"Ja błagam pana. Zwracam się do pana Dudy"

[object Object]
Nie mówią, że obozy zagłady były polskie, ale mają z Polską związane traumatyczne wspomnienia i o tym chcą mówić bez obawCzarno na białym TVN24
wideo 2/23

Nie mówią, że obozy zagłady były polskie, ale mają z Polską związane traumatyczne wspomnienia i o tym chcą mówić bez obaw. Polscy Żydzi, którzy po wojnie wyjechali do Izraela tłumaczą dlaczego ustawa o IPN jest dla nich niezrozumiała i nie do przyjęcia. Opowiadają - niektórzy po raz pierwszy - swoje wstrząsające rodzinne historie, co dokumentują - drastyczne też niekiedy zdjęcia. Wszyscy podkreślają, że Holokaust był niemiecki, ale mówią też, dlaczego mają żal do Polski i Polaków. Materiał "Czarno na białym".

Dom ocalonej poetki i pisarki Haliny Birenbaum. Pierwszy raz od wojny, do Polski przyjechała w 1986 roku. - Już myślałam, że nigdy więcej tam nie pojadę - mówi w rozmowie z dziennikarką TVN24.

"Ogień z tych ludzi i zapach palonego mięsa ludzkiego"

Jej książka "Nadzieja umiera ostatnia" została uznana za jedną z dziesięciu najważniejszych świadectw Holocaustu na świecie. - Pisałam w drodze, syn mi dał taki zeszyt żółty. Mówił: po co tam jedziesz, tylko nie idź do tego obozu - wspomina Halina Birenbaum.

- Ja właśnie tam jadę, żeby pójść do tego obozu. Chcę wejść i wyjść przez tę bramę kiedy zechcę, bo wtedy nie można było wyjść - opowiada.

Kobieta mieszka dziś w Tel Awiwie, ale urodziła się w Warszawie. Przed wojną jej ojciec pracował dla znanego polskiego producenta żywności. - Tęsknie za Polską, tęsknię za tym, co w Polsce przeżyłam, te jedzenie co się jadło, naleśniki z serem, zsiadłe mleko z młodymi kartofelkami - wspomina.

Razem ze swoją mamą i bratową trafiły do obozu w Oświęcimiu. Jej brat był świadkiem wywozu Żydów do Treblinki, gdzie w jednym z transportów był jej ojciec.

Historię Haliny Birenbaum opowiada też Andrzej Kacorzyk z muzeum Auschwitz-Birkenau - jaką tą, która najbardziej zapadła mu w pamięć.

- Kiedy weszła do sali, gdzie była dezynfekcja, gdzie były prysznice, spostrzegła, że nie ma mamy. W swojej książce "Nadzieja umiera ostatnia" zanotowała: jeszcze czułam ciepło jej płaszcza, a jej już nie było. Matka została uznana za niezdolną do pracy i poprowadzona do komory gazowej. Ja tak bym sobie marzył, żeby w przyszłości, i teraz, żeby nikt ciepła tego płaszcza nie tracił - wspomina ze łzami w oczach.

Helena Birenbaum z Majdanka trafiła do Auschwitz-Birkenau, gdzie wielokrotnie przechodziła selekcję. - W nocy zaprowadzili nas do komory gazowej. Z psami przyszli i z karabinami, z kijami. Liczyli nas przed barakami ze sto razy. Ta groza wtedy, kobiety zaczęły już się modlić. Ja nie wierzyłam, miałam przeczucie, że nie umrę teraz. No i przyszli nad ranem, otworzyli, zabrakło im gazu tej nocy - opowiada kobieta.

- Dlatego tak mnie dziś boli, jak ludzie nie pojmują tej grozy, w jakiej pięć lat myśmy żyli. Te obozy, widziałam jak ich wyrzucają z tych pociągów, ogień z tych ludzi potem, i zapach palonego mięsa ludzkiego, i czarno od dymu gęstego w dzień. Żywi ludzie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu - wspomina Birenbaum.

"Miałam wielu przyjaciół polskich"

- Urodziłam się w Nowym Sączu. Nie czułam antysemityzmu, miałam bardzo wielu przyjaciół polskich. Nie wyglądałam jak Żydówka, może dlatego - mówi Sara Melzer. Jest znaną w Izraelu artystką, potomkiem krakowskiego rabina Remu (Mosze ben Israel Isserles - red.).

W Zagładzie kobieta straciła większość rodziny, i to ich dzisiaj maluje.

- To są ci, którzy zostali zamordowani - opowiada o swoich pracach. Wszyscy, zanim trafili do komór gazowych, pisali listy. Wysyłali je do dalekiej ciotki w Izraelu. Sara Melzer odczytała je po wielu latach.

- Piszą w jakich warunkach oni są. Większość była w Buchenwald albo w Oświęcimiu - mówi o listach. Sama ocalała, bo po wybuchu wojny znalazła schronienie o sowieckich żołnierzy. Ceną za to był nakaz przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Po odmowie, razem z rodzicami została zesłana na Syberię.

- Przyjechałam do Polski w 1946 roku. Nie powiedzieli nam: bardzo dobrze, żeście wrócili. Tylko: dlaczego wyście wrócili? Wy żyjecie jeszcze? - kobieta wspomina reakcje Polaków. - Wiedzieliśmy, że musimy zostawić Polskę i wyjechać - dodaje.

"Polska była dla nas traumatyczna"

- Musiałem z rewolwerem nocami pilnować domu, bo to było po kieleckim pogromie. Mój ojciec postanowił, że wyjeżdżamy stamtąd, nie zostajemy - mówi Szmul Atzmon-Wircer, który pochodzi z Biłgoraju. Ma tam dziś honorowe obywatelstwo. Jest aktorem, przez lata przyjaźnił się z reżyserem Konradem Swinarskim. Gdy wybuchła wojna miał 10 lat.

- 45 lat nie byłem w Polsce. Matka moja, rodzice nawet nie chcieli słyszeć o tym, że tam wrócę. Polska była dla nas traumatyczna. (...) Ja też chce mówić o dobrych rzeczach, rodzina Polaków z Biłgoraja uratowała moją kuzynkę, Mikulscy uratowali sześcioro Żydów. Nikt z naszej rodziny nie myślał, że Polacy wymyślili to co Niemcy zrobili - zapewnia mężczyzna.

- Ale to, że Polacy niektórzy - podkreślam, że niektórzy, to bardzo ważne - wzięli to co Niemcy zrobili, i przyjmowali to dla siebie - dodaje.

"Czuły, że to nie Polak"

Nora Lerner jest drugim pokoleniem po Zagładzie. Urodziła się po wojnie, w 1947 roku w Wałbrzychu. - Miałam cudowne dzieciństwo w Polsce. Wakacje: Sopot, Zakopane, Krynica, Wisła. Bardzo tęsknię za bzem, konwaliami, za bazią. Miałam 10 lat jak wyjechałam. Tatuś miał dobrą posadę, zarabiał dobrze, był lekarzem - opowiada.

- W szpitalu inny lekarz doradził mu, żeby zmienił nazwisko na polskie, żeby było mu lepiej pracować jak Polak, a nie Żyd. Zmienił więc nazwisko na Leśniak. Siostry podglądały go w łazience, czy nie jest obrzezany. Czuły, że to nie Polak - wspomina.

- Ja wracałam ze szkoły z płaczem, bo mnie nazywali parszywa Żydówka. Mama miała dosyć. Brata, który miał 4-5 lat nazywali Żydek-kiełbasa. To nie najprzyjemniejsze rzeczy w życiu. Jak można żyć inaczej, lepiej w kraju, który jest żydowski - mówi Lerner.

- Nie miała ani jednej babci, dziadka, ciotek, kuzynów, wujków. Wyszli dymem - opowiada. Zaznacza, że rodzice rozmawiali o Holocauście od rana do wieczora.

- Co przeżyli, co robili im, innym, co było. Nie słuchałam, wychodziłam, byłam bardzo wtedy przejęta tym wszystkim. Wiem, że obydwoje (rodzice) mieli numery na rękach - wspomina kobieta.

Rodzice Nory Lerner zdecydowali się w 1956 roku ostatecznie opuścić Polskę. - Mama moja nie mogła znieść, że ja jadę do Polski, że ja mam polskich przyjaciół - mówi . Dodaje, że jej matka miała "straszny" żal do Polaków. - Żyła w Polsce, i spodziewała się pomocy, spodziewała się lepszych rzeczy od Polaków. A ci, według mojej mamy robili odwrotnie. Mówię o tym pierwszy raz w moim życiu, bo nie rozmawiam na te tematy w ogóle - opowiada.

"Każdy ma prawo widzieć jego przeżycie tak jak chce"

Dodaje, że matce nie przeszkadzały wyjazdy do Niemiec. Co roku jeździła na wakacje, na letniska. Mój ojciec kupił samochód volkswagen, wszystkie wyroby niemieckie były okej. Ale jak słyszeli o Polsce dostawali bzika od razu. Nie mogę ich osądzać, ale wiem, że to jest normalna reakcja większości Żydów - mówi Lerner.

- Wszyscy wiedzieli, że obozy nie były polskie, były niemieckie. To oczywiste. Ja nie rozumiem o co chodzi. W ogóle nie rozumiem, dlaczego zaczęli tę idiotyczną sprawę. Już dawno rozmawiano o tym, i już dawno wszyscy się zgodzili, że to nie były polskie obozy. Nie wiem dlaczego znowu, i w takim momencie, na rocznicę Holocaustu - mówi kobieta.

- To było w Polsce. Ludzie z zagranicy, z Grecji - którzy znają tylko grecki - najgorzej cierpieli w Oświęcimiu. Oni nie znali żadnego innego języka. Jak ona ma powiedzieć? Ją posłali do Polski, ona była w lagrze w Polsce - opowiada z kolei Halina Birenbaum.

- To jest trudne, to jest bardzo skomplikowane. Obozy śmierci były niemieckie. Cały Holocaust jest niemiecki, ale wobec tej całej tragedii, tej całej masy śmierci, to już tam jest najważniejsza rzecz, żeby nie powiedzieć lager polski, i za to, żeby pójść do więzienia na trzy lata? - pyta poetka.

Dodaje, że byli różni Polacy.

- Byli Ci, którzy się przedzierali na aryjską stronę, z dobrym wyglądem. Nagle jakaś polska sąsiadka czy sąsiad poznał: a to ty tutaj, Żydówa, Żydówka. Już zbiegowisko, już policja, już zabierają - relacjonuje.

- Była też Polka, która trzymała dziewczynkę, potem poszła do Gestapo i przysięgała, że to jej córka. A Żyd ją zadenuncjował (złożył zawiadomienie - red.) bo znał, był sąsiadem. Sąsiedzi, tacy bliscy ludzie, jeśli byli przeciwnikami, albo jeśli okazali słabe charaktery - myśleli może, że tym się uratują - to to było jeszcze bardziej groźne. Oni byli blisko, przed nimi nie można się było schować - opowiada Birenbaum.

- Ja błagam o to, zwracam się do pana Dudy. Dla dobra Polski, dla dobrego imienia Polski - bo to nie dotyczy tylko Izraela, ale wszystkich Żydów na całym świecie - żeby nie przymuszali poprzez rozkaz: myśleć inaczej. Każdy, który przeżył ma prawo widzieć jego przeżycie tak jak on chce. Nie może się znaleźć na świecie człowiek, który mu powie jak inaczej to przeżyć. Dla mnie to jest najważniejsze - mówi Szmul Atzmon-Wircer.

Dziesięć lat temu Nora Lerner otrzymała w Pałacu Prezydenckim polskie obywatelstwo, w rocznicę marca 1968 roku. Sara Melzer planuje w tym roku - po raz pierwszy przyjechać do obozu w Bełżcu. Szmul Atzmon-Wircer przyjeżdża do Biłgoraju i występuje na deskach tamtejszego teatru. Do Polski, na obchody rocznicy powstania w getcie - po raz kolejny przyjedzie też Halina Birenbaum.

Autor: mnd/AG / Źródło: Czarno na białym TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, tvn24.pl

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Trybunał Konstytucyjny uznał, że odsunięcie Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego było niezgodne z konstytucją. Do orzeczenia odniosła się rzeczniczka prokuratora generalnego i Prokuratury Krajowej, która oceniła, że budzi ono "pewne wątpliwości w kontekście zakresu rozstrzygnięcia". Prokurator Anna Adamiak zauważyła też, że w składzie orzekającym zasiadało dwoje sędziów, którzy podlegają z mocy prawa wyłączeniu.

Trybunał Konstytucyjny w sprawie Barskiego "wyszedł poza przysługującą mu kompetencję"

Trybunał Konstytucyjny w sprawie Barskiego "wyszedł poza przysługującą mu kompetencję"

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

33-letni kierujący samochodem osobowym nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wjechał do sklepu. Jak informuje policja w Żorach (Śląskie), nikomu nic się nie stało, a mężczyzna został ukarany wysokim mandatem.

Stracił panowanie nad autem i wjechał do sklepu

Stracił panowanie nad autem i wjechał do sklepu

Źródło:
tvn24.pl

Grupa saperów została wysłana na teren lotniska Gatwick pod Londynem po tym, gdy służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w jednym z bagaży zakazany przedmiot. Wcześniej jeden z dwóch terminali lotniska został ewakuowany. Po zakończonej akcji policji został ponownie otwarty.

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

"Incydent zagrażający bezpieczeństwu". Terminal londyńskiego lotniska ewakuowany

Źródło:
Reuters, PAP

Ubiegłoroczna koronacja Karola III kosztowała Wielką Brytanię 72 miliony funtów - ujawniono w opublikowanym w czwartek rządowym raporcie. Była to największa uroczystość na Wyspach od 70 lat, której przebieg śledziły dwa miliardy osób na całym świecie. Władze opisały ją jako "moment, który zdarza się raz na pokolenie". Zdaniem przeciwników monarchii wydarzenie zorganizowano jednak zbyt wystawnie i oskarżają oni rząd o marnotrawienie publicznych pieniędzy "na paradę jednej osoby".  

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Ujawniono koszt koronacji Karola III. "Nieprzyzwoity"

Źródło:
PAP, The Guardian, BBC

Biznesmen z Sycylii odnalazł na terenie swojej posiadłości końską głowę. Przed wejściem do jego domu ułożono też fragmenty innych martwych zwierząt. Zdaniem lokalnych śledczych może to stanowić reakcję na jego odmowę współpracy z mafią, nawiązującą do sceny z filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli.  

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Głowa konia w posiadłości sycylijskiego biznesmena. Sceny niczym z "Ojca chrzestnego"

Źródło:
Rai News, The Guardian

"Ogromny błąd", "wpadnięcie w pułapkę", "zdrada interesów" - tak oceniana jest pierwsza podróż zagraniczna nowego prezydenta Indonezji do Chin. W podpisanych wówczas dokumentach znalazł się zapis, który wskazuje na uznanie istnienia chińskich roszczeń terytorialnych. Eksperci nie mają wątpliwości: Pekin zyskał cenną amunicję do dalszego łamania prawa międzynarodowego, a cały region może z tego powodu ucierpieć.

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Wpadli w "pułapkę" zastawioną przez Chiny. Pekin zyskał w sporze cenną amunicję

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na drodze ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie kierująca samochodem osobowym przeoczyła zjazd na węźle Nałęczów. Najpierw zatrzymała się na pasie awaryjnym, a następnie zaczęła cofać, doprowadzając do kolizji z nadjeżdżającym pojazdem. Nagranie ku przestrodze opublikowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Przeoczyła zjazd i zaczęła cofać. Szokujące nagranie z drogi ekspresowej

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

88-latek z Białegostoku w niekonwencjonalny sposób oszukał przestępców. Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Przywiązał też sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął. Oszust uciekł. W związku z tą nietypową, choć skuteczną akcją zapytaliśmy policję o to, jak powinny zachować się ofiary tego typu oszustw, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Senior przechytrzył oszusta. Policja radzi, jak zachować się w takiej sytuacji. "Lepiej od razu do nas zadzwonić"

Źródło:
tvn24.pl

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

To są ludzie, którzy naprawdę poświęcają swoje życie dla dzieci - mówił o nauczycielach premier Donald Tusk na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przeprosił środowisko oświaty za "agresywne podejście" poprzedniej władzy, podziękował za misję, którą spełniają w szkołach i obiecał przyspieszenie prac nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela.

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Tusk przeprasza, dziękuje i obiecuje nauczycielom "przyspieszenie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.  

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Źródło:
Radio ZET

Jedna osoba zginęła w karambolu siedmiu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus. Autostrada jest zablokowana w obu kierunkach.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Nie mam za co przepraszać - tak na pytania o swoją wypowiedź dotyczącą Pawła Cz. odpowiada prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wcześniej w wywiadzie sugerował, że były rektor Collegium Humanum miał oskarżyć prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by wyjść z aresztu. Wspomniał przy tym o jego domniemanej orientacji seksualnej. - Przeprosić to bardzo mało - uważa Ryszard Kalisz, obrońca Pawła Cz. Według działaczy Kampanii Przeciwko Homofobii wypowiedzi Jaśkowiaka są dyskryminujące i stygmatyzują społeczność LGBT+.

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Jaśkowiak: nie mam za co przepraszać. Kalisz: przeprosić to bardzo mało

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, TOK FM, Radio Poznań

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl