Projekt ustawy o leczeniu niepłodności metodą in vitro trafił w środę do konsultacji społecznych - poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk. - Przyjęcie jednolitych procedur, zasad i standardów leczenia niepłodności oraz stosowania medycznie wspomaganej prokreacji zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - oceniło ministerstwo zdrowia.
"Po roku działania programu in vitro - ponad 2700 ciąż i 249 urodzonych dzieci. Czas na ustawę. Przekazana właśnie do konsultacji społecznych" - napisał w środę wieczorem na Twitterze minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że w ustawie ma być zawarty m.in. zakaz handlu zarodkami, zakaz klonowania i zakaz eksperymentów na ludzkich zarodkach. "Ustawa o leczeniu niepłodności - kompleksowe podejście do diagnozy i leczenia; powstaną Centra Leczenia Niepłodności" - zaznaczył minister.
Po roku działania programu in vitro - ponad 2700 ciąż i 249 urodzonych dzieci. Czas na ustawę. Przekazana właśnie do konsultacji społecznych
— Bartosz Arlukowicz (@Arlukowicz) July 16, 2014
W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono, że "krajowi eksperci przyjmują, że w naszym kraju leczenia metodą medycznie wspomaganego rozrodu może obecnie wymagać około 15 tys. par. Konieczne jest zatem podjęcie działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków tej choroby, szczególnie w sytuacji niskiego przyrostu naturalnego".
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zaproponowane regulacje miałyby m.in. powołać Rejestr Dawców Komórek Rozrodczych i Zarodków, który zagwarantuje "zarówno zachowanie anonimowości dawców, jak i pełen nadzór nad bezpieczeństwem i losem utworzonych zarodków".
Planowana ustawa ma też wprowadzić "nadzór państwa nad podmiotami wykonującymi zapłodnienie metodą in vitro poprzez wydawanie przez ministra zdrowia zgód na prowadzenie takiej formy leczenia".
Kara za niszczenie zarodków
Projekt ustawy zawiera także przepisy karne. Według nich m.in. osobie, która w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej nabywałaby lub zbywała komórkę rozrodczą albo zarodek, groziłoby do pięciu lat więzienia. Jeśli dla sprawcy taka działalność stanowiłaby stałe źródło dochodu, miałoby mu grozić do 10 lat więzienia.
"Kto niszczy zarodki zdolne do prawidłowego rozwoju podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do pięciu lat" - głosi inny z planowanych zapisów. Jako organ opiniodawczy i doradczy ministra zdrowia miałaby zostać powołana Rada do Spraw Leczenia Niepłodności. W jej skład miałoby wejść nie więcej niż 15 członków - "specjalistów z różnych dziedzin nauki" - powoływanych na czteroletnią kadencję przez ministra zdrowia.
Autor: kg/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24