Donald Tusk w Strzelcach Opolskich: Słuchajcie tego, co mówią. Oni mówią to serio

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk w Strzelcach Opolskich: jak będziemy udawali, że możemy zamknąć się w czterech ścianach, to oddamy nasze losy w ich ręce
Tusk w Strzelcach Opolskich: jak będziemy udawali, że możemy zamknąć się w czterech ścianach, to oddamy nasze losy w ich ręceTVN24
wideo 2/8
Tusk w Strzelcach Opolskich: jak będziemy udawali, że możemy zamknąć się w czterech ścianach, to oddamy nasze losy w ich ręceTVN24

Patrzcie na to, co się dzieje i wyciagajcie wnioski. Jestem przekonany, że będziecie tak samo zdeterminowani jak ja i nie oddamy losów naszej ojczyzny w ręce ludzi, którzy dzisiaj rządzą - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Strzelcach Opolskich.

Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość spotkał się w poniedziałek po południu z mieszkańcami Strzelec Opolskich. Powiedział, że "jak patrzy na przyszłość rolnictwa, energetyki, geopolityczną, w każdym w tych aspektów widzi poważne zagrożenie z tytułu rządów PiS-u". - Dlatego jestem tak zaangażowany, dlatego jestem tak zdeterminowany - podkreślał. Dodał, że nie zrezygnuje, bo wie, o jak wielką stawkę idzie ta gra. 

- Będę was wszystkich prosił, tych, którzy mają jeszcze wolę i gotowość do kształtowania swojego losu lepiej niż to chcą rządzący, żebyście też nie zamykali oczu, nie zatykali uszu. Słuchajcie, oglądajcie, patrzcie na to, co się dzieje i wyciągajcie z tego każdego dnia wnioski - mówił Tusk, zwracając się do obecnych na spotkaniu. 

Tusk: jestem przekonany, że nie oddamy losów naszej ojczyzny w ręce ludzi, którzy dzisiaj rządzą

- Jak będziecie krytyczni, czujni, nie zrobią nam krzywdy. Jak będziemy udawali, że to nie jest nasza sprawa, że możemy zamknąć się w prywatności, w czterech ścianach, to oddamy nasze losy w ich ręce na długie lata i to naprawdę będzie finał bardzo dramatyczny dla nas wszystkich - kontynuował. 

Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Strzelec OpolskichTVN24

- Po tych setkach już w tej chwili spotkań i rozmów z Polkami i Polakami, mieszkańcami naszej ojczyzny, Śląska, od dzisiaj tu, na Opolszczyźnie, jestem przekonany, że będziecie tak samo zdeterminowani jak ja i że nie oddamy losów naszej ojczyzny w ręce ludzi, którzy dzisiaj rządzą - dodał. 

Tusk: stawką wyborów będzie także to, czy Polska będzie dalej w Unii Europejskiej

Tusk podczas spotkania mówił także, że w roku wyborczym "powinniśmy zrozumieć, że stawką wyborów będzie także to, czy Polska będzie dalej członkiem Unii Europejskiej, czy znowu zostanie, jak kiedyś w historii, skazana na samotność". - Nie muszę nikomu tu tłumaczyć, szczególnie z mojego pokolenia, co znaczy wtedy, kiedy wojna jest u naszych granic, osamotnienie, czy konflikt, albo złe relacje ze wszystkimi sąsiadami bez wyjątku - dodał. 

- Zwracam się do was z gorącą prośbą: słuchajcie tego, co mówią. Nie lekceważcie tych wszystkich rzeczy, które oni zapowiadają. Oni mówią to serio. Nawet jeśli my w to nie wierzymy, bo wydaje nam się to tak głupie, albo tak ryzykowne, albo tak nieuzasadnione, ale oni mówią to serio. Oni, jeśli będą mieli możliwość rządzenia dalej, naprawdę będę gotowi to zrobić. I będzie za późno - powiedział lider PO. 

Tusk: możemy zbudować samodzielne energetycznie gminy i powiat

Część wystąpienia Tusk poświęcił kwestiom energetycznym. Zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie będzie rządzić, doprowadzi do tego, że w Polsce będzie własny prąd na poziomie gminy i powiatu, a zdecydowana większość energii, jak mówił, będzie wytwarzana i sprzedawana w obrębie powiatu.

- Możemy zbudować samodzielne energetycznie gminy i powiaty, i mieć własny prąd - powiedział Tusk. Lokalni przedsiębiorcy, dodał, będą mogli korzystać z tzw. zielonego przyłącza u tych lokalnych producentów energii.

- Potencjalna moc tego, co ludzie prywatnie - bo państwo obiecało, ale nie pomogło - zainstalowali na dachach, to jest tyle, ile trzy największe elektrownie produkują w Polsce prądu - mówił lider PO.

Donald TuskTVN24

- Łatwo będzie zbudować niezależność energetyczną, jeśli uwolni się przestrzeń pod odnawialne źródła energii, jeśli państwo umożliwi szybkie przyłącza, jeśli nie będzie monopolu, jeśli na poziomie gminy będzie i biogazownia, i wiatrak, i fotowoltaika, to naprawdę będziemy mogli spokojnie, korzystając z węglowych źródeł energii tak długo jak nie ma jądrowych, doczekać do tego czasu jak energetyka jądrowa będzie jednym z głównych źródeł energii - przekonywał.

Zapewnił, że "to nie są fanaberie". Jednak niektóre decyzje, jak dodał, muszą zapaść natychmiast - na przykład gwarancje, że każdy przedsiębiorca, który chce mieć przyłączenie do prądu powinien dostać decyzję wykonawczą, że może się do sieci podłączyć.

Tusk stwierdził, że "napaść Rosji na Ukrainę pokazała, że od mądrego rozwiązania kwestii energetycznych będzie zależał nasz los, także w kwestii geopolitycznej". - Musimy zacząć produkować energię, która nie będzie narażała klimatu i środowiska na tak duże ryzyko, jak to jest w tej chwili - dodał.

Miejsca na listach dla osób z niepełnosprawnościami. Deklaracja Tuska

Tusk był pytany przez swoich słuchaczy, czy będzie działał na rzecz godnego życia osób z niepełnosprawnościami. Zapewnił, że będzie dążył do tego, by "mieli pełnię praw", mogli zaspokoić nie tylko potrzeby materialne, ale i mieli dostęp do dóbr kultury.

- W tych wyborach będę proponował, żeby mieli w wyborach swoją bardzo solidną reprezentację, żeby nadawali ton naszym pracom. Będę prosił waszych przedstawicieli o obecność na naszych listach i dopilnuję, żeby to były takie miejsce, żeby mieli prawie pewność, że dostaną się do parlamentu - przekazał.

Odniósł się także do sytuacji kobiet. - Statystyka pokazuje, że kobiety i mężczyźni głosują mniej więcej tak samo, ale to kobiety powinny rozstrzygnąć o wyniku tych wyborów, bo mają dużo poważniejszy powód, żeby zmienić tę władzę - ocenił. Według niego rządzący "nam tutaj zgotują irański model". - Przeczytałem zapowiedzi tych radykalnie prawicowych polityków, którzy są dzisiaj u władzy i ubiegają się o władzę. To, co myślą o kobiecie, o przemocy w rodzinie (…), o roli kobiety wżyciu społecznym i rodzinnym, to przypomina albo najgłębsze średniowiecze, albo kraje, gdzie rządzi radykalny islam, a nie Europę XXI wieku - mówił.

- Nie oddawajmy ponownie władzy w ręce ludzi, którzy są gotowi upodlić polską kobietę – apelował Tusk.

"Po wyborach musi się zdarzyć coś więcej, niż zmiana władzy"

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania Tusk mówił również, że do najważniejszych zadań stojących przed dzisiejszą opozycją po wygranych wyborach będzie należało przywrócenie niezależności sądów i prokuratorów od politycznych zwierzchników, przywrócenie roli trybunałów i przywrócenie roli mediów publicznych.

- Dziś wszyscy czujecie, że po wyborach musi się zdarzyć coś więcej, niż zmiana władzy. Musimy odzyskać media publiczne, żeby na nowo stały się mediami publicznymi. (...) Prawdziwy problem z naszą konstytucją nie polega na tym, że tam są złe zapisy. Polega na tym, że ktoś ją postanowił unieważnić, albo postanowił, że nie będzie jej przestrzegać, a reszta niewystarczająco jej broniła - mówił. Dodał, że "konstytucji, instytucji, rządów prawa trzeba bronić", bo "jeżeli ludziom przestanie na tym zależeć, to byle bandyta, chuligan polityczny przyjdzie i nam to zabierze".

Tusk o pojednaniu: ostro podzielony naród może nie sprostać zadaniom przed jakimi stoimy

Według Tuska "próby podporządkowania sądów i likwidacji niezależnych mediów przez PiS miały jeden cel: by nie miał kto im patrzyć na ręce i rozliczać z tego, co robią". - A jeśli pomimo licznych afer PiS ponownie wygra wybory, to ich poziom bezkarności stanie się niewyobrażalny. Ze wszystkiego będą mogli nas okraść - mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Zgodził się z opinią uczestnika spotkania, który uznał ostatnie osiem lat za stracone pod względem budowania społeczeństwa obywatelskiego. - Największym złem jest podzielenie społeczeństwa. Podzielony naród może nie sprostać wyzwaniom, jakie niesie przyszłość - powiedział Tusk.

Dodał, że "PiS z wojny polsko-polskiej uczynił metodę na rządzenia i to trzeba rozliczyć". Stwierdził, że "nie wystarczy lamentować, że oni zamienili media publiczne w partyjną szczujnię". - Zorganizowanie kłamstwa za publiczne pieniądze w mediach publicznych to jest zbrodnia przeciwko demokracji. I ci, którzy to zrobili, muszą odpowiedzieć za to także karnie. To rozlicznie tych, którzy okradli Polaków z wolnych mediów, ale też z pieniędzy, z nadziei, to rozliczenie to nie jest odwet. (...) Twarde rozliczenie tych, którzy narobili tyle zła w Polsce jest warunkiem niezbędnym, żeby serio rozmawiać o pojednaniu - kontynuował.

Przekonywał, że pojednanie jest naprawdę jego celem. - Tak ostro podzielony naród może nie sprostać zadaniom przed jakimi stoimy w kontekście też wojny, tego co się dzieje wokół Polski. Przed nami naprawdę trudne wyzwania, niełatwe czasy (...). Nie możemy być tak podzieleni jak dzisiaj - powiedział szef PO.

Dodał, że wstępem do pojednania, ale "nie z Ziobrą czy Kaczyńskim, bo oni odpowiadają za to, co się tutaj stało", będzie też zadośćuczynienie krzywd. - Zadośćuczynienie dla wszystkich tych, którzy przez nieudolne rządy PiS stracili - oświadczył. W tym kontekście mówił o różnych ludziach i grupach, ale i samorządach.

Autorka/Autor:js, akr/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelski gabinet bezpieczeństwa upoważnił trzyosobowy gabinet wojenny do podjęcia decyzji o odpowiedzi na atak - podał CNN. W jego skład wchodzą premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant i polityk opozycji Beni Ganc. Jak donoszą amerykańskie władze, prezydent Joe Biden miał powiedzieć Netanjahu, że USA nie wezmą udziału, ani nie poprą jakichkolwiek operacji ofensywnych przeciwko Iranowi. Biały Dom obawia się, że izraelski kontratak po irańskim uderzeniu może doprowadzić do szerszej wojny regionalnej - portal Axios.

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek - Stanisław Witek - zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat. Poinformowali o tym w mediach społecznościowych działacze okręgu legnicko-jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz legnicka "Solidarność".

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioletni chłopiec prawdopodobnie został przygnieciony elementem ogrodzenia. Do katowickiego szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stan dziecka jest bardzo ciężki.

Chłopiec przygnieciony  metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Chłopiec przygnieciony metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Atak na Izrael był odpowiedzią na izraelski ostrzał placówki dyplomatycznej w Damaszku - oświadczyło w mediach społecznościowych stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jak napisano, "sprawę można uznać za zakończoną". "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza" - dodano. Po ataku na Izrael tysiące ludzi wyszły na ulice największych irańskich miast.

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Źródło:
PAP

Iran i jego pomocnicy działający z Jemenu, Syrii i Iraku rozpoczęli bezprecedensowy atak powietrzny na obiekty wojskowe w Izraelu. Potępiam te ataki z całą stanowczością - oświadczył prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Amerykański przywódca zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Źródło:
PAP

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Jak dodał, "dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana a pozycja międzynarodowa stabilna. Bezpieczeństwo najważniejsze!" - zaznaczył. Głos po ataku Iranu na Izrael zabrało też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Źródło:
TVN24

Dla morderczego reżimu ajatollaha mordowanie Izraelczyków jest ważniejsze niż ochrona islamskich świętych miejsc - napisał w mediach społecznościowych Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ, komentując nocny atak Iranu na Izrael. Jak dodał, "ONZ musi teraz jasno i jednoznacznie potępić irański atak na Izrael!".

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

W Polanicy-Zdroju (woj. dolnośląskie) kierowca stracił panowanie nad samochodem i wbił się w ścianę domu jednorodzinnego. 82-latkowi, jak i dwóm pasażerkom, nic poważnego się nie stało. Obrażeń nie odniosły również cztery osoby, które przebywały w tym czasie w budynku.

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Motocyklista zginął w wypadku, do którego doszło w sobotę na drodze wojewódzkiej numer 728 w miejscowości Plenna (woj. świętokrzyskie). 42-latek wjechał w tył jadącego samochodu.

Motocyklista uderzył w tył samochodu, nie żyje

Motocyklista uderzył w tył samochodu, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Zbeninach (woj. pomorskie) podczas prac rozbiórkowych zapadł się dach budynku gospodarczego. Dwie osoby zostały przygniecione i trafiły do szpitala.

Zapadł się dach, dwie osoby w szpitalu

Zapadł się dach, dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Knurowa, robiąc wiosenne porządki w ogrodzie, natrafił na niemiecki granat. Policyjni pirotechnicy stwierdzili, że nie ma potrzeby wzywania saperów. Okazało się bowiem, że to drewniany granat ćwiczebny.

Chwile grozy podczas wiosennych porządków

Chwile grozy podczas wiosennych porządków

Źródło:
KMP Gliwice

W sobotnim losowaniu nie padła główna nagroda. Odnotowano jednak 82 wygrane drugiego stopnia. Kumulacja w najbliższym losowaniu wynosi trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 13 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W ponad połowie województw wydane zostały ostrzeżenia przed burzami, lokalnie spodziewane są także opady gradu. Ponadto obowiązują alerty przed silnym wiatrem.

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Upały nawiedziły Półwysep Iberyjski. W sobotę gorąco męczyło mieszkańców północnej Hiszpanii - w Bilbao termometry pokazały 31 stopni Celsjusza, bardziej typowe dla lata niż wiosny. 30 stopni pokazać mogą również termometry w centralnej Portugalii.

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

Źródło:
Reuters, La Sexta, tempo.pt

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP

Zmarła najstarsza para nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie - poinformował w sobotę "The Guardian". Lori i George Schappell we wrześniu tego roku skończyliby 63 lata.

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Źródło:
"The Guardian"

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl