"Chaos i brak planu. To infrastruktura wg PO"

Aktualizacja:
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24
TVN24
Podsumowanie trzeciej debaty w TVN24TVN24

Rozkopanie Polski, chaos na kolei i brak skutecznego projektowania inwestycji zarzucili przedstawiciele opozycji ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi podczas trzeciej debaty przedwyborczej w TVN24. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska odpierała zarzuty, wskazując na błędy poprzedników. - Ta ekipa jest zdolna wykonać kolejny krok, by Polska stanęła na mocnych, gospodarczych nogach - powiedziała. Do pełnej mobilizacji wezwał Janusz Piechociński (PSL).

- Panu ministrowi Grabarczykowi udało się jedno: rozkopanie Polski. Wprowadzenie takiego nieporządku i takiego nieładu w Polsce, że trudno wyobrazić sobie, iż jakikolwiek minister wpadłby na taki pomysł - mówiła posłanka PJN Elżbieta Jakubiak, która - jako pierwsza - zabrała głos w debacie, oceniając cztery lata pracy Grabarczyka.

I podkreśliła, że "pan minister Grabarczyk doprowadził do takiej sytuacji, w której konflikt o infrastrukturę jest konfliktem o to, czy Polacy potrafią budować". Z kolei w ocenie posła Bogusław Liberadzkiego (SLD) za Grabarczyka zapanował potężny chaos na PKP.

Zarzuty dla poprzedników

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (PO) odpowiadała, że zarzuty dotyczące planowania projektów inwestycji powinny być kierowane wobec poprzednich ekip rządowych. - Nie można było ruszyć od początku pełnym pędem, bo właśnie nie było planów - mówiła Bieńkowska. Dodała, że na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro, z czego większa część przeznaczona jest na infrastrukturę. Zaznaczyła, że z unijnych pieniędzy na drogi rozdysponowanych jest 90 proc., na kolej - 35 proc.

Bieńkowska zapewniła, że 95 proc. tych dróg, które miały być gotowe na Euro 2012, powstanie. Jak zapewniła, pozostałe mają być przejezdne. - 95 proc. tych dróg, które miały być na Euro, będą zrobione. To, co nie będzie zrobione, będzie na pewno przejezdne. Nie jest to wynikiem pewnych zaniedbań, tego, co się działo w ministerstwie infrastruktury - powiedziała minister.

Drogi na Euro 2012 będą w 95 proc. (TVN24)
Drogi na Euro 2012 będą w 95 proc. (TVN24)

A2 miała pecha

Goście poruszyli też temat nieudanej współpracy z Chińczykami przy budowie autostrady A2. - Nie tylko za tej, ale i za poprzedniej koalicji panowało oczekiwanie, że Chińczycy zbudują w Polsce drogi za przysłowiową "miskę ryżu", dziś wiemy, że było błędne - mówił poseł PSL Janusz Piechociński. Jego zdaniem decyzja o powierzeniu budowy fragmentów autostrady firmie chińskiej było ryzykowne, ale podjęte w warunkach, gdy w przetargu - jako obiektywne kryterium - najważniejsza była najniższa cena.

Jako przykład właściwego podejścia do inwestycji w infrastrukturę Piechociński podał Hiszpanię, która - jak mówił - w oparciu o własny przemysł stworzyła własny sektor projektowo-budowlany. "Ludzie odpowiedzialni za decyzje nie mogą bać się ich podejmować" - mówił poseł PSL.

Teraz kolej

Zdaniem minister Bieńkowskiej następny budżet unijny to będzie budżet kolejowy. Według niej Polsce potrzebne są porządne koleje, które jeżdżą do 160 km/h. - Polska prezydencja będzie, jeśli chodzi o koleje iść w stronę, żeby następny budżet unijny był budżetem (...) znacznie bogatszym dla kolei. To już w tej chwili widać, że następny budżet unijny to będzie budżet kolejowy. To nie będzie budżet drogowy, tak jak teraz, to będzie budżet kolejowy" - powiedziała Bieńkowska, odpowiadając na pytanie europosła Bogusława Liberadzkiego (SLD) dotyczące następnego unijnego budżetu.

- Musimy, jako prezydencja, jako rząd, zrobić wszystko, aby te pieniądze na koleje były wydatkowane tak, jak trzeba" - podkreśliła. I dodała, że w jej opinii Polsce potrzebne są koleje, które jeżdżą do 160 km/h. Zaznaczyła, że obecnie część pieniędzy jest wydawanych na dokumentację do kolei dużych prędkości.

Liberadzki zauważył też w trakcie debaty, iż mówienie, że Polska dostanie na lata 2014-2020 z Brukseli 300 mld zł to nadużycie. Zaprzeczała temu Bieńkowska.

Mieszkania równie ważne

Goście rozmawiali też na temat budownictwa mieszkaniowego. - Nie zaakceptujemy tego, że metr mieszkania kosztuje 7 tys. zł; przy budowie drogi powinno się pracować na trzy zmiany, a rozkopywać się powinno 10 km drogi, a nie 120 - punktował rząd europoseł Bogusław Liberadzki z SLD.

I przekonywał, że infrastruktura nie jest prawicowa albo lewicowa; jest sprawna albo niesprawna. Przywoływał przykład tzw. gierkówki, czyli drogi Warszawa-Katowice. Mówił, że 120 km tej trasy jest rozkopane, a w piątek po południu na budowie nie ma ani jednego robotnika. "Jako opozycja jesteśmy tolerancyjni, wiele rozumiemy. Ale nie zrozumiemy chaosu" - zaznaczył. Mówił, że ekipa realizująca duże inwestycje infrastrukturalne powinna uczyć się ich realizacji nie na błędach, ale na uniwersytetach.

20:48 Koniec debaty.

20:45 Piechociński: Wzywamy do pełnej mobilizacji dla siebie i dla Polski. Musimy nauczyć się porządkować sprawy, które stanowią problem tj. np. sprawy budownictwa. Infrastruktura w tej perspektywie unijnej będzie najważniejsza. Potem już nie będzie takiej możliwości.

20:43 Bieńkowska: Jesteśmy w bardzo ważnym momencie obecnie. Z jednej strony mamy kryzys, a z drugiej szansę na sukces z następnym unijnym budżetem. Staliśmy się bardzo wiarygodnym partnerem dla Unii. Wiemy, jak wykorzystywać środki unijne – ta ekipa zdolna jest wykonać następny duży krok dla Polski. Dla nasz wszystkie polskie regiony są równe w możliwościach rozwoju.

20:41 Liberadzki: Chcemy Polski nowoczesnej z zadowolonymi obywatelami. Chcemy, żeby kraj się rozwijał, do tego potrzebna jest infrastruktura. Chcemy z transportu zrobić nasz nowy narodowy przemysł. Nasze położenie geograficzne może być zaletą. Trzy autostrady i cztery drogi ekspresowe – to wszystko spina Polskę. Chcemy kolei szybkich prędkości – do Moskwy, Mińska i Berlina. Chcemy wykorzystać środki europejskie w ten sposób, żeby pokazać infrastrukturę.

20:39 Jakubiak: Stoimy przed wyborami. Musimy zdecydować, jak będzie wyglądała Polska za cztery lata. Polacy potrzebują rządów, które będą sprawne i przygotowane. Przez cztery lata oglądaliśmy ministrów, którzy zaczynali raczkować w polityce. PJN chce, żeby Polską rządzili ludzie, którzy mają pasję. To muszą być ministrowie, którzy w momencie, gdy nie będą sobie radzili poddadzą się. Powstaliśmy, żeby dać Polakom wybór w nadchodzących wyborach.

20:38 Koniec rundy czwartej. Teraz podsumowanie.

20:37 Czas z ad vocem dla Liberadzkiego. - Jako opozycja nie zrozumiemy i nie zaakceptujemy chaosu, amatorszczyzny, trzeba uczyć się na uniwersytetach, a nie na błędach - mówił. - Chcemy kategorycznie skasować czasy kryterium swój-nie swój. Niech będą właściwi ludzie na właściwych miejscach

20:34 Ad vocem Bieńkowskiej. Tłumaczy, dlaczego przesunięto pieniądze z kolei na drogi: nie było gwarancji, że kolej wykorzysta dane pieniądze, a droga S3 i S17 czekały tylko na "wbicie łopaty".

20:32 Pytanie do JakubiakŁ Co PJN zrobi lepiej niż Grabarczyk. - Bez reformy finansów nie będzie bumu inwestycyjnego.- Reforma i 30 miliardów rocznie w infrastrukturę - odpowiadała posłanka.

20:31 Liberadzki pytany jest o sytuację mieszkaniową młodych ludzi w Polsce według SLD. - Państwo powinno budować mieszkania - powiedział. Zarzucił, że wielu młodych absolwentów pracuje na tzw. umowych śmieciowych. - SLD ma propozycje ws. budownictwa dla młodych - dodał.

20:28 Bieńkowska zapewnia, że rząd umie wydatkować pieniądze. - Jesteśmy wiarygodnym partnerem.

20:26 Pytanie do Bieńkowskiej: Mówicie w spotach, że będziecie walczyć o kwotę 300 miliardów euro? Uda wam się?

20:25 Popiera podział resortu na transport, łączność i budownictwo,

- To już przestało być administrowanie. Teraz to polityka regulacji – mówił o obecnym funkcjonowaniu resortu.

20:24 Pytanie do Piechocińskiego: Czy resortu infrastruktury nie należałoby podzielić?

Runda IV (TVN24)
Runda IV (TVN24)

20:24 Koniec rundy trzeciej.

20:23 Bieńkowska: 5 miliardów 200 milionów. Tyle ma region na rozwój. Nie tylko Gdynia

20:22 Jakubiak: Startuje z Gdyni, bo wiem, że to jest dobrze rozwijający się okręg. Ale trzeba jeszcze więcej zrobić, pobudzić ten region, to dotyczy wszystkich regionów.

20:21 Bieńkowska do Jakubiak: Czy ma pani informacje jak pani nowy okręg korzysta z funduszy unijnych?

20:19 Liberadzki: Zdajemy sobie sprawę, że to ważna kwestia. Uważamy, że w regionach trzeba wyeksponować to, co jest naturalnym ich zasobem. Na pewno nie będziemy kontynuować waszej polityki w kwestii morskiej - doprowadziliście stocznie do upadku, nie inwestujecie w infrastrukturę morską. Teraz obserwujemy jeszcze większy rozdział regionów biednych i bogatych. Obszary biedne też muszą korzystać na spójności Europy.

20:18 Bieńkowska do Liberadzkiego: Spojrzałam na program SLD i tam, jeśli chodzi o rozwój regionalny jest tylko jeden akapit. Jaki SLD w tej kwestii ma pomysł?

20:17 Jakubiak: To było i jest wyzwanie. Pieniądze unijne były przeznaczone też na to. Też na to, żeby budować przejścia graniczne. Naszym zadaniem jest ciągłe przypominanie Europie, że pieniądze na politykę wschodnią UE muszą się znaleźć. To jest również nasze zadanie. Jestem przekonana, że zwiększenie ilości pieniędzy na politykę sąsiednią w wymiarze wschodnim poprawi sytuację.

20:16 Piechociński do Jakubiak: Co zrobić, żeby granica wschodnia nie była zamknięta dla naszego handlu?

20:14 Liberadzki: Zręby nowej perspektywy budżetowej są zarysowane. W tej chwili z funduszu spójności adresowane jest co trzecie euro dla Polski. Podstawą do otrzymania funduszy będzie wykorzystanie dotychczasowych dopłat. Na infrastrukturę możemy mieć zbliżoną kwotę do obecnej.

20:13 Piechociński do Liberadzkiego: Co zrobić, żeby obronić 80 mld wstępnie planowanych w przyszłym budżecie UE.

20:11 PSL po to jest w koalicji, ponieważ niesie Polsce stabilność. PSL prężnie działał w komisjach sejmowych i wnosił zmiany w prawie. Na starcie zaproponowaliśmy "schetynówki". PSL poprzez stabilne funkcjonowanie pomaga rozwijać Polskę. Warto pracować ze wszystkimi, również z opozycją.

20:10 Jakubiak do Piechocińskiego: Po co PSL jest w rządzie, w którym żaden z pańskich pomysłów nie został wdrożony.

20:08 Bieńkowska: Uważam, że w tej chwili moja obecność tutaj jest uzasadniona. Teraz musimy zacząć mówić o przyszłości. Przez te cztery lata przygotowywaliśmy grunt pod przyszły budżet UE.

20:07 Jakubiak do Bieńkowskiej: Gdzie jest minister Grabarczyk? To dziś on powinien opowiadać o swojej działalności.

20:05 Piechociński: Drogi i kolei personalnie nie buduje tylko minister infrastruktury. Ta koalicja wniosła stabilne urzędowanie. Potrzebne jest rozdzielenie ministerstwa budownictwa od infrastruktury. Nowy parlament powinien ustanowić nową ustawę w tej kwestii.

20:04 Liberadzki do Piechocińskiego: Kilka razy było formułowane wotum nieufności wobec Grabarczyka, czy głosując w obronie ministra przedkładaliście dobro koalicji?

20:03 Jakubiak: Z Warszawy do Gdańska będzie się jechało 3.40 h w 2014 roku. W PO jest spór jak będą wyglądać polskie koleje. Jestem tym sporem zszokowana. Żyjecie w świecie wirtualnym.

20:02 Bieńkowska: Polska prezydencja będzie iść w tę stronę, żeby następny budżet UE był jeszcze lepszy dla polskiej kolei. Jako prezydencja i rząd musimy zrobić wszystko, żeby pieniądze na kolei były wydawane tak jak trzeba. Polsce potrzebne są porządne koleje, które będą jeździć 160 km/h.

20:00 Liberadzki do Bieńkowskiej: W PE kończymy pracę na temat dyrektywy kolej europejska. Zdecyduje o losie kolei również w Polsce. Jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie?

Runda III (TVN24)
Runda III (TVN24)

20:00 Koniec rundy drugiej.

19:58 - Celem mojego rządu był zakup Pendolino, ale nie do PKP. Gdyby tak się stało, kultura PKP przeniosłaby się do Pendolino. - Chcieliśmy założyć oddzielną spółkę, związki zawodowe protestowało - mówił o powodach, dlaczego do inwestycji nie doszło. Zarzucił, że obecnie kupiono Pendolino "bez wychylnego pudła", przez co pociąg jedzie wolniej.

19:57 Pytanie do Liberadzkiego o szybką kolej Pendolino. 17 lat minęła i szybka kolej to dalej śpiew przyszłości. Dlaczego?

19:56 Bieńkowska zapewnia, że pieniądze są wydatkowane i nie są marnotrawione.

19:55 Jakubiak nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie. Zarzuciła PO, że ta nie przygotowała administracji wydolnej do wydawania pieniędzy.

19:54: Pytanie do Jakubiak o kolej i drogi - jak powinny być dzielone pieniądze na te cele?

19:52 Piechociński: - Kierowano się najniższą ceną. Podkreślił, że trzeba poprawić system przetargów i odwołań przy inwestycjach.

19:51 Pytanie do Piechocińskiego: Dlaczego, mimo ryzyka, budowę autostrady zlecono Chińczykom?

19:49 - Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. Albo budujemy na potęgę, wydajemy pieniądze unijne i napędzamy gospodarkę i 2-3 lata ostatnie są trudniejsze, albo rozwlekamy budowy na siedem lat - broni Bieńkowska.

19:48 Piechociński broni rządu. Podkreśla, że w przypadku niektórych inwestycjach trzeba było uporać się z kłopotami i oporami społecznymi, a nowy rząd będzie musiał zająć się sprawą opłat za przejazdy.

19:47 Liberadzki pokazuje mapę z porównaniem dróg, które obiecano wybudować, a które wybudowano faktycznie. Wtóruje mu Jakubiak, która potwierdza, że mapa jest prawdziwa.

19:45 Bieńkowska: - Podczas budowy dróg, tak jak przy budowie dróg najpierw trzeba zrobić bałagan, żeby później poprawić sytuację.

19:44 Jakubiak pyta, jak i w ile czasu dojedzie się z Warszawy do Gdańska. Zarzuca rządowi brak pomysłu organizacyjnego na budowę dróg, przez co kierowcy stoją w korkach.

19:43 Piechociński ad vocem - wyraził zadowolenie, że odchodzi się od kryterium najniższych cen. Ale podkreślił: - Za późno.

19:42 95 proc. dróg, które miały być na Euro, będą zrobione. Pozostałe będą przejezdne, będą gotowe później. To nie wina zaniedbań - zapewniła Bieńkowska.Podkreśliła, że A2 powstanie na czas.

19:41 Pytanie o budowę dróg na Euro 2012 do Bieńkowskiej. Ile z obiecanych uda się zbudować?

Runda II (TVN24)
Runda II (TVN24)TVN24

19:40 Koniec rundy pierwszej.

19:38 Piechociński: cały czas gonimy rozwój. Udało się ustabilizować formalno-prawne otoczenie budowy infrastruktury. Zabrakło niestety środków krajowych, których brak wstrzymał niektóre inwestycje.

19:37 Jakubiak: to, co się dzieje na kolei można określić mianem "cosa nostra". Kolej kompletnie nie działa. Ludzie na kolei koczują na dworcach, ponieważ pan minister nie był w stanie ułożyć rozkładu jazdy.

19:35 Liberadzki ad vocem: Powinniśmy korzystać z funduszu spójności - te pieniądze są wykorzystywane z małą sprawnością.

19:34 Bieńkowska: w budżecie z UE mam 64 mld euro. To, co widać teraz za oknem to po prostu budowa. Większość inwestycji będzie gotowa na Euro 2012. Dziwię się, że jest mowa o tym, że nie mamy planu, bo właśnie zaczynaliśmy od planu. To są zarzuty do poprzednich rządów. Na duże drogi w programach krajowych zostały prawie całkowicie wykorzystane.

19:32 Liberadzki: po tych czterech latach jest potężny chaos na PKP. Ten rząd otrzymał potężną kwotę pieniędzy z UE. Wystarczyło je tylko mądrze wydać.

19:30 Jakubiak: Panu ministrowi udało się jedno - rozkopanie Polski i wprowadzenie nieporządku. Pan minister doprowadził do sytuacji, w której konflikt o infrastrukturę jest konfliktem o to, czy Polacy potrafią budować. Zadajmy więc ministrowi pytanie: która z autostrad będzie gotowa. Minister pokazał też, że Polacy działają bez planu.

19:29 Co udało się zrobić ministrowi Grabarczykowi przez 4 lata?

19:26 Debata rozpoczęta - runda pierwsza.

19:20 Goście są już w studiu. Zaraz początek debaty.

19:18 Studio przygotowane. Czekamy na gości trzeciej debaty w TVN24.

Runda I (TVN24)
Runda I (TVN24)TVN24

Debata potrwa 75 minut i składała się z pięciu rund. Pojawiły się pytania skierowane do wszystkich uczestników dyskusji oraz wzajemne konfrontacje.

To trzecia z cyklu debat przedwyborczych w TVN24. Poprzednia, która odbyła się 9 września dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

Kolejne starcie

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Dzisiejsze spotkanie jest trzecim z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w przeciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną, debaty będą dotyczyć gospodarki i stanu finansów publicznych oraz rolnictwa i spraw wsi. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ O DRUGIEJ DEBACIE

Więcej o pierwszej debacie czytaj w specjalnym raporcie

Więcej o wyborach czytaj w raporcie "Czas decyzji"

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu kaucji - wprowadza także szereg zmian usprawniających działanie systemu.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trwa proces byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych i spowodował wypadek. Sąd przesłuchał poszkodowane w zdarzeniu. Jedna z kobiet mówiła o dwuznacznych i wulgarnych żartach policjanta, który jest oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nieudzielenie pomocy pokrzywdzonym.

Wulgarne żarty policjanta wobec nastolatek. Sąd przesłuchał poszkodowane w wypadku radiowozu

Wulgarne żarty policjanta wobec nastolatek. Sąd przesłuchał poszkodowane w wypadku radiowozu

Źródło:
PAP

Rosjanie nie wystrzelili - jak początkowo sądzono - międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) w Ukrainę. Był to "nowy typ" pocisku balistycznego średniego zasięgu - przekazali urzędnicy z krajów zachodnich analizujący czwartkowy atak na miasto Dniepr. Biały Dom przekazał, że Moskwa wysłała USA krótko przed atakiem informację o planowanym użyciu "eksperymentalnego" pocisku balistycznego średniego zasięgu. Wieczorem o zastosowaniu tej broni - Oriesznika - w wystąpieniu telewizyjnym poinformował też Władimir Putin. Wcześniej wojskowi z Kijowa twierdzili, że na Dniepr spadł pocisk ICBM.

Czym uderzyli Rosjanie? To oriesznik, "eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu"

Czym uderzyli Rosjanie? To oriesznik, "eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl