"Dojrzała" prezydentura czy "zmarnowany czas"? Dwa lata Komorowskiego

Dwa lata Bronisława Komorowskiego
Dwa lata Bronisława Komorowskiego
Fakty TVN
6 sierpnia mija dwa lata prezydentury Bronisława KomorowskiegoFakty TVN

"Dojrzała, niezależna i aktywna" - tak o prezydenturze Bronisława Komorowskiego mówi koalicja. "To czas zmarnowanych szans dla Polski, mamy prezydenta malowanego" - ripostuje opozycja. W poniedziałek mijają dwa lata od zaprzysiężenia Komorowskiego na urząd prezydenta. W tym czasie nie uniknął on wpadek i kontrowersji, jednak niezmiennie cieszy się wśród polityków największym zaufaniem Polaków.

4 lipca Bronisław Komorowski pokonał w II turze wyborów Jarosława Kaczyńskiego (kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a jego rywal z PiS - 46,99 proc.). Miesiąc później - 6 sierpnia 2010 r. - złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką.

W swoim orędziu Komorowski mówił, że rozpoczyna "służbę pełną zadań i wyzwań". Zadeklarował chęć współpracy z rządem i opozycją. Jakie były te dwa lata?

Prezydentura w liczbach

Ze statystyki Kancelarii Prezydenta wynika, że Komorowski zwołał 12 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jedno posiedzenie Rady Gabinetowej, był inicjatorem 43 spotkań w ramach Forum Debaty Publicznej, odwiedził 115 miejscowości w różnych regionach kraju, przyjął 54 gości zagranicznych - głowy państw i szefów rządów, mianował 62 ambasadorów oraz przyjął 57 listów uwierzytelniających od przedstawicieli dyplomatycznych innych krajów.

Prezydent Komorowski w Wiśle, i jego słynne "hoo, hoo, hoo"
Prezydent Komorowski w Wiśle, i jego słynne "hoo, hoo, hoo"TVN24

Nadał też 22 Ordery Orła Białego, 19 Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski, 58 Krzyży Komandorskich z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, mianował 74 oficerów na stopnie generalskie (admiralskie) i równorzędne, nadał 1312 osobom tytuł naukowy profesora i wręczył 716 osobom nominacje na stanowisko sędziego.

Komorowski nadał też 6227 cudzoziemcom obywatelstwo polskie, wydał 92 rozporządzenia, postanowienia i zarządzenia, udzielił 523 honorowych patronatów, wystosował 1099 listów gratulacyjnych i okolicznościowych oraz spotkał się z dziennikarzami na 104 konferencjach prasowych. - Prezydent bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję w sensie wszystkich rytuałów, uroczystości, jeżdżenia, odznaczania, spotykania się, komentowania. Tu jest dość aktywny, nie można powiedzieć, że go nie ma - ocenił Janusz Palikot, podsumowując dwa lata urzędowania Komorowskiego. - Jednak na pytanie, co to jest za prezydentura i o co chodzi prezydentowi poza tym rytuałem bycia prezydentem, nie ma dobrej odpowiedzi - dodał.

Eugeniusz Grzeszczak z PSL powiedział z kolei: - Ocena działalności prezydenta Komorowskiego przez nasze środowisko polityczne jest bardzo zbieżna z oceną całego społeczeństwa. Ta ocena jest ze wszech miar pozytywna - powiedział z kolei . Jego zdaniem, Komorowski nie podkreśla swojego kontekstu politycznego i działa w interesie wszystkich Polaków.

Publiczna debata, czyli ACTA i emerytury Komorowski jako prezydent włączał się w publiczną debatę dotyczącą najważniejszych spraw w kraju, m.in. w lutym tego roku w negocjacje w sprawie rządowej reformy emerytalnej. Spotykał się z klubami parlamentarnymi, a także z szefami NSZZ Solidarność i OPZZ.

Opozycja i związkowcy apelowali o niepodpisywanie reformy emerytalnej, prezydent jednak opowiedział się po stronie rządu. 1 czerwca Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Na początku lutego zaangażował się również w sprawę ACTA, czyli międzynarodowej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Treść tej umowy i brak konsultacji wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Komorowski zorganizował spotkanie w tej sprawie. Po nim stwierdził jednak, że nie jest w stanie ocenić, czy umowa ACTA jest dopuszczalna i korzystna dla Polski.

Ostatecznie w połowie lutego premier Donald Tusk zawiesił ratyfikację ACTA, ogłaszając, że Polska nie ratyfikuje umowy w obecnym kształcie. Na początku lipca ACTA odrzucił Parlament Europejski.

- To, co robił prezydent, wskazuje - w opinii Michała Szczerby z PO - że nie unika dyskusji i mediacji dotyczących "gorących" kwestii. - Można ocenić, że prezydenturę Komorowskiego cechuje dialog i otwartość - uważa Szczerba.

Prezydent proponuje

Komorowski nie tylko włączał się w publiczne debaty, ale też zgłaszał własne propozycje, które miały pomóc w rozwikłaniu społecznych problemów. Nie obyło się jednak bez zgrzytów.

Tak było, gdy - po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości - zaproponował projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. Dający m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Przeciwko proponowanym zmianom protestowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz NSZZ "Solidarność". Ostatecznie przepisy - po senackich poprawkach - zostały przyjęte w parlamencie.

Kolejną propozycją skierowaną do Sejmu przez Komorowskiego było zapisanie w ustawie obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji. Była to reakcja na decyzję PZPN, który chciał, by polscy piłkarze podczas Euro 2012 wystąpili w strojach bez tradycyjnej naszywki z orłem. Ten pomysł PZPN wywołał oburzenie wśród kibiców.

- Ta sprawa była ważna nie tylko ze względu na Euro 2012 i Igrzyska Olimpijskie w Londynie, ale również wszystkie inne ważne wydarzenia sportowe w przyszłości - podkreślił Szczerba.

Prezydent podpisał ustawę o orzełku
Prezydent podpisał ustawę o orzełkuTVN24

W poprzedniej kadencji parlamentu prezydent przedstawił m.in. projekt nowelizacji konstytucji dotyczący relacji Polski z UE, którego jednak ostatecznie nie udało się uchwalić.

Poseł PSL Janusz Piechociński uważa, że prezydent zgłosił niewielką liczbę własnych propozycji ustaw. - Dotąd nie była to prezydentura zbyt aktywna w rozumieniu legislacji. Było kilka projektów. Na dobrą sprawę wokół jednego mocno iskrzyło, czyli wokół ustawy o zgromadzeniach publicznych - stwierdził Piechociński.

- Spotkania dotyczące chociażby emerytur, miały charakter - powiedziałbym - mocno grzecznościowy, to nie było tworzenie prawdziwej polityki - ocenił z kolei eurodeputowany SLD Marek Siwiec.

Prezydent mówi "nie"

Komorowski nie tylko akceptował ustawy, które trafiały do niego z parlamentu, ale też je wetował. Zdarzyło się to dwa razy: w przypadku ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie (weto zostało podtrzymane przez posłów) oraz ustawy o nasiennictwie.

To ostatnie weto Komorowski uzasadniał niezgodnością zapisów ustawy o nasiennictwie z prawem europejskim i tym, że to bubel legislacyjny. Weto wobec ustawy o nasiennictwie, postawione w poprzedniej kadencji Sejmu - z uwagi na zasadę dyskontynuacji - nie zostało rozpatrzone przez Sejm obecnej kadencji.

Na początku 2012 r. prezydent skierował do parlamentu projekt ustawy o nasiennictwie. Powtarzał on większość podstawowych zapisów zawetowanej ustawy, ale m.in. utrzymał zakaz wpisu do rejestru odmian roślin genetycznie modyfikowanych.

W 2011 r. Komorowski skierował do TK ustawę, która zakładała automatyczne zwolnienie co dziesiątego pracownika administracji publicznej w latach 2011-13. W czerwcu ub.r. TK potwierdził wątpliwości głowy państwa i orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie.

W lutym prezydent skierował do TK - w trybie kontroli następczej - wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy wprowadzającej na jeden rok - 2012 - kwotową waloryzację emerytur i rent o 71 zł.

W tym samym trybie Komorowski ma zamiar skierować do TK część przepisów tzw. specustawy drogowej. Chodzi o sprawdzenie, czy ustawa nie dyskryminuje niektórych firm. Zdecydował się jednak na podpisanie ustawy, ponieważ - jak argumentował - istnieje pilna potrzeba rozwiązania trudnej sytuacji firm poszkodowanych przy wykonywaniu kontraktów na budowę dróg. Siwiec uważa, że prezydent powinien prowadzić bardziej aktywną współpracę z Trybunałem Konstytucyjnym, a także mieć więcej inicjatyw legislacyjnych i politycznych.

W Chinach, na Woodstocku i meczach

Prezydentura Komorowskiego to także przede wszystkim wizyty zagraniczne. Z pierwszą udał się do Brukseli, Paryża i Berlina.

W grudniu 2010 r. odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie uzyskał zapewnienie prezydenta Baracka Obamy o "nierozerwalnym" sojuszu z Polską. Obama wyraził nadzieję, że do końca jego kadencji wizy dla Polaków zostaną zniesione (kadencja Obamy mija w styczniu przyszłego roku, wizy nie zostały jak dotąd zniesione).

Komorowski o wizach, Obama o choince
Komorowski o wizach, Obama o choinceTVN24

Komorowski był też na Kaukazie, odwiedzał też m.in. państwa bałtyckie, Czechy, Słowację, kilkakrotnie Włochy.

W ciągu dwóch lat wielokrotnie spotykał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, przy każdej okazji powtarzał, że chcemy integracji europejskiej Ukrainy. Jednak cieniem na relacjach UE-Ukraina położyła się sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko odsiadującej wyrok za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Komorowski przyjmował też przedstawicieli ukraińskiej opozycji. W maju tego roku zaapelował do wszystkich sił politycznych na Ukrainie - rządzących i opozycyjnych - o zmianę "anachronicznego" prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.

- Prezydent rozumie, że mamy politykę wschodnią, mamy bardzo wiele sympatii, chuchamy na każdy sukces, jeśli chodzi o budowę społeczeństwa obywatelskiego, ale mamy świadomość ograniczeń i mierzenia zamiarów na swoje siły - stwierdził poseł Piechociński.

Komorowski apeluje o zmianę prawa na Ukrainie
Komorowski apeluje o zmianę prawa na Ukrainietvn24, PAP/Radek Pietruszka

W grudniu 2011 r. prezydent złożył oficjalną wizytę w Chinach, której celem było wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych i gospodarczych.

Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

Prezydent na Chińskim Murze
Prezydent na Chińskim MurzeTVN24/fot.PAP

- Mamy otwarcie z Chinami, trzeba tu oczywiście pogratulować prezydentowi tej inicjatywy, ale chciałoby się czegoś więcej, jakiejś konsekwencji. Są Indie, Brazylia, Meksyk - takie wschodzące gwiazdy gospodarczo-polityczne - podsumował Palikot.

Prezydent przyjmował też światowych przywódców w Warszawie. W maju 2011 r. na zaproszenie Komorowskiego gościł Barack Obama. W Warszawie spotkał się z 20 przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej, którzy uczestniczyli w Szczycie Środkowoeuropejskim. Także na zaproszenie polskiego prezydenta w lutym 2011 r. w Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. W Polsce gościły także królewskie pary: szwedzka - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia oraz norweska - król Harald V i królowa Sonja. 31 lipca tego roku Komorowski przyjął prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Mitta Romneya, a w połowie lipca do odwiedzenia Polski zaprosił papieża Benedykta XVI.

2 sierpnia wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, Komorowski otworzył w Kostrzynie nad Odrą 18. Przystanek Woodstock.

Komorowski na Przystanku Woodstock
Komorowski na Przystanku Woodstock tvn24

W czerwcu prezydent kibicował polskiej drużynie podczas Euro 2012 - był m.in. na meczu otwarcia Polska-Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Komorowski pojechał także na finał mistrzostw w Kijowie. Problem z kieliszkami i parasolem Podczas dwóch lat urzędowania Komorowskiego nie zabrakło wpadek. Wśród nich można wymienić błąd ortograficzny zrobiony przez prezydenta we wpisie do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Japonii w Warszawie. Komorowski za tę pomyłkę przeprosił.

"Zaproszę go na 'obiat'. Pouczymy się ortografii"
"Zaproszę go na 'obiat'. Pouczymy się ortografii"TVN24

Inną głośną wpadką prezydenta była ta dotycząca Konstytucji 3 Maja. Uznał ją za drugą w Europie, a była pierwszą na naszym kontynencie, a drugą na świecie.

Na krytykę za brak dyplomacji, Komorowski naraził się podczas spotkań ze światowymi przywódcami. Gdy podejmował w Warszawie Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, zaprosił ich do pałacu w Wilanowie. Jednak zamiast wskazać gościom miejsca, pierwszy usiadł na krześle.

Wcześniej podczas oficjalnego przywitania na dziedzińcu pałacu ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy musiał moknąć w strugach deszczu, ponieważ tylko jeden parasol został rozłożony - nad Komorowskim i Merkel.

Szef protokołu prezydenta "chronił fryzurę Merkel"
Szef protokołu prezydenta "chronił fryzurę Merkel"TVN24/fot. PAP

Z kolei podczas obiadu z monarchami Szwecji, Komorowski wznosząc toast, zamiast po swój kieliszek sięgnął po lampkę królowej Sylwii. Król Karol XVI musiał podać żonie kieliszek prezydenta. A ta udała, że nic się nie stało.

Na spotkaniu z prezydentem USA w Białym Domu, Komorowski wprawił w zakłopotanie Obamę, kiedy powiedział: "Bo z Polską i USA to jest tak, panie prezydencie, jak z małżeństwem. Swojej żonie należy ufać, ale trzeba sprawdzać, czy jest wierna". - Jedynym celem działania, nie samego Komorowskiego, ale jego otoczenia, jest uchronić prezydenta przed gafami - podsumowje tę część prezydentury Joachim Brudziński z PiS.

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Grzędziński/KPRP, Sławomir Kamiński/AG

Pozostałe wiadomości

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem w Kutnie. W Koszalinie śmiertelnie zatruła się kobieta. W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem śmiercionośnego wirusa. Pięciu mężczyzn zostało skazanych w Amsterdamie za podżeganie do napaści oraz ataki na izraelskich kibiców. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 25 grudnia.

Tragiczne zatrucia czadem, śmiertelny wirus w kolejnym kraju, eksplozja w tureckiej fabryce

Tragiczne zatrucia czadem, śmiertelny wirus w kolejnym kraju, eksplozja w tureckiej fabryce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Prezydent elekt USA Donald Trump zapowiedział we wtorek, że po objęciu prezydentury poleci Departamentowi Sprawiedliwości, by przywrócił wykonywanie kary śmierci w zakładach federalnych w celu ochrony Amerykanów przed "brutalnymi gwałcicielami, mordercami i potworami" - donosi agencja Reutera. To odpowiedź na decyzję Joe Bidena.

Biden wstrzymał egzekucje, zmienił kary 37 skazańcom. Jest reakcja Trumpa

Biden wstrzymał egzekucje, zmienił kary 37 skazańcom. Jest reakcja Trumpa

Źródło:
Reuters

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

Warunki drogowe w noc wigilijną i w środę rano na dużym obszarze Polski będą trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Koszalinie. Pomimo resuscytacji, nie udało się jej uratować. Do szpitala przewieziono również dwoje dzieci, które znajdowały się w lokalu.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitalu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód postawiła zarzut po tym jak wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego posiadania broni i czynnej napaści na funkcjonariuszy. W czwartek w centrum miasta mężczyzna wycelował z broni do policjantów. Po wszystkim uciekł.

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Strzelanina w centrum Krakowa. Postawiono zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

1035 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W nocy z wtorku na środę w wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku z zagrożeniem ze strony dronów szturmowych. Z rosyjskiego lotniska Ołenia w obwodzie murmańskim wystartowało kilka bombowców Tu-95, które obrały kurs na południe. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Walka "toczy się o każdy budynek". "Wróg zaczął używać ciężkiego sprzętu"

Walka "toczy się o każdy budynek". "Wróg zaczął używać ciężkiego sprzętu"

Źródło:
PAP

Jest to noc, w której Bóg mówi każdemu: także dla ciebie jest nadzieja - głosił papież Franciszek podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra. W homilii szeroko mówił o niesieniu nadziei. Potrzeba jej - wskazywał - tam, "gdzie życie jest poranione, w zdradzonych oczekiwaniach, w rozwianych marzeniach, w niepowodzeniach, które rozdzierają serce". Przed mszą Ojciec Święty otworzył w symbolicznym geście Drzwi Święte bazyliki, inaugurując tym gestem ogłaszany co 25 lat Rok Święty w Kościele.

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

"Pielgrzymi światła w ciemności świata". Wigilijne kazanie papieża o nadziei

Źródło:
PAP

Nowy de facto przywódca Syrii Ahmed al-Szara doszedł we wtorek do porozumienia z szefami frakcji rebelianckich, na mocy którego organizacje te zostały rozwiązane, a ich bojownicy będą podlegać ministerstwu obrony - poinformowała agencja Reutera powołując się na oświadczenie nowego rządu w Damaszku.

Obalili dyktatora, zostaną włączeni do armii  

Obalili dyktatora, zostaną włączeni do armii  

Źródło:
PAP

Pięciu mężczyzn zostało we wtorek skazanych przez sąd w Amsterdamie za podżeganie do napaści oraz ataki na izraelskich kibiców piłki nożnej, do których doszło w listopadzie - podała agencja AFP. Sędzia wskazywał, że zwykle w takich przypadkach zasądza się wyłącznie prace społeczne, ale tym razem "biorąc pod uwagę powagę przestępstwa i kontekst, w jakim zostało popełnione, tylko kara pozbawienia wolności jest odpowiednia".

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Zaatakowali izraelskich kibiców. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Rosyjski kontenerowiec Ursa Major zatonął na Morzu Śródziemnym - przekazał Reuters, powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Przyczyną miał być wybuch w maszynowni. Agencja opublikowała też nagranie z poniedziałku, na którym widać chylący się ku wodzie statek. Rosyjskie władze przekazały, że 14 z 16 członków załogi udało się uratować, a dwóch pozostaje zaginionych.

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Wybuch w maszynowni, rosyjski statek zatonął. Pokazali nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mimo upływu lat "Kevin sam w domu" dla wielu pozostaje nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Kogo miał zagrać Robert De Niro? I w której scenie niektórzy widzowie dostrzegli Elvisa Presleya? Oto 10 faktów, o których wiedzą tylko najbardziej zagorzali fani gwiazdkowego hitu.

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Czy po twarzy włamywacza idzie prawdziwa tarantula? Nieznane fakty o "Kevinie…"

Źródło:
Time, Billboard, USA Today, tvn24.pl

Czterdzieści osób ewakuowanych, w tym cztery wymagające pomocy medycznej - to bilans pożaru, który wybuchł we wtorek w bloku w Sieradzu (woj. łódzkie). Na miejscu działało siedem zastępów straży pożarnej.

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Pożar piwnicy w bloku, ewakuowano 40 mieszkańców

Źródło:
PAP

Pocisk nieznanego pochodzenia w poniedziałek wieczorem przebił szybę w oknie i wleciał do domu, w którym przebywała rodzina z dwójką dzieci. Sprawę bada policja.

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Źródło:
TVN24

Ryszard Petru, poseł na Sejm, dotrzymał słowa i w Wigilię stawił się do pracy w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. W rozmowie z dziennikarzami przyznawał, że była to praca "normalnie ciężka", do tego pod "presją czasową". Jednak zdania odnośnie pracy w Wigilię nie zmienił. Wcześniej przekonywał, że "tu nie chodzi o politykę", a ma być to gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna.

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed Wigilią wrócili do domu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Tarnowskich Gór (woj. śląskie) zatrzymali mężczyznę, który na terenie parku wodnego nagrywał telefonem nieletnie osoby. Sprawca usłyszał prokuratorskie zarzuty i został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Źródło:
tvn24.pl

33-letniemu Gwatemalczykowi postawiono zarzuty w związku z podpaleniem śpiącej w nowojorskim metrze pasażerki. Kobieta zmarła. Reuters podał, że podejrzany przebywał w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. W 2018 roku został deportowany i nie wiadomo, kiedy wjechał do USA ponownie.

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Źródło:
Reuters, PAP

Stanowią nieodłączny element świąt. Bawią, ale też wzruszają i "rozgrzewają serce". Bo w bożonarodzeniowych filmach chodzi przede wszystkim o miłość, przyjaźń, życzliwość, dobroć. Świąteczne klasyki co roku przyciągają przed ekrany całe rodziny. Ich oglądanie stało się elementem tradycji.

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Źródło:
USA Today, NYT, Vanity Fair, visitsweden.com, tvn24.pl

Na popularnym portalu z nieruchomościami pojawiła się oferta reklamowana jako "najtańszy lokal na Marszałkowskiej". To niewielki fragment strychu do adaptacji, który wyceniono na 249 tysięcy złotych. Sprzedający zachęcają, by przerobić go na kawalerkę na wynajem krótkoterminowy.

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Choć świąteczny hit Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You" miał swoją premierę 30 lat temu, przed świętami 2024 roku znów trafił na listy przebojów. Na czym polega fenomen tej piosenki?

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Źródło:
Sky News
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium