Donald Tusk zapowiedział odbudowę współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Premier stwierdził, że ten format pozwala na współpracę nad kwestiami bezpieczeństwa, obrony czy inwestycji w przemysł obronny. Do zapowiedzi Tuska odniósł się w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zabawa w politykę, a nie polityka - skomentował.
Premier Donald Tusk w poniedziałek po południu przybył do Berlina, gdzie spotkał się z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Wcześniej w Paryżu polski premier rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Tusk i Scholz zostali zapytani o to, czy powstanie jakiś harmonogram współpracy między Polską, Francją i Niemcami. Tusk podkreślił, że Trójkąt Weimarski nie będzie miał większego sensu, jeśli miałby polegać tylko na rutynowych spotkaniach albo ceremoniach. - Z naszego punktu widzenia Trójkąt Weimarski ma sens, jeśli wszyscy będą się poważnie traktować i będziemy starali się wspólnie, we trzech, rozwiązywać realne, konkretne problemy - powiedział szef polskiego rządu.
Premier podkreślił, że "trójkąt - Warszawa, Berlin, Paryż - może nadawać pozytywny ton różnym zmianom i różnym przedsięwzięciom europejskim". - Jeśli serio potraktujemy, a ja tu jestem bardzo zdeterminowany, kwestie bezpieczeństwa, obrony, inwestycji w przemysł obronny, we wspólne przedsięwzięcia także na terenie Ukrainy dotyczące bezpieczeństwa, to to będzie naprawdę zmieniało pozycję i możliwości Europy w konfrontacji z największymi wyzwaniami i zagrożeniami - zaznaczył Tusk.
Kaczyński: zabawa w politykę
Do zapowiedzi próby odbudowania Trójkąta Weimarskiego odniósł się w poniedziałek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił to "jako zabawę w politykę, a nie politykę".
Scholz: chcemy nadać nowe impulsy Trójkątowi Weimarskiemu
Kanclerz Scholz powiedział, że Trójkąt Weimarski jest dobrym formatem współpracy. - Już wspólnie omawialiśmy, że chcemy nadać nowe impulsy temu formatowi - zaznaczył.
- Myślę, że istnieje dobra współpraca między Niemcami, Polską, a Francją. I to jest coś dobrego dla całej Europy. Dlatego będziemy starali się wyciągnąć z tego formatu wszystko, co jest do wyciągnięcia - podkreślił kanclerz Niemiec.
Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.
Źródło: PAP