Zaproponujemy przeznaczenie dziesięciu miliardów złotych dla polskich gmin na remonty mieszkań. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom na remonty mieszkań na wielką skalę - powiedział w piątek w Bytomiu lider PO Donald Tusk. Ugrupowanie rozpoczęło w piątek serię spotkań w województwie śląskim.
Na konferencji prasowej Tusk podkreślał, że wiele miast w Polsce było przez lata niedofinansowanych i wymagają rewitalizacji.
- Bytom, tak jak każde inne miejsce w Polsce i tu na Śląsku, może być miejscem kapitalnym do życia. (...) Widać wyraźnie jak pięknym miastem był i jak pięknym miastem może być Bytom, przynajmniej w tych istotnych, kluczowych fragmentach - powiedział Tusk.
- My będziemy proponowali te dziesięć miliardów (złotych - red.) dla polskich gmin na remonty mieszkań, bo te zasoby, podobnie jak w Bytomiu, są wszędzie. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali wielkie, drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom, polskim miastom na rewitalizację kamienic, na remonty na wielką skalę - mówił lider PO.
Dodał, że w ten sposób można uwolnić w skali kraju setki tysięcy mieszkań. - To jest zasób, który właściwie powinien w dużym stopniu (...) wystarczyć na te pierwsze potrzeby mieszkaniowe - przekonywał Tusk.
Tusk: nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował
Tusk został zapytany o stanowisko Platformy ws. postulatu uznania języka śląskiego za język regionalny.
- Jako Kaszeba mogę powiedzieć, że bardzo życzę wam konsekwencji w tej kwestii. Będę o tym rozmawiał między innymi w Radzionkowie. (...) Dobrze byłoby, żeby zrozumieli to ci, którzy do dzisiaj tego nie rozumieją, że dobrze pojęty regionalizm, kultura lokalna, regionalna to jest coś, co jest istotą polskości, a nie przeciwko polskości. Język śląski to jest część polskiego dziedzictwa - podkreślił szef PO.
Jego zdaniem, wielkość Polski polegała w przeszłości i będzie polegała w przyszłości na różnorodność etnicznej, religijnej, kulturowej i językowej. - Skoro Ślązacy tego, chcą nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował - dodał Tusk.
Inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji. Jedną z takich organizacji jest Ślōnskŏ Ferajna.
Platforma Obywatelska zapowiada spotkania w 100 miejscach w województwie Śląskim
Odbędą się spotkania otwarte przewodniczącego PO Donalda Tuska w trzech miastach województwa śląskiego, posiedzenie klubu KO i spotkania parlamentarzystów i samorządowców z mieszkańcami w 100 miejscach w województwie śląskim - zapowiedział w piątek w Gliwicach szef klubu KO Borys Budka.
Wcześniejszym briefingiem na gliwickim rynku Budka i inni parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli - jak mówili - tamtejszą część akcji "#Tu jest przyszłość".
- Specjalnie zapraszamy dzisiaj do Bytomia na godzinę 17.00 (…) na spotkanie otwarte pana premiera Donalda Tuska, które inauguruje de facto to, o czym będziemy rozmawiać w województwie śląskim. Województwo śląskie to nie tylko Górny Śląsk, Katowice, Gliwice, a więc również otwarte spotkania w Częstochowie i Bielsku-Białej - mówił Budka.
Zasygnalizował też, że w spotkaniach w ponad 100 miejscach w regionie będą uczestniczyli parlamentarzyści z całej Polski. - Śląsk słynie z gościnności, województwo śląskie słynie z różnorodności - na pewno tych akcentów będzie tyle, aby każdy znalazł coś dla siebie - dodał.
Zaanonsował także sobotnie poranne obrady Klubu Parlamentarnego KO w Katowicach, których pierwsza część - z udziałem samorządowców z regionu - będzie otwarta dla mediów.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24