Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (Lubelskie) rozpoczyna projekt rewitalizacji lotniskowej wieży ciśnień. Po remoncie, wewnątrz powstanie między innymi galeria historyczna i kawiarnia panoramiczna. Dzieje zabytku sięgają lat 20. ubiegłego wieku.
- Lotniskowa wieża ciśnień to wspaniały zabytek techniki związany z historią lotniczego garnizonu w Dęblinie. Po czterech latach starań muzeum stało się właścicielem działki o powierzchni ponad 53 arów wraz z wieżą ciśnień. Nieruchomość została wyodrębniona z Garnizonu Dęblin i przekazana muzeum w formie darowizny - mówi dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski.
W ramach rewitalizacji, w wieży powstanie punkt widokowy i wypoczynkowy z galerią historyczną. Natomiast w miejscu - zlokalizowanego na szczycie wieży - betonowego naczynia zbiorczego, planowana jest dwukondygnacyjna kawiarnia panoramiczna. Zwiedzający skorzystają też z zewnętrznego tarasu widokowego.
Wieża została nieznacznie uszkodzona we wrześniu 1939 roku
Wieża ciśnień została zaprojektowana i zbudowana specjalnie na potrzeby infrastruktury - powstającej w Dęblinie od początku lat 20. XX wieku - szkoły lotniczej.
Na podstawie dokumentów budowy lotniczego kompleksu ustalono, że powstała w latach 1926–27. Zaopatrywała okoliczny teren w wodę i była punktem orientacyjnym dla pilotów. Przed drugą wojną światową na jej szczycie była zamontowana dużej mocy lampa szlakowa, pomocna podczas nawigacji nocą. W trakcie bombardowania Dęblina we wrześniu 1939 roku wieża została nieznacznie uszkodzona, o czym świadczą ślady po remoncie na jednym z jej filarów.
Po 1945 roku wieża nadal spełniała swoje funkcje techniczne, ostatecznie została wyłączona z użytkowania w końcu lat 90. XX wieku. Nieruchomość znajdowała się na terenie zamkniętym i podlegała pod Rejonowy Zarząd Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt rewitalizacji wieży został wpisany do "Koncepcji rozwoju muzealnictwa wojskowego na lata 2019–2028" zatwierdzonej przez Ministra Obrony Narodowej.
Muzeum chce też przenieść na swój teren sąsiednią wieżę spadochronową
Muzeum apeluje do mieszkańców i miłośników historii o "przekazywanie lub udostępnienie cyfrowych kopii, zdjęć oraz materiałów archiwalnych dot. wieży ciśnień z prywatnych i rodzinnych archiwów, celem lepszego udokumentowania jej dziejów oraz opracowania ekspozycji tematycznej".
- Wieża od wielu lat jest wyłączona z użytkowania. W najbliższym czasie przeprowadzimy jej szczegółową inwentaryzację z orzeczeniem o stanie technicznym, wybierzemy najlepsze formy jej odnowienia i przygotujemy wizualizację obiektu - wyjaśnia Pawłowski.
Władze muzeum liczą, że projekt uda się zrealizować w ciągu trzech lat. Zamierzają też rozebrać i przenieść na swój teren - stojącą na pobliskiej działce Lotniczej Akademii Wojskowej - ażurową wieżę spadochronową. W przyszłości atrakcją turystyczną mają być dwie wieże.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie