Władze Chełma chcą przyłączyć do miasta okoliczne sołectwa. Mieszkańcy protestują 

Źródło:
tvn24.pl
Mieszkańcy gminy Chełm protestowali przeciw włączeniu  ich sołectw do miasta (materiał z 27 września 2021 roku)
Mieszkańcy gminy Chełm protestowali przeciw włączeniu ich sołectw do miasta (materiał z 27 września 2021 roku)TVN24
wideo 2/7
chelm

"Nie oddamy gminy, nie chcemy do miasta" - transparenty z takimi hasłami przynieśli mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na przyłączenie ich sołectw do miasta Chełm (województwo lubelskie). Protestują i zbierają podpisy pod petycjami. Nie wierzą, że władzom chodzi o pozyskanie terenów inwestycyjnych. A przedstawiciel miasta podkreśla, że taki właśnie jest cel planowanych zmian: Chełm chce się powiększyć, by stworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy.

- Nie damy zabrać nam tych terenów. Będziemy walczyć w każdy możliwy sposób. Nie może być tak, że ponad naszymi głowami zrobią nam taką krzywdę - mówi Katarzyna Lewandowska, mieszkanka wsi Pokrówka.

W poniedziałek (27 września) uczestniczyła w protestach, które odbyły się w Chełmie. - Byliśmy między innymi przed biurem posłanki Prawa i Sprawiedliwości Anny Dąbrowskiej-Banaszek oraz przed urzędem miasta w Chełmie. Ludzie planują kolejne protesty, przygotują transparenty, wieszają na swoich płotach banery i zbierają podpisy pod petycjami. Nie damy się postawić przed faktem dokonanym - podkreśla pani Katarzyna.

Protestujący: prezydentowi chodzi o pieniądze

Mieszkańcy przynieśli transparenty. Na jednym z nich był napis "Stop grabieży gminy Chełm" TVN24

Protestujący są mieszkańcami gminy Chełm. Wzburzyło ich to, że prezydent Chełma Jakub Banaszek chce przyłączyć do miasta kilka okolicznych sołectw. A konkretnie sołectwa: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część sołectw: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie.

- Choć jako oficjalny powód podawana jest chęć pozyskania terenów inwestycyjnych, to według nas prezydentowi chodzi o pieniądze z podatków. Miasto Chełm jest zadłużone, a sołectwa, które mają być przyłączone, są bogate. Ponad 50 procent rocznego dochodu naszej gminy pochodzi z podatków PIT i CIT oraz podatki lokalne z tych sołectw - przekonuje nasza rozmówczyni.

Wójt: argument szukania terenów inwestycyjnych do nas nie przemawia

Na ogrodzeniach rozwieszane są baneryTVN24

Dane te potwierdza Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. Podaje też, że zadłużenie miasta wynosi 160,5 miliona złotych, co daje 2,6 tysiąca złotych na jednego mieszkańca. Natomiast w gminie Chełm liczby te to odpowiednio 18,5 miliona złotych i 1,2 tysiąca złotych.

- Na terenie tych 10 sołectw zlokalizowanych jest sporo firm. Między innymi tych związanych z - leżącą częściowo na naszym terenie - cementownią. Czyli największym przedsiębiorstwem w okolicy. Argument szukania terenów inwestycyjnych do nas nie przemawia. Bo po pierwsze terenów takich nie ma zbyt dużo, a po drugie nawet jeśli są, to znajdują się one w rękach prywatnych - mówi Kociuba.

Wójt dodaje, że gmina ma bardzo dobrą infrastrukturę drogową, na którą w ostatnich latach wydano "sporo środków", które częściowo pochodziły z kredytów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Teraz to wszystko miałoby być za darmo przejęte przez miasto. Powstały też tereny rekreacyjne na czele z tymi nad zbiornikiem Żółtańce. Nasze zadłużenie jest oczywiście o wiele mniejsze niż to, które ma miasto, ale również spłacamy kredyty i wykupujemy obligacje - podkreśla Kociuba.

Mieszkańcy twierdzą, że będą walczyć w każdy możliwy sposóbTVN24

Wójt nie ukrywa, że ruch prezydenta go zaskoczył. - Gdy w 2018 roku objął swój urząd, mówił bardzo ogólnie, że potrzebuje terenów inwestycyjnych. Nic w tej sprawie się jednak nie działo, aż w poniedziałek 20 września przyjechał do naszego urzędu i zakomunikował mi, że wystąpił o przyłączenie sołectw. Również 20 września otrzymałem pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, że Wojewoda Lubelski siedem dni wcześnie zawnioskował o uruchomienie procedury - relacjonuje samorządowiec.

Przedstawiciel prezydenta: temat przewija się od lat, prezydent dał jedynie impuls

Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma mówi, że temat dotyczący przyłączenia sołectw do miasta Chełm przewijał się od lat i był również przedmiotem rozmów zarówno mieszkańców, jak i samorządowców.

- Prezydent Miasta Chełm dał jedynie impuls w postaci pisma do Wojewody Lubelskiego, a to właśnie wojewoda zwrócił się z wnioskiem do MSWiA, które zainicjowało procedurę - podkreśla Zieliński.

Natomiast jeśli chodzi o dług miasta, to jak podaje Zieliński - inaczej niż wójt gminy Chełm - wynosi on ponad 150 milionów złotych.

- Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że został on zaciągnięty jeszcze za kadencji poprzednich rządzących Chełmem. To prezydent Jakub Banaszek zaczął spłacać zaciągnięte przed laty zadłużenie, które na dziś jest o 10 milionów niższe. Finanse miasta odżyły, dlatego kompletnie absurdalnym argumentem jest to, że miasto musi wchłonąć okoliczne sołectwa, by zacząć spłacać swój dług - podkreśla przedstawiciel prezydenta.

I dodaje: - Miasto samodzielnie reguluje swoje zobowiązania. Gwałtownie spada stosunek kwoty długu do dochodów miasta. W 2018 roku było to aż 47,51 procent, a na chwilę obecną to 24,93 procent. Dlatego nie rozumiemy tego zarzutu, ponieważ w bardzo podobnych proporcjach przedstawia się zadłużenie w gminie. Należy przy tym pamiętać, że dług miasta i gminy należy "mierzyć" w odniesieniu do budżetów obydwu jednostek samorządu terytorialnego, ich "wielkości", dlatego - tak jak wspomnieliśmy - kształtuje się on na bardzo podobnym poziomie.

Miasto chce stworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy

Jak mówi Zieliński, miasto Chełm dysponuje niewielkim i rozdrobnionym obszarem przeznaczonym pod inwestycje, wynosi on zaledwie kilka hektarów. Jest jednak na bieżąco zagospodarowywany. Regularnie lokują się tu nowi przedsiębiorcy, a miasto cały czas ma otrzymywać sygnały o kolejnych chętnych do inwestowania.

- Na tym kończą się jednak możliwości miasta - pod kątem terenów inwestycyjnych - które powinno stanowić lokomotywę napędową całego regionu. Takie potencjalnie inwestycyjne tereny w postaci dużych, nieużytkowanych dotąd połaci, znajdują się natomiast na terenie Gminy Chełm i jest ich około 300 hektarów. Miasto nabywając je - ponieważ znajdują się w rękach prywatnych właścicieli - a następnie zmieniając plan ich zagospodarowania, uzbrajając, jest w stanie utworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy, czyli strefę aktywności gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, która docelowo zapewni kilka tysięcy nowych, tak bardzo potrzebnych miejsc pracy - wyjaśnia przedstawiciel prezydenta miasta Chełm.

Protestujący pojawią się na sesji rady miasta

Władze gminy Chełm mają (licząc od 20 września) trzy miesiące na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ostateczna decyzja i tak zapadnie jednak na szczeblu rządowym.

Na razie protestujący mieszkańcy zapowiadają, że przyjdą w czwartek (30 września) na sesję rady miasta, podczas której ma być podniesiony temat przyłączania sołectw.

Kilka lat temu protestowali mieszkańcy Opola

W 2016 roku do podobnej sytuacji doszło w Opolu. Decyzją władz stolica Opolszczyzny miała - od początku 2017 roku - powiększyć się o prawie 10 tysięcy mieszkańców i ponad pięć tysięcy hektarów. Mieszkańcy gmin, które miały być przyłączone do Opola protestowali i mówili: - To skok na kasę. Decyzja wbrew naszej woli.

Mimo protestów, a nawet głodówki niektórych z niezadowolonych mieszkańców, Opole zostało powiększone poprzez dołączenie do niego części sołectw gmin Dobrzeń Wielki, Prószków, Dąbrowy i Komprachcice.

Powiększenie Opola stało się faktem. Większość mieszkańców przeciwna
Powiększenie Opola stało się faktem. Większość mieszkańców przeciwna20.07| Od początku 2017 roku Opole ma być większe o prawie 10 tys. mieszkańców i ponad 5 tys. hektarów. Władze Opola się cieszą. Mieszkańcy przyłączanych terenów mniej. - To skok na kasę. Decyzja wbrew naszej woli - mówią niektórzy. Część z nich protestowała pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. tvn24

Autorka/Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl