolić, że wrócę do sytuacji w styczniu, kiedy gazociąg był ukończony w ponad 90 procentach. To projekt, którego budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Amerykańska administracja w dalszym ciągu sprzeciwia się temu gazociągowi. Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent sprzeciwiał się jego budowie. Ale mimo to budowa postępowała. Wydaje nam się, że amerykańskie sankcje nie powstrzymały inwestorów przed ukończeniem gazociągu. To, co staramy się zrobić, to zapobiec najgorszemu naszym zdaniem scenariuszowi. To znaczy ukończony i funkcjonujący gazociąg, który pozostawia naszych partnerów w Środkowej i Wschodniej Europie bez żadnych zabezpieczeń. Ukraina jest tutaj szczególnie narażona na zagrożenie ze strony Rosji, właśnie w związku z tym gazociągiem. Dlatego pracując z Niemcami, zaproponowaliśmy kilka rozwiązań, które naszym zdaniem stanowią ogromny krok w kierunku uniknięcia negatywnych skutków powstania gazociągu. Nie eliminują ich całkowicie, ale te rozwiązania i tak są bardzo ambitne i teraz musimy postarać się je wprowadzić. Uważamy, że to ważny krok, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas dużo pracy.

Doradca Departamentu Stanu USA: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni
Doradca Departamentu Stanu USA: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni TVN24

Piotr Kraśko: Wyobraźmy sobie, że ktoś w Moskwie jednak chce wykorzystać gazociąg jako narzędzie nacisku. Co możemy zrobić?

Derek Chollet: Bardzo jasno zaznaczyliśmy we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec, że nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni, w szczególności przeciwko Ukrainie. Jeśli to zrobi, to zostaną wyciągnięte wobec niej konsekwencje. Mogą to być sankcje gospodarcze, mogą to być decyzje dotyczące przepływu gazu. Jest wiele scenariuszy, które możemy wybrać, ale to, co naszym zdaniem jest tutaj najważniejsze, że wraz z niemieckimi partnerami wysłaliśmy do Moskwy jasny sygnał, że wykorzystywanie energii jako broni nie będzie akceptowane. I że jeśli się na to zdecydują, to poniosą konsekwencje.

"Biden nie ma złudzeń co do Władimira Putina i przywódców w Moskwie"

Piotr Kraśko: Na początku swojej kadencji prezydent [George W. - red.] Bush po spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział: ujrzałem jego duszę. Barack Obama chciał rozpocząć swego rodzaju resetem w relacjach. Jak podchodzi do tego prezydent Biden? Jak oceniłby Pan obecne relacje Moskwy i Waszyngtonu?

Derek Chollet: Prezydent Biden nie ma złudzeń co do Władimira Putina i przywódców w Moskwie. Ma długie doświadczenie, jeśli chodzi o radzenie sobie z prezydentem Putinem. Podczas dwóch rozmów telefonicznych i pierwszego, osobistego spotkania przed kilkoma tygodniami w Genewie, prezydent Biden jasno dał do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że pewne zachowania nie będą akceptowane. Że jeśli na przykład będą próbowali zagrozić Europie, podważyć demokrację w Stanach Zjednoczonych, albo demokracje w innych państwach, jeśli będą próbowali wyeliminować swoich politycznych przeciwników, przeprowadzać ataki hakerskie na amerykańskie i inne firmy - to nie będziemy tego akceptować. I jeśli się na to zdecydują, to poniosą konsekwencje. Udowodniliśmy to już nie tylko werbalnie, ale także poprzez nasze czyny. Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską nałożyły sankcje, by ukarać Moskwę za jej zachowanie z przeszłości. Daliśmy do zrozumienia, że jeśli w przyszłości ich zachowanie się nie zmieni, to poniosą dalsze konsekwencje. Ale mimo to prezydent Biden stara się osiągnąć stabilne stosunki z Rosją. Takie, które są przewidywalne. W kwestiach, w których mamy wspólne interesy, będziemy starali się współpracować. To na przykład zmiany klimatyczne. Były sekretarz stanu John Kerry był niedawno w Moskwie, by rozmawiać z Rosjanami o zmianach klimatu. To także kwestia wyeliminowania zagrożenia ze strony irańskiego programu nuklearnego albo sprawy związane ze stabilnością strategiczną i losem broni nuklearnej. W tych obszarach liczymy na współpracę z Rosją. Ale nie mamy złudzeń co do tego, że w wielu kwestiach mamy fundamentalnie inne zdanie.

Derek CholletTVN24

"Stany Zjednoczone - Polska, OK?"

Piotr Kraśko: Chciałbym zakończyć pytaniem z być może najsławniejszego wywiadu w historii polskiego dziennikarstwa, z czasów gdy w latach 90. prezydent Clinton odwiedził Polskę. To był prawdopodobnie jedyny wywiad, jakiego wtedy udzielił. Pytanie było absolutnie fundamentalne i jednocześnie krótkie. To było: "Polska OK?". Odpowiedź brzmiała: OK. Nie chcę teraz pytać o swój kraj, bo wiem, że jest znacznie bardziej niż tylko OK, ale zapytam o nasze relacje. Stany Zjednoczone - Polska, OK?

Derek Chollet: OK. Nie powiem tego lepiej, niż zrobił to Bill Clinton. Mamy wspólne, strategiczne plany, wspólne interesy. Są pewne kwestie co do których, po przyjacielsku możemy się ze sobą nie zgadzać i bez wątpienia stoją przed nami wyzwania, ale moim zdaniem tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojusze. Przez swoje pierwsze pół roku urzędowania prezydent Biden ciężko pracował, by wzmocnić nasze sojusze. Dlatego jestem tu, w Warszawie, by wykonać pracę i upewnić się, że nasz sojusz jest tak silny, jak to tylko możliwe.

Piotr Kraśko: Dziękuję bardzo. To fundamentalne pytanie. Doceniam poświęcony nam czas.

Challot: tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojusze
Challot: tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojuszeTVN24

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl