Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Zatrzymano mężczyznę i postawiono mu zarzuty w sprawie zabójstwa dyrektora generalnego największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. Z kolei prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 10 grudnia.
1. Areszt dla Romanowskiego
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował o tymczasowym areszcie dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Były wiceminister sprawiedliwości nie pojawił się w sądzie.
Jego obrońca mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że Romanowski przeszedł "bardzo poważną operację". Poseł PiS Janusz Kowalski opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie polityka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest decyzja o areszcie dla Romanowskiego. I jest zdjęcie
2. Przełom w sprawie zabójstwa prezesa firmy ubezpieczeniowej
Zatrzymano mężczyznę podejrzanego w sprawie zabójstwa Briana Thompsona, dyrektora generalnego największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej - podały władze Nowego Jorku i miejska policja.
Usłyszał zarzut zabójstwa i kilka innych, dotyczących m.in. posiadania broni palnej. Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że "pasuje do opisu" sprawcy zbrodni i "posiada kilka przedmiotów, które łączą go z tym zdarzeniem".
3. Święczkowski prezesem TK
Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. To były prokurator krajowy, wobec którego działalności przez ostatnie lata pojawiało się wiele zastrzeżeń. Jednocześnie eksperci mają liczne wątpliwości co do legalności samego Trybunału Konstytucyjnego.
4. Wniosek o uchylenie immunitetu Nawackiemu
Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu Macieja Nawackiego, członka Krajowej Rady Sądownictwa i sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak.
Chodzi o sprawę zebrania sędziów olsztyńskiego sądu z 7 lutego 2020 roku, podczas którego apelowano między innymi do ówczesnego prezesa tego sądu Macieja Nawackiego o zaniechanie działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków.
Podczas zebrania sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek, w którym wnoszono o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał. Do głosowania nad przyjęciem uchwał jednak nie doszło. Prezes Nawacki podarł dokumenty i zamknął obrady. Nawacki ocenił wtedy, że wszystkie trzy projekty wykraczały poza kompetencje zebrania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest wniosek o uchylenie immunitetu Maciejowi Nawackiemu. Chodzi o podarcie dokumentów
5. Asad azylantem Putina
Obalony syryjski dyktator Baszar al-Asad i jego rodzina otrzymali azyl w Rosji. Decyzję w tej sprawie podjął osobiście prezydent Władimir Putin - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
W niedzielę rebelianci zdobyli Damaszek i ogłosili obalenie reżimu Asada. W nocy z soboty na niedzielę światowe media przekazały informację, że Asad opuścił stolicę. Rosyjskie media podawały, że syryjski przywódca i członkowie jego rodziny polecieli do Moskwy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ – Kreml potwierdza: Asad i jego rodzina dostali azyl w Rosji. Osobista decyzja Putina
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24