Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkali się w środę w Warszawie z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem J. Sullivanem. Jak poinformowała ambasada amerykańska, Sullivan zapewnił o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w NATO i o partnerstwie w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.
"Zastępca Sekretarza Stanu John J. Sullivan na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem pochwalił Polskę za wkład w budżet obronny, zapewnił o niezachwianym zaangażowaniu USA w NATO, naszym partnerstwie w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, gospodarki i obronności" - napisała na Twitterze ambasada amerykańska w Warszawie.
Amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher oceniła spotkanie Sullivana z Czaputowiczem jako produktywne.
"Bezpieczeństwo Polski i regionu jest naszym wspólnym celem i wynika z dzielonych przez nas demokratycznych wartości" - podkreśliła Mosbacher na Twitterze.
Produktywne spotkanie z Zastępcą Sekretarza Stanu Sullivan i Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem #Czaputowicz.em: bezpieczeństwo Polski i regionu jest naszym wspólnym celem i wynika z dzielonych przez nas demokratycznych wartości https://t.co/oMAUaNIC5D
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 19 grudnia 2018
Rozmowy o wschodniej flance NATO
Biuro prasowe MSZ w komunikacie przekazało, że rozmowy z amerykańskim politykiem dotyczyły m.in. bieżących relacji dwustronnych, w tym kalendarza wizyt i kontaktów dwustronnych wysokiego szczebla przypadających na pierwszą połowę przyszłego roku.
"Dynamika relacji polsko-amerykańskich na różnych szczeblach pozostaje w ostatnim czasie bardzo wysoka, co ma szczególne znaczenie nie tylko z punktu widzenia dalszego rozwoju strategicznego partnerstwa RP-USA, ale także w obliczu ostatnich napięć w stosunkach ukraińsko-rosyjskich" – stwierdził podczas spotkania szef MSZ, cytowany w komunikacie resortu.
MSZ poinformowało, że Sullivan i Czaputowicz rozmawiali także o sytuacji na wschodniej flance NATO oraz o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. "W tym kontekście poruszono m.in. kwestie koncepcji zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na terenie RP" - czytamy w komunikacie resortu.
"Istotnym tematem rozmów były także problematyka bezpieczeństwa energetycznego w Europie, uwzględniająca działania na rzecz powstrzymania projektu Nord Stream 2, oraz polsko-amerykańska współpraca gospodarcza" - dodało MSZ.
"Relacje polsko-amerykańskie kończą ten rok na plusie"
Zastępca sekretarza stanu w USA w środę spotkał się także z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim. Jak powiedział Szczerski, podczas rozmowy wymienili się opiniami na temat bezpieczeństwa w naszym regionie.
- Polska i USA są zgodne, że sytuacja ta poprzez działania Rosji jest niestabilna. Działania Rosji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej pokazują kolejny raz, że formalne i prawne gwarancje są przez Rosję łamane - powiedział po spotkaniu szef gabinetu prezydenta.
Jak zaznaczył, z Sullivanem zgodzili się, że główne źródło braku stabilności w naszym regionie to "konsekwentne łamanie przez Rosję porozumień i umów międzynarodowych". - To wymaga reakcji, która wzmocniłaby bezpieczeństwo naszego regionu. Jedną z takich reakcji będzie zwiększona amerykańska obecność wojskowa w Polsce. To jest właśnie jej cel: wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu - ocenił Szczerski.
Powiedział, że z Sullivanem rozmawiali też o kwestiach energetycznych, w tym w kontekście podpisania kolejnego długoletniego kontraktu na dostawę do Polski amerykańskiego gazu skroplonego LNG. - Mówiliśmy też o Nord Stream 2 i polskiej strategii dywersyfikacji jako odpowiedzi na uzależnianie się Europy od rosyjskiego gazu poprzez ten gazociąg - zaznaczył.
- Mówiliśmy też o wspólnych przedsięwzięciach polsko-amerykańskich w 2019 roku. Będzie to bardzo bogaty rok, jeśli chodzi o polsko-amerykańskie kontakty polityczne. Szczegóły podamy, jak zostaną ustalone - zapowiedział Szczerski. Podkreślił, że "relacje polsko-amerykańskie kończą ten rok na plusie".
Autor: mjz//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USEmbassyWarsaw