Około 411 tysięcy uczniów w całej Polsce przystąpiło we wtorek do egzaminu gimnazjalnego. W ponad siedmiu tysiącach gimnazjów o godzinie dziewiątej rano rozpoczął się test sprawdzający wiedzę humanistyczną, który zakończył się około południa. Jest to pierwszy egzamin przeprowadzany w nowej formule. - Nadal nie mogę uwierzyć, że go napisałam, jednak wydawał mi się dosyć prosty. Myślę, że będzie dużo punktów - mówiła TVN24 Patrycja Rembowska z Gimnazjum nr 26 w Łodzi.
Nadal nie mogę uwierzyć, że go napisałam, jednak wydawał mi się dosyć prosty. Myślę, że będzie dużo punktów Patrycja Rembowska, uczennica Gimnazjum nr 26 w Łodzi
Jej zdaniem łatwa była również część z historią i wiedzą o społeczeństwie. - Chociaż WOS był trochę cięższy od historii, bo skończyliśmy go w drugiej klasie, a w trzeciej już go nie mieliśmy - tłumaczyła gimnazjalistka.
Pierwszy rocznik
Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule - po raz pierwszy wyodrębnione zostały zadania z języka polskiego i matematyki po to, aby można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.
Jak wyjaśniła Jolanta Kowalska, dyrektor Gimnazjum nr 26 w Łodzi, nowa forma egzaminu gimnazjalnego, jak wszystko inne, ma "dwie strony medalu". - Z jednej strony być może lepiej (że wprowadzono nową formułę), dlatego, że wyniki są bardziej czytelne dla uczniów, natomiast niewątpliwie jest to ogromne obciążenie dla uczniów. Oni są bardzo zmęczeni, ponieważ każdy z nauczycieli chciał jak najszybciej przygotować uczniów do tej nowej formuły - wyjaśniła dyrektorka.
Trzy części po dwa bloki
Na rozpoczynającym się we wtorek rano egzaminie z wiedzy humanistycznej, uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, na napisanie którego mieli godzinę. Następnie uczniowie mieli przerwę, po której przystąpili do bloku zadań z języka polskiego (ta część egzaminu trwała półtorej godziny). Uczniowie z dysfunkcjami mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków. - Jest spokojnie, wszystko odbywa się zgodnie z procedurami - zapewniała tuż przed rozpoczęciem wtorkowego egzaminu rzeczniczka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Mariola Konopka.
Środowy egzamin z części matematyczno-przyrodniczej również będzie składał się z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.
W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach: obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego, rozpoczętą w szkole podstawowej.
Uczniowie w całym kraju pisali takie same testy. Prace zostały zakodowane - teraz sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do niego w tym tygodniu, to będzie go pisać w drugim terminie - 4, 5 i 6 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzaniu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
O tym, jak im poszło na egzaminie, uczniowie dowiedzą się w czerwcu.
Sposób holistyczny zamiast klucza
Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Od tego roku prace egzaminacyjne będą ocenione w sposób całościowy, a nie według specjalnego klucza. Oznacza to, że przy ocenianiu nie będą brane pod uwagę wszystkie czynności, jakie uczeń podjął podczas rozwiązywania zadania, tylko jego sposób myślenia i skuteczność w dojściu do rozwiązania.
Jak zaznaczyła Halina Jaguszewska, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu, obecna forma egzaminu jest "ujednoliceniem wszystkich egzaminów zewnętrznych, do których uczniowie przystępują od podstawówki". - Jeżeli sprawdzian w szkole podstawowej będzie tak ułożony, że przedmioty - matematyka, język polski i język obcy - będą wydzielone z pozostałych przedmiotów, będzie można wtedy porównywać wyniki, jakie uzyskują uczniowie na koniec szkoły podstawowej, na koniec gimnazjum oraz na maturze - wytłumaczyła wicedyrektorka.
Zwróciła także uwagę, że to bardzo duża zmiana dla uczniów, gdyż wszystkie zadania z historii, WOS-u, przedmiotów przyrodniczych oraz z języków obcych na poziomie podstawowym będą tylko w formie zamkniętej. - W zeszłym roku było tak, że arkusz zawierał i pytania zamknięte, np. z fizyki i otwarte - wyjaśniła Jaguszewska.
Decyzja o przyszłości
Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Wtorek, środa i czwartek będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Jak poszedł egzamin? Co sądzisz o pytaniach? Czekamy na Wasze opinie. Mail: kontakt24@tvn.pl
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. PAP/Darek Delmanowicz