Kolejni żołnierze USA w Polsce. Ruszają wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022

Autor:
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Żołnierze w USA w Polsce. Ćwiczenia Saber Strike 2022 (materiał z 22.02.2022)
Żołnierze w USA w Polsce. Ćwiczenia Saber Strike 2022 (materiał z 22.02.2022)TVN24
wideo 2/9
TVN24Żołnierze w USA w Polsce. Ćwiczenia Saber Strike 2022

Kolumna amerykańskich pojazdów wojskowych przekroczyła polsko-niemiecką granicę w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. Żołnierze sił USA pojawili się w Polsce w ramach wielonarodowych ćwiczeń Saber Strike 2022. Ćwiczenia - jak podkreśla Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych - odbywają się zgodnie z programem ćwiczeń wojskowych na ten rok i "nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją".

Kamera TVN24, we wtorek po godzinie 5, zarejestrowała przejazd kilkunastu amerykańskich pojazdów wojskowych, które przekroczyły polsko-niemiecką granicę w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. Żołnierze jechali autostradą A4 w stronę Bolesławca.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Żołnierze USA pojawili się w Polsce w ramach ćwiczeń Saber Strike 2022TVN24

Ćwiczenia, zaplanowane "z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją"

Pojawienie się amerykańskich żołnierzy i pojazdów w Polsce to efekt wielonarodowych ćwiczeń Saber Strike 2022, które organizowane są - przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i w Afryce (USAREUR-AF) - w krajach bałtyckich i Polsce.

Jak podkreśliło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odbywają się one zgodnie z programem ćwiczeń sił zbrojnych na ten rok. "Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją, są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi" - przekazano w informacji dowództwa.

Czytaj też: Wojsko wyjedzie na drogi 11 województw, m.in. na autostrady A1, A2 i A4. W ramach przygotowań do ćwiczeń

Amerykańscy żołnierze przyjechali do Polski na wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022TVN24/ A. Stefańczyk

Wspólne szkolenie na poligonie w Bemowie Piskim

W Saber Strike 2022 - jak podało DG RSZ - weźmie udział ok. 1300 żołnierzy z Polski oraz ok. 300 jednostek sprzętu wojskowego z 17. Brygady Zmechanizowanej, 15. Brygady Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4. Pułku Chemicznego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników. Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wszystkie działania na ternie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

Ćwiczenie potrwa do 4 marca.

Autor:tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości