"Chaos i brak planu. To infrastruktura wg PO"

Aktualizacja:
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24
TVN24
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24TVN24

Rozkopanie Polski, chaos na kolei i brak skutecznego projektowania inwestycji zarzucili przedstawiciele opozycji ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi podczas trzeciej debaty przedwyborczej w TVN24. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska odpierała zarzuty, wskazując na błędy poprzedników. - Ta ekipa jest zdolna wykonać kolejny krok, by Polska stanęła na mocnych, gospodarczych nogach - powiedziała. Do pełnej mobilizacji wezwał Janusz Piechociński (PSL).

- Panu ministrowi Grabarczykowi udało się jedno: rozkopanie Polski. Wprowadzenie takiego nieporządku i takiego nieładu w Polsce, że trudno wyobrazić sobie, iż jakikolwiek minister wpadłby na taki pomysł - mówiła posłanka PJN Elżbieta Jakubiak, która - jako pierwsza - zabrała głos w debacie, oceniając cztery lata pracy Grabarczyka.

I podkreśliła, że "pan minister Grabarczyk doprowadził do takiej sytuacji, w której konflikt o infrastrukturę jest konfliktem o to, czy Polacy potrafią budować". Z kolei w ocenie posła Bogusław Liberadzkiego (SLD) za Grabarczyka zapanował potężny chaos na PKP.

Zarzuty dla poprzedników

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (PO) odpowiadała, że zarzuty dotyczące planowania projektów inwestycji powinny być kierowane wobec poprzednich ekip rządowych. - Nie można było ruszyć od początku pełnym pędem, bo właśnie nie było planów - mówiła Bieńkowska. Dodała, że na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro, z czego większa część przeznaczona jest na infrastrukturę. Zaznaczyła, że z unijnych pieniędzy na drogi rozdysponowanych jest 90 proc., na kolej - 35 proc.

Bieńkowska zapewniła, że 95 proc. tych dróg, które miały być gotowe na Euro 2012, powstanie. Jak zapewniła, pozostałe mają być przejezdne. - 95 proc. tych dróg, które miały być na Euro, będą zrobione. To, co nie będzie zrobione, będzie na pewno przejezdne. Nie jest to wynikiem pewnych zaniedbań, tego, co się działo w ministerstwie infrastruktury - powiedziała minister.

Drogi na Euro 2012 będą w 95 proc. (TVN24)
Drogi na Euro 2012 będą w 95 proc. (TVN24)

A2 miała pecha

Goście poruszyli też temat nieudanej współpracy z Chińczykami przy budowie autostrady A2. - Nie tylko za tej, ale i za poprzedniej koalicji panowało oczekiwanie, że Chińczycy zbudują w Polsce drogi za przysłowiową "miskę ryżu", dziś wiemy, że było błędne - mówił poseł PSL Janusz Piechociński. Jego zdaniem decyzja o powierzeniu budowy fragmentów autostrady firmie chińskiej było ryzykowne, ale podjęte w warunkach, gdy w przetargu - jako obiektywne kryterium - najważniejsza była najniższa cena.

Jako przykład właściwego podejścia do inwestycji w infrastrukturę Piechociński podał Hiszpanię, która - jak mówił - w oparciu o własny przemysł stworzyła własny sektor projektowo-budowlany. "Ludzie odpowiedzialni za decyzje nie mogą bać się ich podejmować" - mówił poseł PSL.

Teraz kolej

Zdaniem minister Bieńkowskiej następny budżet unijny to będzie budżet kolejowy. Według niej Polsce potrzebne są porządne koleje, które jeżdżą do 160 km/h. - Polska prezydencja będzie, jeśli chodzi o koleje iść w stronę, żeby następny budżet unijny był budżetem (...) znacznie bogatszym dla kolei. To już w tej chwili widać, że następny budżet unijny to będzie budżet kolejowy. To nie będzie budżet drogowy, tak jak teraz, to będzie budżet kolejowy" - powiedziała Bieńkowska, odpowiadając na pytanie europosła Bogusława Liberadzkiego (SLD) dotyczące następnego unijnego budżetu.

- Musimy, jako prezydencja, jako rząd, zrobić wszystko, aby te pieniądze na koleje były wydatkowane tak, jak trzeba" - podkreśliła. I dodała, że w jej opinii Polsce potrzebne są koleje, które jeżdżą do 160 km/h. Zaznaczyła, że obecnie część pieniędzy jest wydawanych na dokumentację do kolei dużych prędkości.

Liberadzki zauważył też w trakcie debaty, iż mówienie, że Polska dostanie na lata 2014-2020 z Brukseli 300 mld zł to nadużycie. Zaprzeczała temu Bieńkowska.

Mieszkania równie ważne

Goście rozmawiali też na temat budownictwa mieszkaniowego. - Nie zaakceptujemy tego, że metr mieszkania kosztuje 7 tys. zł; przy budowie drogi powinno się pracować na trzy zmiany, a rozkopywać się powinno 10 km drogi, a nie 120 - punktował rząd europoseł Bogusław Liberadzki z SLD.

I przekonywał, że infrastruktura nie jest prawicowa albo lewicowa; jest sprawna albo niesprawna. Przywoływał przykład tzw. gierkówki, czyli drogi Warszawa-Katowice. Mówił, że 120 km tej trasy jest rozkopane, a w piątek po południu na budowie nie ma ani jednego robotnika. "Jako opozycja jesteśmy tolerancyjni, wiele rozumiemy. Ale nie zrozumiemy chaosu" - zaznaczył. Mówił, że ekipa realizująca duże inwestycje infrastrukturalne powinna uczyć się ich realizacji nie na błędach, ale na uniwersytetach.

20:48 Koniec debaty.

20:45 Piechociński: Wzywamy do pełnej mobilizacji dla siebie i dla Polski. Musimy nauczyć się porządkować sprawy, które stanowią problem tj. np. sprawy budownictwa. Infrastruktura w tej perspektywie unijnej będzie najważniejsza. Potem już nie będzie takiej możliwości.

20:43 Bieńkowska: Jesteśmy w bardzo ważnym momencie obecnie. Z jednej strony mamy kryzys, a z drugiej szansę na sukces z następnym unijnym budżetem. Staliśmy się bardzo wiarygodnym partnerem dla Unii. Wiemy, jak wykorzystywać środki unijne – ta ekipa zdolna jest wykonać następny duży krok dla Polski. Dla nasz wszystkie polskie regiony są równe w możliwościach rozwoju.

20:41 Liberadzki: Chcemy Polski nowoczesnej z zadowolonymi obywatelami. Chcemy, żeby kraj się rozwijał, do tego potrzebna jest infrastruktura. Chcemy z transportu zrobić nasz nowy narodowy przemysł. Nasze położenie geograficzne może być zaletą. Trzy autostrady i cztery drogi ekspresowe – to wszystko spina Polskę. Chcemy kolei szybkich prędkości – do Moskwy, Mińska i Berlina. Chcemy wykorzystać środki europejskie w ten sposób, żeby pokazać infrastrukturę.

20:39 Jakubiak: Stoimy przed wyborami. Musimy zdecydować, jak będzie wyglądała Polska za cztery lata. Polacy potrzebują rządów, które będą sprawne i przygotowane. Przez cztery lata oglądaliśmy ministrów, którzy zaczynali raczkować w polityce. PJN chce, żeby Polską rządzili ludzie, którzy mają pasję. To muszą być ministrowie, którzy w momencie, gdy nie będą sobie radzili poddadzą się. Powstaliśmy, żeby dać Polakom wybór w nadchodzących wyborach.

20:38 Koniec rundy czwartej. Teraz podsumowanie.

20:37 Czas z ad vocem dla Liberadzkiego. - Jako opozycja nie zrozumiemy i nie zaakceptujemy chaosu, amatorszczyzny, trzeba uczyć się na uniwersytetach, a nie na błędach - mówił. - Chcemy kategorycznie skasować czasy kryterium swój-nie swój. Niech będą właściwi ludzie na właściwych miejscach

20:34 Ad vocem Bieńkowskiej. Tłumaczy, dlaczego przesunięto pieniądze z kolei na drogi: nie było gwarancji, że kolej wykorzysta dane pieniądze, a droga S3 i S17 czekały tylko na "wbicie łopaty".

20:32 Pytanie do JakubiakŁ Co PJN zrobi lepiej niż Grabarczyk. - Bez reformy finansów nie będzie bumu inwestycyjnego.- Reforma i 30 miliardów rocznie w infrastrukturę - odpowiadała posłanka.

20:31 Liberadzki pytany jest o sytuację mieszkaniową młodych ludzi w Polsce według SLD. - Państwo powinno budować mieszkania - powiedział. Zarzucił, że wielu młodych absolwentów pracuje na tzw. umowych śmieciowych. - SLD ma propozycje ws. budownictwa dla młodych - dodał.

20:28 Bieńkowska zapewnia, że rząd umie wydatkować pieniądze. - Jesteśmy wiarygodnym partnerem.

20:26 Pytanie do Bieńkowskiej: Mówicie w spotach, że będziecie walczyć o kwotę 300 miliardów euro? Uda wam się?

20:25 Popiera podział resortu na transport, łączność i budownictwo,

- To już przestało być administrowanie. Teraz to polityka regulacji – mówił o obecnym funkcjonowaniu resortu.

20:24 Pytanie do Piechocińskiego: Czy resortu infrastruktury nie należałoby podzielić?

Runda IV (TVN24)
Runda IV (TVN24)

20:24 Koniec rundy trzeciej.

20:23 Bieńkowska: 5 miliardów 200 milionów. Tyle ma region na rozwój. Nie tylko Gdynia

20:22 Jakubiak: Startuje z Gdyni, bo wiem, że to jest dobrze rozwijający się okręg. Ale trzeba jeszcze więcej zrobić, pobudzić ten region, to dotyczy wszystkich regionów.

20:21 Bieńkowska do Jakubiak: Czy ma pani informacje jak pani nowy okręg korzysta z funduszy unijnych?

20:19 Liberadzki: Zdajemy sobie sprawę, że to ważna kwestia. Uważamy, że w regionach trzeba wyeksponować to, co jest naturalnym ich zasobem. Na pewno nie będziemy kontynuować waszej polityki w kwestii morskiej - doprowadziliście stocznie do upadku, nie inwestujecie w infrastrukturę morską. Teraz obserwujemy jeszcze większy rozdział regionów biednych i bogatych. Obszary biedne też muszą korzystać na spójności Europy.

20:18 Bieńkowska do Liberadzkiego: Spojrzałam na program SLD i tam, jeśli chodzi o rozwój regionalny jest tylko jeden akapit. Jaki SLD w tej kwestii ma pomysł?

20:17 Jakubiak: To było i jest wyzwanie. Pieniądze unijne były przeznaczone też na to. Też na to, żeby budować przejścia graniczne. Naszym zadaniem jest ciągłe przypominanie Europie, że pieniądze na politykę wschodnią UE muszą się znaleźć. To jest również nasze zadanie. Jestem przekonana, że zwiększenie ilości pieniędzy na politykę sąsiednią w wymiarze wschodnim poprawi sytuację.

20:16 Piechociński do Jakubiak: Co zrobić, żeby granica wschodnia nie była zamknięta dla naszego handlu?

20:14 Liberadzki: Zręby nowej perspektywy budżetowej są zarysowane. W tej chwili z funduszu spójności adresowane jest co trzecie euro dla Polski. Podstawą do otrzymania funduszy będzie wykorzystanie dotychczasowych dopłat. Na infrastrukturę możemy mieć zbliżoną kwotę do obecnej.

20:13 Piechociński do Liberadzkiego: Co zrobić, żeby obronić 80 mld wstępnie planowanych w przyszłym budżecie UE.

20:11 PSL po to jest w koalicji, ponieważ niesie Polsce stabilność. PSL prężnie działał w komisjach sejmowych i wnosił zmiany w prawie. Na starcie zaproponowaliśmy "schetynówki". PSL poprzez stabilne funkcjonowanie pomaga rozwijać Polskę. Warto pracować ze wszystkimi, również z opozycją.

20:10 Jakubiak do Piechocińskiego: Po co PSL jest w rządzie, w którym żaden z pańskich pomysłów nie został wdrożony.

20:08 Bieńkowska: Uważam, że w tej chwili moja obecność tutaj jest uzasadniona. Teraz musimy zacząć mówić o przyszłości. Przez te cztery lata przygotowywaliśmy grunt pod przyszły budżet UE.

20:07 Jakubiak do Bieńkowskiej: Gdzie jest minister Grabarczyk? To dziś on powinien opowiadać o swojej działalności.

20:05 Piechociński: Drogi i kolei personalnie nie buduje tylko minister infrastruktury. Ta koalicja wniosła stabilne urzędowanie. Potrzebne jest rozdzielenie ministerstwa budownictwa od infrastruktury. Nowy parlament powinien ustanowić nową ustawę w tej kwestii.

20:04 Liberadzki do Piechocińskiego: Kilka razy było formułowane wotum nieufności wobec Grabarczyka, czy głosując w obronie ministra przedkładaliście dobro koalicji?

20:03 Jakubiak: Z Warszawy do Gdańska będzie się jechało 3.40 h w 2014 roku. W PO jest spór jak będą wyglądać polskie koleje. Jestem tym sporem zszokowana. Żyjecie w świecie wirtualnym.

20:02 Bieńkowska: Polska prezydencja będzie iść w tę stronę, żeby następny budżet UE był jeszcze lepszy dla polskiej kolei. Jako prezydencja i rząd musimy zrobić wszystko, żeby pieniądze na kolei były wydawane tak jak trzeba. Polsce potrzebne są porządne koleje, które będą jeździć 160 km/h.

20:00 Liberadzki do Bieńkowskiej: W PE kończymy pracę na temat dyrektywy kolej europejska. Zdecyduje o losie kolei również w Polsce. Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Runda III (TVN24)
Runda III (TVN24)

20:00 Koniec rundy drugiej.

19:58 - Celem mojego rządu był zakup Pendolino, ale nie do PKP. Gdyby tak się stało, kultura PKP przeniosłaby się do Pendolino. - Chcieliśmy założyć oddzielną spółkę, związki zawodowe protestowało - mówił o powodach, dlaczego do inwestycji nie doszło. Zarzucił, że obecnie kupiono Pendolino "bez wychylnego pudła", przez co pociąg jedzie wolniej.

19:57 Pytanie do Liberadzkiego o szybką kolej Pendolino. 17 lat minęła i szybka kolej to dalej śpiew przyszłości. Dlaczego?

19:56 Bieńkowska zapewnia, że pieniądze są wydatkowane i nie są marnotrawione.

19:55 Jakubiak nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie. Zarzuciła PO, że ta nie przygotowała administracji wydolnej do wydawania pieniędzy.

19:54: Pytanie do Jakubiak o kolej i drogi - jak powinny być dzielone pieniądze na te cele?

19:52 Piechociński: - Kierowano się najniższą ceną. Podkreślił, że trzeba poprawić system przetargów i odwołań przy inwestycjach.

19:51 Pytanie do Piechocińskiego: Dlaczego, mimo ryzyka, budowę autostrady zlecono Chińczykom?

19:49 - Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. Albo budujemy na potęgę, wydajemy pieniądze unijne i napędzamy gospodarkę i 2-3 lata ostatnie są trudniejsze, albo rozwlekamy budowy na siedem lat - broni Bieńkowska.

19:48 Piechociński broni rządu. Podkreśla, że w przypadku niektórych inwestycjach trzeba było uporać się z kłopotami i oporami społecznymi, a nowy rząd będzie musiał zająć się sprawą opłat za przejazdy.

19:47 Liberadzki pokazuje mapę z porównaniem dróg, które obiecano wybudować, a które wybudowano faktycznie. Wtóruje mu Jakubiak, która potwierdza, że mapa jest prawdziwa.

19:45 Bieńkowska: - Podczas budowy dróg, tak jak przy budowie dróg najpierw trzeba zrobić bałagan, żeby później poprawić sytuację.

19:44 Jakubiak pyta, jak i w ile czasu dojedzie się z Warszawy do Gdańska. Zarzuca rządowi brak pomysłu organizacyjnego na budowę dróg, przez co kierowcy stoją w korkach.

19:43 Piechociński ad vocem - wyraził zadowolenie, że odchodzi się od kryterium najniższych cen. Ale podkreślił: - Za późno.

19:42 95 proc. dróg, które miały być na Euro, będą zrobione. Pozostałe będą przejezdne, będą gotowe później. To nie wina zaniedbań - zapewniła Bieńkowska.Podkreśliła, że A2 powstanie na czas.

19:41 Pytanie o budowę dróg na Euro 2012 do Bieńkowskiej. Ile z obiecanych uda się zbudować?

Runda II (TVN24)
Runda II (TVN24)TVN24

19:40 Koniec rundy pierwszej.

19:38 Piechociński: cały czas gonimy rozwój. Udało się ustabilizować formalno-prawne otoczenie budowy infrastruktury. Zabrakło niestety środków krajowych, których brak wstrzymał niektóre inwestycje.

19:37 Jakubiak: to, co się dzieje na kolei można określić mianem "cosa nostra". Kolej kompletnie nie działa. Ludzie na kolei koczują na dworcach, ponieważ pan minister nie był w stanie ułożyć rozkładu jazdy.

19:35 Liberadzki ad vocem: Powinniśmy korzystać z funduszu spójności - te pieniądze są wykorzystywane z małą sprawnością.

19:34 Bieńkowska: w budżecie z UE mam 64 mld euro. To, co widać teraz za oknem to po prostu budowa. Większość inwestycji będzie gotowa na Euro 2012. Dziwię się, że jest mowa o tym, że nie mamy planu, bo właśnie zaczynaliśmy od planu. To są zarzuty do poprzednich rządów. Na duże drogi w programach krajowych zostały prawie całkowicie wykorzystane.

19:32 Liberadzki: po tych czterech latach jest potężny chaos na PKP. Ten rząd otrzymał potężną kwotę pieniędzy z UE. Wystarczyło je tylko mądrze wydać.

19:30 Jakubiak: Panu ministrowi udało się jedno - rozkopanie Polski i wprowadzenie nieporządku. Pan minister doprowadził do sytuacji, w której konflikt o infrastrukturę jest konfliktem o to, czy Polacy potrafią budować. Zadajmy więc ministrowi pytanie: która z autostrad będzie gotowa. Minister pokazał też, że Polacy działają bez planu.

19:29 Co udało się zrobić ministrowi Grabarczykowi przez 4 lata?

19:26 Debata rozpoczęta - runda pierwsza.

19:20 Goście są już w studiu. Zaraz początek debaty.

19:18 Studio przygotowane. Czekamy na gości trzeciej debaty w TVN24.

Runda I (TVN24)
Runda I (TVN24)TVN24

Debata potrwa 75 minut i składała się z pięciu rund. Pojawiły się pytania skierowane do wszystkich uczestników dyskusji oraz wzajemne konfrontacje.

To trzecia z cyklu debat przedwyborczych w TVN24. Poprzednia, która odbyła się 9 września dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

Kolejne starcie

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Dzisiejsze spotkanie jest trzecim z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w przeciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną, debaty będą dotyczyć gospodarki i stanu finansów publicznych oraz rolnictwa i spraw wsi. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ O DRUGIEJ DEBACIE

Więcej o pierwszej debacie czytaj w specjalnym raporcie

Więcej o wyborach czytaj w raporcie "Czas decyzji"

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

Do 40 wzrosła liczba osób rannych w wyniku ataku sił rosyjskich na Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy. Wśród poszkodowanych są dzieci. Nie żyją cztery osoby. Jak podały ukraińskie siły powietrzne, na miasto zostały zrzucone kierowane bomby lotnicze.

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, rośnie liczba rannych

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, rośnie liczba rannych

Aktualizacja:
Źródło:
Suspilne, NV, PAP, tvn24.pl

Z niejakim niesmakiem obserwowałam taką wiernopoddańczość i właściwie chyba uznanie się za kolonię USA przez polityków Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Kropce nad i" Anna Maria Żukowska (Lewica). Komentowała reakcje polskiej sceny politycznej na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL, Trzecia Droga) nazwał zachowanie polityków PiS i Konfederacji "spektaklem".

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października. Ich zwycięzcą została prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie.

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie - Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Giorgia Meloni poinformowała w mediach społecznościowych o swojej rozmowie z Elonem Muskiem, nazywając go "swoim przyjacielem". Do wpisu dołączyła wspólne zdjęcie, na którym obejmują się i uśmiechają. "Jego zaangażowanie i wizja mogą być ważnym zasobem dla Stanów Zjednoczonych i Włoch, gdy wspólnie pracujemy nad sprostaniem wyzwaniom przyszłości" - oceniła włoska premier.

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

- Jesteśmy w demokracji, gdzie wola narodu zawsze triumfuje - podkreślił prezydent USA Joe Biden w czwartkowym przemówieniu do narodu. Wspomniał, że dzień wcześniej rozmawiał z Donaldem Trumpem i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Dodał też, iż przekazał republikańskiemu kandydatowi, że jego administracja chce "zapewnić pokojowe i spokojne przekazanie władzy".

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Źródło:
TVN24, PAP

Policjantka, która w Zakopanem podczas interwencji domowej sprawdziła trzeźwość prokuratora opiekującego się dzieckiem, stanie przed sądem apelacyjnym po tym, jak w pierwszej instancji została skazana za przekroczenie uprawnień. Policyjni związkowcy nazywają wyrok "farsą" i "bronieniem swoich".

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Źródło:
PAP

Ciała 72-letniej kobiety i 50-letniego mężczyzny, matki i syna, znaleziono w jednym z mieszkań w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Według śledczych "nic nie wskazuje na działanie osób trzecich".

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi M., zarzucając mu dokonanie zabójstwa. Według ustaleń śledczych oddał on trzy strzały w kierunku Daniela K. Później próbował mu pomóc, sam zadzwonił na numer 112.

Śmiertelne strzały na ulicy, w tle konflikt o kobietę

Śmiertelne strzały na ulicy, w tle konflikt o kobietę

Źródło:
tvn24.pl

Rolą żołnierzy północnokoreańskich, którzy już walczą w obwodzie kurskim w Rosji, jest zastąpienie sił rosyjskich, które zostaną przerzucone na front we wschodniej Ukrainie - prognozował w rozmowie z Radiem Swoboda Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Ocenił, że w najbliższym czasie Rosja przerzuci do obwodu kurskiego wszystkie północnokoreańskie oddziały, które liczą co najmniej 12 tysięcy żołnierzy.

"Ci, którzy przeżyją, będą musieli zastąpić Rosjan"

"Ci, którzy przeżyją, będą musieli zastąpić Rosjan"

Źródło:
Radio Swoboda

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Pod Grodziskiem Wielkopolskim rodzina zatruła się środkiem do zwalczania gryzoni. Zaniepokojona stanem swojej trzyletniej córeczki matka wzywała karetkę pogotowia. Dyspozytor odmówił jednak jej wysłania. Matka sama zawiozła ją do szpitala, gdzie dziewczynka zmarła. Powołany został już specjalny zespół pod nadzorem wojewody wielkopolskiej, który ma tę sprawę wyjaśnić.

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

10-letni Michał w czwartek rano wyszedł z domu do miejsca pracy jednego z rodziców i zaginął. Po raz ostatni widziany był w Mysłowicach (Śląskie) na ulicy Towarowej. Poszukiwania trwały kilka godzin. Po południu policja poinformowała, że chłopiec odnalazł się na terenie Zabrza. 

10-letni Michał wyszedł rano z domu i zniknął. Poszukiwania trwały kilka godzin

10-letni Michał wyszedł rano z domu i zniknął. Poszukiwania trwały kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
KMP w Mysłowicach, TVN24

W zapiekance makaronowej z kurczakiem, którą zatruło się kilkudziesięciu pracowników zachodniopomorskiej firmy, znaleziono enterotoksynę gronkowcową. Miejsce, z którego była zapiekanka, zamknięto, a produkcję wstrzymano. - Na razie nie wystawiono żadnego mandatu - powiedziała dyrektorka granicznego sanepidu w Szczecinie.

Kilkadziesiąt osób zatruło się po zjedzeniu zapiekanki. Wiadomo, co w niej było

Kilkadziesiąt osób zatruło się po zjedzeniu zapiekanki. Wiadomo, co w niej było

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

- Mówimy jasno: co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań. Natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, takie badania powinny przechodzić częściej, co dwa lata - powiedziała Barbara Oliwiecka z klubu Polski 2050-Trzeciej Drogi. Posłanka przedstawiała założenia projektu noweli o broni i amunicji, jaki jej klub złożył w Sejmie. Przewiduje on zmiany w częstotliwości badań lekarskich posiadaczy broni, w tym myśliwych.

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Parlamencie Europejskim odbyło się kilkugodzinne wysłuchanie Piotra Serafina, polskiego kandydata na unijnego komisarza do spraw budżetu. Serafin mówił, że przyszły budżet Unii Europejskiej będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym państwie członkowskim. - Chcemy te plany opracować w dialogu ze stolicami i regionami Europy - dodał.

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Źródło:
PAP

Ambasador Australii w Waszyngtonie Kevin Rudd skasował swoje wcześniejsze komentarze w sieci dotyczące Donalda Trumpa. Dyplomata określił zwycięzcę ostatnich wyborów prezydenckich w USA m.in. jako "najbardziej destrukcyjnego prezydenta w historii".

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany o upadek koalicji rządzącej w Niemczech, podkreślił, że ten kraj pozostaje ważnym partnerem dla Polski. Zapowiedział spotkanie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie w przyszłym miesiącu oraz "pilniejsze konsultacje" z partnerami z Niemiec i Francji. Po raz kolejny odniósł się też do zwycięstwa Donalda Trumpa.

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Źródło:
TVN24, PAP

Po rozpadzie koalicji rządowej w Niemczech, do którego doprowadziło zdymisjonowanie ministra finansów przez kanclerza Olafa Scholza, dwóch kolejnych ministrów z ramienia FDP ogłosiło rezygnację. W związku z utratą większości przez rząd, opozycja wzywa do przyśpieszonych wyborów. Prezydent Frank-Walter Steinmeier zadeklarował, że jest gotów podjąć decyzję o rozwiązaniu Bundestagu. - Koniec koalicji to nie koniec świata - ocenił. 

Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata

Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

To była jedna z niezobowiązujących rozmów na temat samych ambicji ministra Jacka Siewiery. Nie zadeklarowaliśmy poparcia wobec żadnego kandydata - powiedział TVN24 rzecznik PSL, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyk pytany, czy PSL rozmawiał z szefem BBN o jego potencjalnej kandydaturze prezydenckiej.

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

Źródło:
TVN24

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, wrócił do tematu wspólnego kandydata koalicji na prezydenta i wskazał swojego faworyta. - Ja jestem oczywiście zwolennikiem tego, żeby wspólnym kandydatem był ktoś, kto ma największe szanse na pokonanie kandydata PiS-u, bo łączy różne środowiska - mówił polityk.

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Źródło:
Radio Zet

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl