Dominika Kulczyk, najbogatsza Polka, kupiła podparyski dom należący niegdyś do Marii Skłodowskiej-Curie. Chce tam stworzyć "Dom Siostrzeństwa". Ponad rok temu, kiedy nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, premier Mateusz Morawiecki informował o "pilnych działaniach" polskiego rządu, które miały doprowadzić do zakupu.
Dom, w którym mieszkała polska noblistka, powstał w 1890 roku, znajduje się na francuskiej liście zabytków. Leży na południowy-zachód od Paryża, około 15 kilometrów od Wersalu. Małżeństwo Curie regularnie odwiedzało to miejsce wraz z rodziną, by odpocząć z dala od zgiełku stolicy.
Mieszkanie ma 120 metrów kwadratowych powierzchni, przylega do niego 900-metrowy ogród. Wewnątrz zachowały się zabytkowe elementy wystroju. Budynek wymaga jednak remontu, który agenci nieruchomości wycenili na około 200 tysięcy euro.
Dom pod Paryżem został wystawiony na sprzedaż w maju ubiegłego roku za 790 tysięcy euro.
Kiedy pojawiła się oferta, zakupem nieruchomości zainteresował się polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki 10 maja poinformował, że "zlecił pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie". "To miejsce to część polskiej historii" - podkreślił. Przekazał, że polski MSZ "jest w kontakcie z ambasadą Polski w Paryżu".
Ówczesna wiceminister kultury Magdalena Gawin mówiła w Polskim Radiu 24, że "bardzo się cieszy z tej deklaracji premiera". - Należy rozumieć ją tak, że zrobimy wszystko, aby ten dom kupić - dodała.
Zapytaliśmy w środę kancelarię premiera o to, jakie działania podjął rząd po zapowiedzi Morawieckiego. Centrum Informacyjne Rządu skierowało nas do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie również przesłaliśmy pytania. Do czasu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Dominika Kulczyk kupiła dom polskiej noblistki
Po ponad roku od deklaracji premiera, w poniedziałek 6 czerwca, fundacja Kulczyk Foundation poinformowała, że dom Skłodowskiej-Curie został zakupiony przez Dominikę Kulczyk, szefową fundacji, jedną z najbogatszych osób w Polsce.
Po rewaloryzacji ma powstać w nim "Dom Siostrzeństwa", czyli "miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy". - Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery - powiedziała cytowana w komunikacie Dominika Kulczyk.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kulczyk Foundation