Przetrwał "wojenne zawieruchy", teraz zniknął. W Chybach skradziono dzwon

Aktualizacja:
Autor:
aa/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Chyby. Ktoś ukradł kościelny dzwon (materiał z 10.05.2022)
Chyby. Ktoś ukradł kościelny dzwon (materiał z 10.05.2022)TVN24
wideo 2/4
TVN24Chyby. Ktoś ukradł kościelny dzwon

Kradzież w Chybach (woj. wielkopolskie). Z dzwonnicy przy kościele skradziono zabytkowy dzwon. Sprawą zajmuje się poznańska policja. A proboszcz apeluje o kontakt do wszystkich, którzy "w ostatnim czasie zauważyli coś podejrzanego".

Nieznany sprawca lub sprawcy ukradli dzwon z dzwonnicy kościoła w Chybach (woj. wielkopolskie). Kradzież zauważono w minioną środę, a w poniedziałek o zdarzeniu poinformowało biuro prasowe poznańskiej kurii.

- 4 maja przygotowując kościół i jego obejście do odpustu odkryślimy, że skradziono nam dzwon - mówi reporterce TVN24 ks. Krzysztof Frąszczak, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie, którego świątynią filialną jest kościół w Chybach.

Sprawę bada poznańska policja.

- Policjanci prowadzą czynności w sprawie kradzieży dzwonu. Do kradzieży doszło prawdopodobnie między 17 kwietnia a 5 maja - to ponad dwa tygodnie. Apelujemy do okolicznych mieszkańców, którzy widzieli coś podejrzanego o zgłaszanie się do komisariatu na Jeżycach. Wszystkie sygnały będą weryfikowane - przekazała młodszy aspirant Marta Mróz, rzeczniczka poznańskiej policji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Kradzież dzwonu zauważono w środęArchidiecezja poznańska

Proboszcz: jeśli ktoś zauważył coś podejrzanego, proszę o kontakt

Dzwon kościoła filialnego baranowskiej parafii wykonany jest ze spiżu. Widnieją na nim wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Madonny z Dzieciątkiem. To dzieło poznańskiej pracowni C. Bresse z 1853 roku. Jego wymiary to 60 cm wysokości i 50 cm średnicy. Waży ok. 150 kilogramów. - Niestety ktoś nam go skradł. Musiała to być jakaś grupa osób, która gdzieś go przetransportowała. Nie wiadomo jakie mieli cele i czym się kierowali - podkreśla proboszcz.

I apeluje: - Jeśli ktoś, zwłaszcza z mieszkających w pobliżu parafian, zauważył w ostatnim czasie coś podejrzanego, proszę o kontakt. Teren kościelny był zamknięty, więc złodzieje musieli dostać się przez ogrodzenie.

Proboszcz zwrócił się też z apelem do złodziei. Podkreślił, że dzwon przetrwał "wojenne zawieruchy i czasy walki z Kościołem" i powinien nadal służyć wiernym.

To ten dzwon skradzionoArchidiecezja poznańska

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Google Maps

Autor:aa/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archidiecezja poznańska

Pozostałe wiadomości