W stolicy i wielu miastach kraju, a także w Smoleńsku odbędą się dziś obchody czwartej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M. Uroczystości – oddzielne – odbywać się będą z udziałem władz państwowych, a także polityków i sympatyków PiS. W Sejmie Antoni Macierewicz zaprezentuje raport swojego zespołu parlamentarnego pod tytułem "Cztery lata po Smoleńsku".
Nieujawniony jeszcze dokument liczy ok. 180 stron. Macierewicz zaprezentuje go na posiedzeniu zespołu zapowiedzianym na godzinę 13. Jak zapowiadał na początku kwietnia sekretarz parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Bartłomiej Misiewicz, w raporcie będzie między innymi analiza rozpadu prezydenckiej salonki, wskazująca jak najprawdopodobniej zginął prezydent RP. - W raporcie znajdzie się też dogłębna analiza dotycząca wybuchów w samolocie Tu-154M oraz analiza fotograficzna w sprawie obecności Specnazu na miejscu katastrofy - zapowiedział Misiewicz.
Oficjalne uroczystości
Główna część tradycyjnych uroczystości państwowych związanych z katastrofą odbędzie się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O godz. 8.25 zostaną odczytane nazwiska osób, które zginęły pod Smoleńskiem, a następnie rozpocznie się modlitwa. Przed pomnikiem ofiar katastrofy i na ich grobach zostaną złożone wieńce i zapalone znicze (w uroczystości będzie uczestniczył m.in. premier Donald Tusk). Punktualnie o godz. 8.41 trębacz odegra utwór "Cisza". Nie przewidziano przemówień. W kaplicy Pałacu Prezydenckiego o godz. 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji ofiar katastrofy, w szczególności Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy wówczas zginęli. W nabożeństwie odprawianym przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz rodziny ofiar. Msza odbędzie się też rano w kaplicy sejmowej. Weźmie w niej udział marszałek Ewa Kopacz, która potem złoży kwiaty przed dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy - poświęconej 18 parlamentarzystom, którzy wówczas zginęli, i b. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.
Obchody rocznicowe - składanie kwiatów, nabożeństwa, przemarsze, koncerty lub apele poległych - odbędą się także w innych miastach, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Nowym Sączu, Radomiu, Sopocie, Wrocławiu, Zakopanem i Zielonej Górze.
Oddzielne upamiętnienie
Tradycyjnie swoje obchody upamiętniające rocznicę katastrofy organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Rozpoczną się one o godz. 8 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. O 16.50 przemawiać ma prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Przez cały dzień w pobliżu Pałacu będzie można obejrzeć filmy poświęcone katastrofie, posłuchać koncertów i wziąć udział w modlitwie. O godz. 19 mszę św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawi biskup-senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Stamtąd zgromadzeni wyruszą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki. W czwartek rano w Krakowie córka Lecha i Marii Kaczyńskich Marta w towarzystwie małopolskich polityków PiS weźmie udział w nabożeństwie i złoży kwiaty na sarkofagach swoich rodziców w krypcie na Wawelu. Politycy PiS odwiedzą też na innych cmentarzach groby ofiar katastrofy związanych z tą partią.
Katastrofa o poranku
10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.
Autor: mk//tka / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPRM