Zapowiadane przez ministra zdrowia zmiany dotyczące ważności unijnych paszportów covidowych wchodzą w życie. W Polsce, dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, certyfikat covidowy "jest już bezterminowy" - przekazał Adam Niedzielski.
Minister zdrowia poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o wdrożonym rozwiązaniu. "W Polsce Unijny Certyfikat Covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi jest już bezterminowy" - napisał Adam Niedzielski na Twitterze. Dodał, że "unijny certyfikat covidowy dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE".
Minister zdrowia zapowiadał te zmiany w TVN24 we wtorek 19 kwietnia w "Rozmowie Piaseckiego". Pytany między innymi o ważność paszportów covidowych po trzeciej dawce szczepionki, odparł: - W Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeśli jest pierwszy booster [dawka przypominająca - przyp. red.], to po nim będziemy przedłużali paszport bezterminowo - poinformował.
Dopytywany, czy inne kraje będą honorowały taki bezterminowy paszport, odparł: - Ewidentnie mamy tu domenę polityki krajowej i są państwa, które jeszcze wykorzystują "paszporty", żeby przyjmować osoby z zagranicy, na przykład Włochy i Hiszpania, ale pozostałe kraje się z tego wycofują.
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że dotąd ważność certyfikatu covidowego w tej sytuacji wynosiła 270 dni.
- Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce - wyjaśnił Andrusiewicz. Podał, że decyzja ma moc obowiązującą od wtorku.
Druga dawka przypominająca dla osób, które ukończyły 80 lat
1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po standardowym, pierwszym zaszczepieniu, a także po dawce przypominającej była skrócona do 270 dni.
Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Osobom powyżej 80 lat, które przyjęły dawkę przypominającą mRNA, od której minęło minimum 150 dni, e-skierowania zostaną wystawione automatycznie. W razie braku skierowania decyzję o wystawieniu podejmie lekarz. W szczepieniu przypominającym będą stosowane szczepionki mRNA, czyli Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki.
Źródło: PAP/tvn24.pl