"Prezesie Kaczyński, nie wstyd Panu?". Tusk o słowach Nawrockiego

pap_20241128_13I
Nawrocki: jestem człowiek bardzo bezpiecznym, łagodnym i zdeterminowanym
Źródło: TVN24

Premier Donald Tusk odniósł się do słów kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego o Ukrainie. "Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii?" - napisał premier w portalu X.

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki w rozmowie z Polsat News poruszył kwestię Ukrainy w NATO, w której ma "stałe zdanie". - Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych - wyjaśnił.

W czwartek w Radiu Plus odniósł się natomiast do pomysłu zaangażowania polskich żołnierzy w walkę na zaatakowanym przez Rosję terytorium. - Wszystkie decyzje powinny zapadać pomiędzy sojusznikami. Nie wyobrażam sobie, żeby wysłać polskich żołnierzy na Ukrainę, a więc jako kandydat na prezydenta nie widzę takiej możliwości - powiedział. Dodał, że "jest przeciwko".

Tusk: nie wstyd Panu?

Do słów Nawrockiego odniósł się premier Donald Tusk. Zwrócił się w tej sprawie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem portalu X.

"Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?" - napisał Tusk.

Lech Kaczyński o Ukrainie w NATO

Premier najprawdopodobniej nawiązywał do wsparcia, jakie Ukrainie w kwestii dołączenia do NATO i UE udzielał prezydent i brat Jarosława Kaczyńskiego - Lech Kaczyński. Między innymi w 2007 roku po spotkaniu z Wiktorem Juszczenką powiedział: - Polska zdecydowanie popiera ukraińskie dążenia do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

W 2008 roku w rozmowie z dziennkiem "Financial Times" mówił, że przywódcy krajów NATO wciąż nie wypełnili "moralnego obowiązku o historycznej powinności, przywrócenia Europie krajów, które były odizolowane".

W samolocie prezydent rozmawiał z dziennikarzami
W samolocie prezydent rozmawiał z dziennikarzami
Źródło: TVN24

Takie samo zdanie wyrażał w 2009 roku. - Polska nie zmieniła zdania i zdecydowanie opowiada się za przyjęciem Ukrainy i Gruzji do struktur sojuszu - mówił na uroczystościach z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: