Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie to największy gwarant bezpieczeństwa - powiedział minister Jacek Czaputowicz, który wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie było poświęcone między innymi nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.
Szef polskiego MSZ po spotkaniu Rady, powiedział, że "jesteśmy w stanie zwiększać wydatki na obronę, zwiększać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, bo to jest sposób na zapewnienie bezpieczeństwa".
- Dla nas obecność Stanów Zjednoczonych, także ta wojskowa, w naszej części Europy jest największym gwarantem bezpieczeństwa - mówił Czaputowicz.
Zdaniem ministra prezydent Donald Trump "dąży do wzmocnienia NATO, oczekując, że państwa europejskie będą łożyć na swoje bezpieczeństwo więcej i będą czuć się odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w Europie".
"Dzisiaj, tak jak 70 lat temu, jest ten wróg zewnętrzny"
- Dzisiaj, tak jak 70 lat temu, jest ten wróg zewnętrzny. Wówczas był to Związek Radziecki. Dzisiaj natomiast Rosja z tą agresywna polityką wobec Ukrainy czy wcześniej Gruzji (…) pokazuje, że może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa, dla suwerenności państw w tym rejonie - powiedział minister Czaputowicz.
Jego zdaniem "w odpowiedzi na te zagrożenie Sojusz Północnoatlantycki zmienia się, modernizuje, zwiększa swoje zdolności odstraszania i obrony".
- Zdolność NATO do obrony jest cały czas silna - powiedział szef MSZ. Zwrócił uwagę, że członkowie sojuszu tacy jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja, są członkami stałymi Rady Bezpieczeństwa, a także posiadają broń nuklearną. Dodał jednak, że mimo to NATO "musi tę gotowość wykazywać i dostosować się, ćwiczyć, być gotowe, gdyby takie zagrożenie się pojawiło w sposób realny".
Rada Bezpieczeństwa i spotkanie ministrów w Waszyngtonie
Głównym tematem wtorkowych rozmów Rady Bezpieczeństwa były kwestie humanitarne. Minister wskazał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że tegorocznego sierpnia przypada 70. rocznica wejścia w życie konwencji genewskich dotyczących kwestii humanitarnych.
Czaputowicz powiedział, że nie wszystkie państwa przestrzegają zasad prawa humanitarnego i jako przykład podał Syrię. Tamtejszy reżim - zauważył - stosuje takie środki jak broń chemiczna, co powoduje cierpienia ludności cywilnej.
Szef MSZ opowiedział także o spotkaniach, jakie odbył w trakcie swojej wizyty w Nowym Jorku. Jak mówił, rozmawiał m.in. z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Jean-Pierre'em Lacroix. Zasygnalizował, że od listopada Polska będzie uczestniczyć w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL).
Na wtorek planowana jest także wizyta Czaputowicz w Waszyngtonie. Jak podał minister, program wizyty obejmuje spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych oraz obchody 70. rocznicy powstania NATO.
Autor: ft//kg / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24