Czwarta fala pandemii COVID-19. Specjaliści apelują do premiera i prezydenta o pilne działania

TVN24 Clean_20211127194221(4692)_aac
Szczyt czwartej fali koronawirusa w Polsce. Ekspertka: w okolicach świąt będzie do 40 tysięcy zajętych łóżek szpitalnych
Źródło: TVN24

W związku z rosnącą liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19 specjaliści chorób zakaźnych wystosowali apel między innymi do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócili się o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi weryfikację szczepień pracowników czy ograniczającymi dostęp osobom, które nie posiadają certyfikatu COVID, do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach.

Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierowali apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Swoje wystąpienie uzasadnili "olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19, ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami oraz niepewnością związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa".

ZOBACZ TREŚĆ APELU >>>

Specjaliści chorób zakaźnych zaapelowali o:

1) podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy,

2) podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób, które nie dysponują UCC, do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu,

3) podjęcie działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami,

4) zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pod apelem, który poparli wszyscy członkowie Zarządu Głównego PTEiLChZ, podpisali się: prezes Towarzystwa prof. dr hab. Robert Flisiak, wiceprezesi - prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska oraz prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, jak również dr med. Agnieszka Czauż-Andrzejuk, dr med. Alicja Kalinowska, prof. dr hab. Michał Garlicki, dr hab. Jerzy Jaroszewicz, prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska, prof. dr hab. Magdalena Marczyńska, dr hab. Anita Olczak, prof. dr hab. Sławomir Pancewicz, prof. dr hab. Anna Piekarska, dr hab. Katarzyna Sikorska, prof. dr hab. Krzysztof Simon oraz dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy wariant koronawirusa omikron. Polska Akademia Nauk: należy przygotować się na zagrożenie

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 20 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło 51 osób chorujących na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 507 828 infekcji, zmarło 83 037 zakażonych.

Średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, przekroczyła 23 000 i jest najwyższa od 6 kwietnia. Oznacza to, że obecna, czwarta fala epidemii w Polsce osiągnęła poziom 90 procent infekcji notowanych w apogeum fali drugiej oraz 80 procent tego, co działo się w najgorszym momencie fali trzeciej. Podczas drugiej fali szczytem była średnia 25,6 tys. przypadków dziennie, którą odnotowano 11 listopada 2020 roku, podczas trzeciej - prawie 28,9 tys. z 1 kwietnia 2021 roku.

Czytaj także: