Polska

"Imperium Tadeusza Rydzyka". Miliony płyną z publicznych pieniędzy

Polska

[object Object]
Przez dwa lata rządów PiS ojciec Rydzyk otrzymał ponad 73 miliony złotychtvn24
wideo 2/11

Finansowanie działalności Tadeusza Rydzyka z państwowych pieniędzy na wielką skalę trwa od dwóch lat, czyli odkąd władzę w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość. Do tej pory wpłaty przekazane księdzu z Torunia z ministerstw i podległych im instytucji przekroczyły już niebagatelną sumę 73 milionów złotych. Dziennikarz "Czarno na białym" sprawdza, kto się dokłada do interesów Rydzyka.

Początek grudnia, urodziny Radia Maryja. Podczas tej corocznej uroczystości widać, komu z polityków zależy na znajomości z ojcem Rydzykiem. Redemptorysta podczas swojego przemówienia odczytywał nazwiska obecnych polityków: Minister Mariusz Błaszczak, minister Antoni Macierewicz, minister Jan Szyszko, minister Zbigniew Ziobro, minister Beata Kempa.

- Staramy się podliczać, ile już w tym momencie dostał ojciec Rydzyk - mówi dziennikarka OKO.press Bianka Mikołajewska. - Spłata swego rodzaj długów zaciągniętych zarówno podczas kampanii wyborczych, tej ostatniej, jak i wcześniejszych, kiedy ministrowie i inni politycy bywali bardzo często w mediach ojca Rydzyka - wskazuje.

73 miliony dla Rydzyka

Październik 2015 roku, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne. Zmienia się układ polityczny. Dla Tadeusza Rydzyka, toruńskiego redemptorysty, zmienia się jeszcze coś: od teraz będzie hojnie obdarowywany publicznymi pieniędzmi.

Początek 2016 roku. Państwowy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł ugodę z fundacją Lux Veritatis. Fundacja ojca Rydzyka otrzymała ponad 26 milionów złotych odszkodowania za cofnięcie przez rząd Platformy Obywatelskiej projektu geotermii toruńskiej. To pierwszy ogromny zastrzyk gotówki z państwowych pieniędzy dla Rydzyka.

Na liście "darczyńców" Rydzyka znalazły się między innymi: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Książki. I wiele, wiele innych. W sumie ponad 40 pozycji. Suma wszystkich dokonanych wpłat opiewa na ogromną kwotę ponad 73 milionów złotych.

- To jest wysysanie państwa przez Tadeusza Rydzyka w sposób przemysłowy już dzisiaj - komentuje poseł PO Sławomir Neumann. Jest on autorem strony internetowej o nazwie Dług Wdzięczności. Zlicza na niej, kto i jaką kwotą powiększył majątek ojca Rydzyka. Zestawienie to opracowuje na podstawie doniesień medialnych i interpelacji poselskich.

Geotermia, szkoła, nekrologi

Ministerstwa i podległe im instytucje wpłacają Rydzykowi "dotacje na budowę geotermii", dofinansowują Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a nawet płacą za emisję ogłoszeń i nekrologów w mediach należących do Rydzyka.

Jak zaznacza Neumann, nie wiadomo, czy podliczona na jego stronie kwota jest całkowita i obejmuje wszystkie sposoby dofinansowywania działalności Rydzyka. - Nie ma informacji dotyczących spółek Skarbu Państwa - zaznacza autor podsumowania. - To jest eldorado, które PiS zagarnęło i z którego prawdopodobnie także finansuje Tadeusza Rydzyka. Myślę, że niestety do końca kadencji będą to setki milionów złotych, które imperium Tadeusza Rydzyka wchłonie z naszych pieniędzy - podkreśla.

Rydzyk ma dwie fundacje: Lux Veritatis i Nasza Przyszłość. Jest jeszcze Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Telewizja Trwam i Radio Maryja. To właśnie na te podmioty przekazywane są pieniądze. Najwięcej do tej pory dał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podległy ministrowi środowiska Janowi Szyszce - przyjacielowi Tadeusza Rydzyka.

Oprócz wspomnianych już 26 milionów, które Fundusz przeznaczył na geotermię Rydzyka, przekazał również 19,5 miliona złotych. Umowa opiewająca na tę niebagatelną kwotę została podpisana miesiąc temu.

Z ponad 73 milionów, które w sumie dostał Tadeusz Rydzyk, większość stanowią pieniądze właśnie od Funduszu Ochrony Środowiska - aż 45,5 miliona złotych to pieniądze na geotermię.

Pieniądze na "przeciwdziałanie przestępczości"

Również Ministerstwo Sprawiedliwości chętnie dołączyło się do finansowania toruńskiego redemptorysty. W październiku ubiegłego roku szkoła ojca Rydzyka wygrała konkurs na trzy miliony złotych na szkolenia medialne dla pracowników wymiaru sprawiedliwości.

W tym roku niemal 800 tysięcy złotych - również w ramach konkursu - szkoła otrzymała na "przeciwdziałanie przestępczości".

Wśród wpłat wiele jest tych na działalność związaną z mediami Rydzyka. Na przykład Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapłaciła Telewizji Trwam 218 tysięcy złotych za promocję w 16 programach.

Pytany w maju tego roku, czy są to dobrze wydane pieniądze, Łukasz Kubiak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stwierdził: - Trudno mi się odnosić do tego. Po prostu taki dostaliśmy kosztorys, tak została umowa podpisana. Ona była podpisywana wcześniej, jeszcze bodaj na początku 2017 roku, a więc jeszcze za poprzedniego prezesa - tłumaczył.

Co ciekawe, oprócz pieniędzy w ręce toruńskich redemptorystów trafiły też dwie działki położone pomiędzy Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej a pobliskim kościołem wybudowanym z inicjatywy Tadeusza Rydzyka o z datków wiernych.

- Miasto jest na prawach powiatu, dlatego prezydent wnioskował do wojewody o przekazanie tej działki w użytkowanie wieczyste - tłumaczy rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Tereny warte prawie 2,5 miliona

Pierwsza działka warta jest niemal 2 miliony złotych, druga - mniejsza - prawie 400 tysięcy. W obu tych przypadkach prezydent Torunia zawnioskował do wojewody aby przekazać je w użytkowanie wieczyste z 99-procentową bonifikatą. Wojewoda się na to nie zgodził, ale ostatecznie też przyznał bonifikatę - na pierwszą działkę 60-procentową, na drugą - 80-procentową. I tak prawie dwa hektary ziemi warte ponad dwa miliony złotych trafiły w ręce redemptorystów za nieco ponad 120 tysięcy złotych. Według planu, ma tu powstać muzeum, choć szczegóły na razie nie są znane.

Na pytanie, dlaczego wojewoda przyznał na te działki tak wysokie bonifikaty, jego rzecznik odpowiada: - Pan wojewoda wszystkie instytucje, traktuje w sposób równy i tutaj w tym przypadku, mając na uwadze działalność kulturalną, niezarobkową, która będzie prowadzona na tym terenie, postanowił przyznać taką bonifikatę w wysokości 80 procent.

- Nie jest to żaden precedens, wiele takich przypadków w ostatnich latach już było - podkreśla.

Co się dzieje z pieniędzmi?

O ile można - przynajmniej częściowo - prześledzić, kto i jakie sumy wpłaca na rzecz działalność Rydzyka, o tyle nie sposób uzyskać informacji, na co te pieniądze są potem przeznaczane.

- "Nie można", "nie udostępnimy", "nie chcemy". I wymyślają różne przeszkody - tak próby dowiedzenia się, na co podmioty należące do Rydzyka wydają pieniądze, relacjonuje prezes zarządu Watchdog Szymon Osowski.

Stowarzyszenie Watchdog stoi na straży publicznych pieniędzy. Sprawdza, przez kogo i gdzie są przekazywane, a co najważniejsze - co dzieje się z nimi później. Wygrywają w sądzie sprawy z fundacjami Rydzyka, które mają ujawnić swoje wydatki. Fundacje cały czas się odwołują. Żaden wyrok nie jest na razie prawomocny.

Pytania bez odpowiedzi

- Podejrzewam, że tak będzie, że pójdziemy do sądu i będziemy musieli się o to bić w sądzie tak naprawdę, żeby zobaczyć, do kogo idą nasze podatki i co się z nimi dzieje - tłumaczy Osowski.

Dziennikarze TVN24 również zwrócili się do fundacji Rydzyka z pytaniami o szczegóły ich finansowania. Jednak pozostają one bez odpowiedzi.

Autor: azb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości