TVN24 | Polska

Ustawa o dodatkowej emeryturze opublikowana. Dotyczy ponad 9 milionów osób

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturze
Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturzeTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturze

Ustawę o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów opublikowano w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Jej przepisy zaczną obowiązywać 25 marca. Większość seniorów "czternastki" otrzyma w listopadzie.

W Dzienniku Ustaw w środę opublikowano ustawę w sprawie czternastych emerytur. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 25 marca. Czternasta emerytura ma zostać wypłacona około 9,1 miliona emerytów i rencistów. W pełnej wysokości 1250,88 zł brutto będzie przysługiwać około 7,9 miliona świadczeniobiorców.

Próg dochodowy

W ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 złotych brutto. Oznacza to, że około 1,2 miliona osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (np. jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych). Czternastek nie otrzyma 500 tysięcy emerytów pobierających najwyższe świadczenia (powyżej 4150 złotych brutto).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ustawa o czternastej emeryturze opublikowana w Dzienniku UstawShutterstock

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w poniedziałek poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Będzie ona wypłacona z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Na wypłatę "czternastek" rząd przeznaczył około 11,4 miliarda złotych. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach „czternastki” będą wypłacane w grudniu - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości