Jeszcze nigdy oceny mijających 12 miesięcy "dla mnie" i "dla rodziny" nie były tak korzystne w badaniach prowadzonych corocznie przez CBOS, jak w grudniu 2015 roku. Nie jest już tak dobrze, gdy pada pytanie o sytuację w Polsce, a zwłaszcza na świecie. Sondaże takie prowadzone są od 1989 roku.
Większość Polaków (59 proc.) ocenia ubiegły rok jako dobry dla nich samych. Dla 28 proc. respondentów był on ani dobry, ani zły, a 14 proc. uznało go za zły – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Zdaniem 58 proc. respondentów miniony rok był dobry dla ich rodzin. Prawie co trzeci ankietowany (32 proc.) ocenił go jako ani dobry, ani zły, a 11 proc. uznało go za zły.
Komu jest najlepiej
Według badań CBOS oceny 2015 roku w wymiarze osobistym - najlepsze od 1989 roku, odkąd pomiar jest prowadzony - zależą przede wszystkim od położenia społeczno-ekonomicznego. Za dobry dla siebie osobiście i dla swojej rodziny uważają rok głównie osoby z wykształceniem wyższym, badani stosunkowo dobrze sytuowani: o miesięcznych dochodach per capita w wysokości 2000 zł i więcej oraz respondenci zadowoleni z materialnych warunków swojego gospodarstwa domowego.
Jak podaje CBOS, w grupach społeczno-zawodowych są to przede wszystkim: kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, właściciele firm, a także średni personel, technicy oraz uczniowie i studenci.
Ubiegły rok jako zły zdecydowanie najczęściej oceniają osoby określające swoje warunki materialne jako złe oraz bezrobotni.
W zakładach pracy - gorzej niż rok wcześniej, ale nadal nieźle
Jak wynika z badania, dla zakładów pracy miniony rok nie był wprawdzie aż tak dobry jak 2014, jednak także należał do najbardziej udanych w ciągu ostatnich 27 lat.
Jako dobry dla ich miejsc pracy określa go 58 pracujących. 28 proc. ocenia go jak ani dobry, ani zły, natomiast co dziesiąty (10 proc.) jako zły. 3 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie. Kondycję swoich zakładów pracy dobrze ocenia zarówno większość zatrudnionych w sektorze publicznym, jak i większość pracujących w sektorze prywatnym i mieszanym (w spółkach właścicieli prywatnych i państwa).
Mniej zadowoleni są pracujący w gospodarstwach rolnych, którzy sytuację w swoim miejscu pracy oceniają na ogół jako przeciętną - ani dobrą, ani złą.
Dla Polski, dla świata
Oceny minionego roku dla Polski są zdecydowanie bardziej umiarkowane niż w sferze prywatnej i zawodowej – zaznacza CBOS. Największa część badanych (43 proc.) uważa, że rok 2015 był dla naszego kraju taki sobie - ani dobry, ani zły. Blisko jedna trzecia respondentów (31 proc.) ocenia go jako dobry dla Polski, a jedna piąta (20 proc.) jako zły.
Według badań CBOS najgorzej wypadają oceny minionego roku dla świata - jako zły określa go połowa ankietowanych (50 proc.). Tylko 13 proc. uważa, że 2015 rok był dobry dla świata. Do tak negatywnego podsumowania minionego roku - zdaniem CBOS - przyczyniły się zapewne m.in. niedawne zamachy terrorystyczne w Paryżu.
Prognozy na przyszłość
Z badania wynika, że Polacy są umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o prognozy na rok 2016 dotyczące ich życia osobistego i rodzinnego - spodziewają się, że będzie on przynajmniej nie gorszy niż poprzedni. Ponad dwie piąte badanych oczekuje, że ten rok będzie dla nich dobry (45 proc.) i dla ich rodzin (44 proc.) lepszy od ubiegłego. Pozostali przewidują na ogół, że będzie taki sam jak rok 2015 (po 36 proc.).
Pracujący równie często spodziewają się, że dla ich zakładów pracy rok 2016 będzie taki sam jak miniony (40 proc.), co sądzą, że będzie lepszy (40 proc.). Stosunkowo nieliczni (8 proc.) przewidują pogorszenie w sferze zawodowej.
Jak wynika z badania CBOS, większy niepokój budzi rozwój sytuacji w Polsce. Chociaż największa część badanych (37 proc.) spodziewa się, że 2016 rok będzie dla naszego kraju lepszy niż miniony, blisko jedna czwarta (24 proc.) obawia się, że będzie gorszy.
Pesymistyczne przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w Polsce - podkreśla CBOS - wyrażane są zdecydowanie częściej niż rok wcześniej. Poprawy sytuacji w kraju spodziewają się przede wszystkim badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (54 proc.). Natomiast wśród osób o orientacji lewicowej niemal dwukrotnie częstsze są obawy (41 proc.) niż nadzieje (22 proc.).
Najgorsze są prognozy dla świata. Nieco więcej respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji na świecie (29 proc.) niż jej poprawy (27 proc.).
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 3-10 grudnia 2015 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: mw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock