"Dojrzała" prezydentura czy "zmarnowany czas"? Dwa lata Komorowskiego

Dwa lata Bronisława Komorowskiego
Dwa lata Bronisława Komorowskiego
Fakty TVN
6 sierpnia mija dwa lata prezydentury Bronisława KomorowskiegoFakty TVN

"Dojrzała, niezależna i aktywna" - tak o prezydenturze Bronisława Komorowskiego mówi koalicja. "To czas zmarnowanych szans dla Polski, mamy prezydenta malowanego" - ripostuje opozycja. W poniedziałek mijają dwa lata od zaprzysiężenia Komorowskiego na urząd prezydenta. W tym czasie nie uniknął on wpadek i kontrowersji, jednak niezmiennie cieszy się wśród polityków największym zaufaniem Polaków.

4 lipca Bronisław Komorowski pokonał w II turze wyborów Jarosława Kaczyńskiego (kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a jego rywal z PiS - 46,99 proc.). Miesiąc później - 6 sierpnia 2010 r. - złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką.

W swoim orędziu Komorowski mówił, że rozpoczyna "służbę pełną zadań i wyzwań". Zadeklarował chęć współpracy z rządem i opozycją. Jakie były te dwa lata?

Prezydentura w liczbach

Ze statystyki Kancelarii Prezydenta wynika, że Komorowski zwołał 12 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jedno posiedzenie Rady Gabinetowej, był inicjatorem 43 spotkań w ramach Forum Debaty Publicznej, odwiedził 115 miejscowości w różnych regionach kraju, przyjął 54 gości zagranicznych - głowy państw i szefów rządów, mianował 62 ambasadorów oraz przyjął 57 listów uwierzytelniających od przedstawicieli dyplomatycznych innych krajów.

Prezydent Komorowski w Wiśle, i jego słynne "hoo, hoo, hoo"
Prezydent Komorowski w Wiśle, i jego słynne "hoo, hoo, hoo"TVN24

Nadał też 22 Ordery Orła Białego, 19 Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski, 58 Krzyży Komandorskich z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, mianował 74 oficerów na stopnie generalskie (admiralskie) i równorzędne, nadał 1312 osobom tytuł naukowy profesora i wręczył 716 osobom nominacje na stanowisko sędziego.

Komorowski nadał też 6227 cudzoziemcom obywatelstwo polskie, wydał 92 rozporządzenia, postanowienia i zarządzenia, udzielił 523 honorowych patronatów, wystosował 1099 listów gratulacyjnych i okolicznościowych oraz spotkał się z dziennikarzami na 104 konferencjach prasowych. - Prezydent bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję w sensie wszystkich rytuałów, uroczystości, jeżdżenia, odznaczania, spotykania się, komentowania. Tu jest dość aktywny, nie można powiedzieć, że go nie ma - ocenił Janusz Palikot, podsumowując dwa lata urzędowania Komorowskiego. - Jednak na pytanie, co to jest za prezydentura i o co chodzi prezydentowi poza tym rytuałem bycia prezydentem, nie ma dobrej odpowiedzi - dodał.

Eugeniusz Grzeszczak z PSL powiedział z kolei: - Ocena działalności prezydenta Komorowskiego przez nasze środowisko polityczne jest bardzo zbieżna z oceną całego społeczeństwa. Ta ocena jest ze wszech miar pozytywna - powiedział z kolei . Jego zdaniem, Komorowski nie podkreśla swojego kontekstu politycznego i działa w interesie wszystkich Polaków.

Publiczna debata, czyli ACTA i emerytury Komorowski jako prezydent włączał się w publiczną debatę dotyczącą najważniejszych spraw w kraju, m.in. w lutym tego roku w negocjacje w sprawie rządowej reformy emerytalnej. Spotykał się z klubami parlamentarnymi, a także z szefami NSZZ Solidarność i OPZZ.

Opozycja i związkowcy apelowali o niepodpisywanie reformy emerytalnej, prezydent jednak opowiedział się po stronie rządu. 1 czerwca Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Na początku lutego zaangażował się również w sprawę ACTA, czyli międzynarodowej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Treść tej umowy i brak konsultacji wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Komorowski zorganizował spotkanie w tej sprawie. Po nim stwierdził jednak, że nie jest w stanie ocenić, czy umowa ACTA jest dopuszczalna i korzystna dla Polski.

Ostatecznie w połowie lutego premier Donald Tusk zawiesił ratyfikację ACTA, ogłaszając, że Polska nie ratyfikuje umowy w obecnym kształcie. Na początku lipca ACTA odrzucił Parlament Europejski.

- To, co robił prezydent, wskazuje - w opinii Michała Szczerby z PO - że nie unika dyskusji i mediacji dotyczących "gorących" kwestii. - Można ocenić, że prezydenturę Komorowskiego cechuje dialog i otwartość - uważa Szczerba.

Prezydent proponuje

Komorowski nie tylko włączał się w publiczne debaty, ale też zgłaszał własne propozycje, które miały pomóc w rozwikłaniu społecznych problemów. Nie obyło się jednak bez zgrzytów.

Tak było, gdy - po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości - zaproponował projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. Dający m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Przeciwko proponowanym zmianom protestowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz NSZZ "Solidarność". Ostatecznie przepisy - po senackich poprawkach - zostały przyjęte w parlamencie.

Kolejną propozycją skierowaną do Sejmu przez Komorowskiego było zapisanie w ustawie obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji. Była to reakcja na decyzję PZPN, który chciał, by polscy piłkarze podczas Euro 2012 wystąpili w strojach bez tradycyjnej naszywki z orłem. Ten pomysł PZPN wywołał oburzenie wśród kibiców.

- Ta sprawa była ważna nie tylko ze względu na Euro 2012 i Igrzyska Olimpijskie w Londynie, ale również wszystkie inne ważne wydarzenia sportowe w przyszłości - podkreślił Szczerba.

Prezydent podpisał ustawę o orzełku
Prezydent podpisał ustawę o orzełkuTVN24

W poprzedniej kadencji parlamentu prezydent przedstawił m.in. projekt nowelizacji konstytucji dotyczący relacji Polski z UE, którego jednak ostatecznie nie udało się uchwalić.

Poseł PSL Janusz Piechociński uważa, że prezydent zgłosił niewielką liczbę własnych propozycji ustaw. - Dotąd nie była to prezydentura zbyt aktywna w rozumieniu legislacji. Było kilka projektów. Na dobrą sprawę wokół jednego mocno iskrzyło, czyli wokół ustawy o zgromadzeniach publicznych - stwierdził Piechociński.

- Spotkania dotyczące chociażby emerytur, miały charakter - powiedziałbym - mocno grzecznościowy, to nie było tworzenie prawdziwej polityki - ocenił z kolei eurodeputowany SLD Marek Siwiec.

Prezydent mówi "nie"

Komorowski nie tylko akceptował ustawy, które trafiały do niego z parlamentu, ale też je wetował. Zdarzyło się to dwa razy: w przypadku ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie (weto zostało podtrzymane przez posłów) oraz ustawy o nasiennictwie.

To ostatnie weto Komorowski uzasadniał niezgodnością zapisów ustawy o nasiennictwie z prawem europejskim i tym, że to bubel legislacyjny. Weto wobec ustawy o nasiennictwie, postawione w poprzedniej kadencji Sejmu - z uwagi na zasadę dyskontynuacji - nie zostało rozpatrzone przez Sejm obecnej kadencji.

Na początku 2012 r. prezydent skierował do parlamentu projekt ustawy o nasiennictwie. Powtarzał on większość podstawowych zapisów zawetowanej ustawy, ale m.in. utrzymał zakaz wpisu do rejestru odmian roślin genetycznie modyfikowanych.

W 2011 r. Komorowski skierował do TK ustawę, która zakładała automatyczne zwolnienie co dziesiątego pracownika administracji publicznej w latach 2011-13. W czerwcu ub.r. TK potwierdził wątpliwości głowy państwa i orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie.

W lutym prezydent skierował do TK - w trybie kontroli następczej - wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy wprowadzającej na jeden rok - 2012 - kwotową waloryzację emerytur i rent o 71 zł.

W tym samym trybie Komorowski ma zamiar skierować do TK część przepisów tzw. specustawy drogowej. Chodzi o sprawdzenie, czy ustawa nie dyskryminuje niektórych firm. Zdecydował się jednak na podpisanie ustawy, ponieważ - jak argumentował - istnieje pilna potrzeba rozwiązania trudnej sytuacji firm poszkodowanych przy wykonywaniu kontraktów na budowę dróg. Siwiec uważa, że prezydent powinien prowadzić bardziej aktywną współpracę z Trybunałem Konstytucyjnym, a także mieć więcej inicjatyw legislacyjnych i politycznych.

W Chinach, na Woodstocku i meczach

Prezydentura Komorowskiego to także przede wszystkim wizyty zagraniczne. Z pierwszą udał się do Brukseli, Paryża i Berlina.

W grudniu 2010 r. odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie uzyskał zapewnienie prezydenta Baracka Obamy o "nierozerwalnym" sojuszu z Polską. Obama wyraził nadzieję, że do końca jego kadencji wizy dla Polaków zostaną zniesione (kadencja Obamy mija w styczniu przyszłego roku, wizy nie zostały jak dotąd zniesione).

Komorowski o wizach, Obama o choince
Komorowski o wizach, Obama o choinceTVN24

Komorowski był też na Kaukazie, odwiedzał też m.in. państwa bałtyckie, Czechy, Słowację, kilkakrotnie Włochy.

W ciągu dwóch lat wielokrotnie spotykał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, przy każdej okazji powtarzał, że chcemy integracji europejskiej Ukrainy. Jednak cieniem na relacjach UE-Ukraina położyła się sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko odsiadującej wyrok za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Komorowski przyjmował też przedstawicieli ukraińskiej opozycji. W maju tego roku zaapelował do wszystkich sił politycznych na Ukrainie - rządzących i opozycyjnych - o zmianę "anachronicznego" prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.

- Prezydent rozumie, że mamy politykę wschodnią, mamy bardzo wiele sympatii, chuchamy na każdy sukces, jeśli chodzi o budowę społeczeństwa obywatelskiego, ale mamy świadomość ograniczeń i mierzenia zamiarów na swoje siły - stwierdził poseł Piechociński.

Komorowski apeluje o zmianę prawa na Ukrainie
Komorowski apeluje o zmianę prawa na Ukrainietvn24, PAP/Radek Pietruszka

W grudniu 2011 r. prezydent złożył oficjalną wizytę w Chinach, której celem było wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych i gospodarczych.

Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

Prezydent na Chińskim Murze
Prezydent na Chińskim MurzeTVN24/fot.PAP

- Mamy otwarcie z Chinami, trzeba tu oczywiście pogratulować prezydentowi tej inicjatywy, ale chciałoby się czegoś więcej, jakiejś konsekwencji. Są Indie, Brazylia, Meksyk - takie wschodzące gwiazdy gospodarczo-polityczne - podsumował Palikot.

Prezydent przyjmował też światowych przywódców w Warszawie. W maju 2011 r. na zaproszenie Komorowskiego gościł Barack Obama. W Warszawie spotkał się z 20 przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej, którzy uczestniczyli w Szczycie Środkowoeuropejskim. Także na zaproszenie polskiego prezydenta w lutym 2011 r. w Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. W Polsce gościły także królewskie pary: szwedzka - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia oraz norweska - król Harald V i królowa Sonja. 31 lipca tego roku Komorowski przyjął prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Mitta Romneya, a w połowie lipca do odwiedzenia Polski zaprosił papieża Benedykta XVI.

2 sierpnia wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, Komorowski otworzył w Kostrzynie nad Odrą 18. Przystanek Woodstock.

Komorowski na Przystanku Woodstock
Komorowski na Przystanku Woodstock tvn24

W czerwcu prezydent kibicował polskiej drużynie podczas Euro 2012 - był m.in. na meczu otwarcia Polska-Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Komorowski pojechał także na finał mistrzostw w Kijowie. Problem z kieliszkami i parasolem Podczas dwóch lat urzędowania Komorowskiego nie zabrakło wpadek. Wśród nich można wymienić błąd ortograficzny zrobiony przez prezydenta we wpisie do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Japonii w Warszawie. Komorowski za tę pomyłkę przeprosił.

"Zaproszę go na 'obiat'. Pouczymy się ortografii"
"Zaproszę go na 'obiat'. Pouczymy się ortografii"TVN24

Inną głośną wpadką prezydenta była ta dotycząca Konstytucji 3 Maja. Uznał ją za drugą w Europie, a była pierwszą na naszym kontynencie, a drugą na świecie.

Na krytykę za brak dyplomacji, Komorowski naraził się podczas spotkań ze światowymi przywódcami. Gdy podejmował w Warszawie Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, zaprosił ich do pałacu w Wilanowie. Jednak zamiast wskazać gościom miejsca, pierwszy usiadł na krześle.

Wcześniej podczas oficjalnego przywitania na dziedzińcu pałacu ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy musiał moknąć w strugach deszczu, ponieważ tylko jeden parasol został rozłożony - nad Komorowskim i Merkel.

Szef protokołu prezydenta "chronił fryzurę Merkel"
Szef protokołu prezydenta "chronił fryzurę Merkel"TVN24/fot. PAP

Z kolei podczas obiadu z monarchami Szwecji, Komorowski wznosząc toast, zamiast po swój kieliszek sięgnął po lampkę królowej Sylwii. Król Karol XVI musiał podać żonie kieliszek prezydenta. A ta udała, że nic się nie stało.

Na spotkaniu z prezydentem USA w Białym Domu, Komorowski wprawił w zakłopotanie Obamę, kiedy powiedział: "Bo z Polską i USA to jest tak, panie prezydencie, jak z małżeństwem. Swojej żonie należy ufać, ale trzeba sprawdzać, czy jest wierna". - Jedynym celem działania, nie samego Komorowskiego, ale jego otoczenia, jest uchronić prezydenta przed gafami - podsumowje tę część prezydentury Joachim Brudziński z PiS.

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Grzędziński/KPRP, Sławomir Kamiński/AG

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz ma zostać kandydatem SPD na kanclerza w przedterminowych wyborach. Niemieckie media szeroko komentują zapowiadane na poniedziałek ogłoszenie tej nominacji. Portal RND ocenił, że Scholz "ma szansę udowodnić, że jego kanclerstwo nie było historycznym nieporozumieniem". "Sueddeutsche Zeitung" nazywa go zaś "wypaloną marką" i pisze, że "jest prawdopodobnie najsłabszym, najmniej odpowiednim kandydatem na kanclerza, jakiego SPD kiedykolwiek wysunęła".

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

Wszyscy potencjalni kandydaci na prezydenta wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, jak i Szymon Hołownia, wygraliby w II turze wyborów z potencjalnymi kandydatami PiS - Przemysławem Czarnkiem i Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Źródło:
PAP

Jak wyglądało funkcjonowanie resortu kultury za rządów PiS? Co zmieniło się po odejściu ministra Piotra Glińskiego? Mówiła o tym w "#BezKitu" szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Przyznała, że kiedy weszła do instytucji, zastała "bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos". Przekazała, że przeprowadziła "reformę" i "od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci".

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Źródło:
TVN24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi - przekazała państwowa agencja BiełTA. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski.

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Kampania prezydencka zacznie się 8 stycznia przyszłego roku - ogłosił w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że zanim poinformuje o dacie samego głosowania, "musi skonsultować się z Państwową Komisją Wyborczą". - Na pewno będzie to w maju - powiedział.

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24, PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

- Brytyjskie Siły Zbrojne mogłyby walczyć dziś wieczorem, gdyby Rosja dokonała inwazji na Europę Wschodnią - mówił jeden z głównych brytyjskich dowódców generał Rob Magowan, zapewniając w czasie posiedzenia komisji w Izbie Gmin o gotowości armii.

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

Źródło:
PAP, Politico

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

- Trudno sobie wyobrazić, że policjanci wytargali z samochodu trzeźwego kierowcę i go bezpodstawnie pobili, a jednak tak było w tej sytuacji - mówi adwokat kierowcy, któremu sąd przyznał 160 tysięcy odszkodowania od policji w Zabrzu za pobicie. Najpierw to on był jednak oskarżony o napaść na policjantów.

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Źródło:
TVN24/Gazeta Wyborcza

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl