Chanuka na rockowo

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Chanuka upamiętnia wydarzenie z II w. p.n.e.

Obchodzona przez Żydów na całym świecie Chanuka, czyli ich święto Światło, zagościła również w Polsce - w Warszawie trochę w nietypowy sposób, bo przy dźwiękach chasydzkiego rocka.

- Chanuka jest symbolem tolerancji, wzajemnego szacunku i jest to bardzo dobrze przyjmowane w Warszawie i w Polsce. Zaprosiliśmy do Warszawy rabina Boltona. On nie tylko pięknie śpiewa po hebrajsku, ale i gra rock hasydzki - tłumaczy motywy zorganizowania w Warszawie obchodów żydowskiego święta.

Sam rabin Bolton nie ukrywa zadowolenia z przybycia do Polski i zaprezentowania swojej twórczości: - Ja przez muzykę tylko wyrażam moje pozytywne myśli. Gdy ludzie czują się dobrze, to robią dobrze - mówił.

Prezydent zainaugurował

Obchody żydowskiego święta Światła w Polsce, jak i na całym świecie, rozpoczęły się w sobotę. Wtedy też prezydent Lech Kaczyński zapalił pierwszą świeczkę chanukową w warszawskiej synagodze im. Nożyków.

Prezydent wspomniał o trudnej historii Żydów, którzy mieszkali Polsce i jednocześnie podkreślił, że święto Chanuki jest "ostatnim akcentem obchodów święta niepodległości Polski".

Długa tradycja

Święto Światła obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami. To wydarzenie, które wedle tradycji miało miejsce w 165 roku p.n.e. jest szczególnie ważne dla Żydów, bowiem wtedy doszło do oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni - Chanuka znaczy po hebrajsku "poświęcenie".

Zgodnie z tradycją zapalono pierwszą z ośmiu świecTVN24

Tradycja zapalania świec na ośmioramiennym świeczniku powstała po zwycięstwie Machabeuszy, którzy, aby je uczcić, zapalili w świątyni świecznik zwany "chanukija", w którym choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko na jeden dzień, palił się 8 dni - co uznano za cud.

Zapalanie światła jest najważniejszym elementem Chanuki. Każdego dnia zapala się kolejną świecę lub pochodnię i umieszcza w "chanukiji". W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca Kislew. W tradycyjnym kalendarzu jego obchody wypadają od listopada do grudnia.

Źródło: APTN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24