36 świnek morskich porzuconych przy drodze

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl
Prawie 40 świnek morskich porzuconych przy drodze. Mogą pochodzić z pseudohodowli
Prawie 40 świnek morskich porzuconych przy drodze. Mogą pochodzić z pseudohodowliSchronisko "Wesoły Kundelek"
wideo 2/6
Schronisko "Wesoły Kundelek"Prawie 40 świnek morskich porzuconych przy drodze. Mogą pochodzić z pseudohodowli

Świnki morskie błąkały się w okolicach tarasu widokowego przy jednej z mniej uczęszczanych dróg w Czarnorzekach pod Krosnem na Podkarpaciu. Pracownicy schroniska zajęli się wygłodniałymi zwierzętami, które mogą pochodzić z pseudohodowli.

Na miejsce pojechali inspektorzy krośnieńskiego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (OTOZ) oraz pracownicy schroniska w Lesku. Początkowo, według zgłoszenia, mowa była o kilkunastu zwierzętach, jednak okazało się, że jest ich prawie 40. Kilkanaście z nich urodziło się zaledwie dwa-trzy tygodnie temu.

Czytaj też: Koń wpadł do szamba. Akcja ratunkowa trwała trzy godziny

"Były wygłodniałe"

- Świnki były wygłodniałe, choć sądzimy, że nie przebywały w tym miejscu zbyt długo. Wygląda na to, że wyrzucił je przy drodze właściciel nielegalnej hodowli, który prawdopodobnie handlował tymi zwierzętami - powiedział nam Łukasz Podsobiński, kierownik schroniska "Wesoły Kundelek" w Lesku.

Czytaj też: Zwierzęta spłonęły żywcem. Strażak ochotnik "przyznał, że podpalił siano zapalniczką"

Świnki nie są w złym stanie, jednak - jak podejrzewa Podsobiński - "przeżyły dużo stresu". - Nie zachowują się do końca naturalnie, bo przedstawiciele tego gatunku zwykle lubią kontakt między sobą oraz z człowiekiem. Te jednak są wycofane i unikają kontaktu. To świadczy o tym, że mogły być przetrzymywane w złych warunkach - zaznacza.

Schronisko zawiadomi policję

Pytany o sprawę rzecznik krośnieńskiej policji, podkomisarz Paweł Buczyński, informuje, że jak dotąd funkcjonariusze nie otrzymali w tej sprawie zgłoszenia. Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zapowiedział jednak w rozmowie z tvn24.pl Łukasz Podsobiński. Kierownik schroniska podkreślił, że przed zawiadomieniem organów ścigania pracownicy azylu chcieli zbadać stan zdrowia zwierząt i wszcząć leczenie.

Koordynatorka inspektoratu OTOZ Animals w Krośnie Dorota Moszczyńska nie ma wątpliwości, że "mamy do czynienia ze znęcaniem się nad zwierzętami". - To są między innymi małe świnki, zwierzęta nieprzystosowane do życia na wolności. Były narażone między innymi na nieodpowiednie warunki klimatyczne, ruch samochodów i zagrożenia ze strony leśnych drapieżników - powiedziała Moszczyńska tvn24.pl. - Możliwe, że właściciel zobaczył, że chorują i wiedząc, że ich nie sprzeda, postanowił się ich pozbyć - przypuszcza koordynatorka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Schronisko "Wesoły Kundelek"

Pozostałe wiadomości