W Olsztynie trwa Campusu Polska Przyszłości. We wtorek wieczorem odbyło się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Wcześniej tego dnia na Campusie gościł arcymistrz szachowy, rosyjski opozycjonista Garri Kasparow. Dyskutowano też o NATO, katastrofie ekologicznej na Odrze i o polskim Kościele.
Od piątku w Olsztynie trwa druga edycja Campusu Polska Przyszłości. Wydarzenie, które odbywa się w miasteczku akademickim Kortowo, potrwa do środy. Organizatorem jest Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Udział biorą politycy, samorządowcy, dziennikarze, artyści, naukowcy, a przede wszystkim młodzież. Organizatorzy zaprosili 1300 młodych ludzi, czyli o 30 procent więcej niż rok temu.
Panel dyskusyjny "Quo Vadis NATO?"
We wtorek rano, w ramach Placu Myśli Otwartej, odbył się panel pod hasłem "Quo Vadis NATO? – A new strategy for the Baltic/Northern flank" z udziałem ambasadorów Szwecji Stefana Gullgrena i Norwegii Andersa H. Eide.
Gullgren pytany, dlaczego Szwecja po około 200 latach postanowiła zmienić swoją doktrynę, zrezygnować z neutralności i wstąpić do NATO, powiedział, że podejście zmieniło się pod wpływem agresji Rosji na Ukrainę, takie było stanowisko większości społeczeństwa szwedzkiego. Dodał, że władze nie złożyłyby takiego wniosku bez nacisku społecznego. Ambasador mówił, że sytuacja bezpieczeństwa nie jest już tak przewidywalna jak kiedyś, więc Szwecja zmieniła swoje podejście i wdrożyła politykę bezpieczeństwa, która jest dostosowana do nowej rzeczywistości.
Ponadto, dodał, skoro Finlandia postanowiła wstąpić do NATO, to jeśli Szwecja by tego nie zrobiła, stałaby się jedynym państwem skandynawskim poza Sojuszem, a to mocno obniżałoby jej bezpieczeństwo i zwiększało ryzyko wojny w przyszłości.
Ambasador Norwegii potwierdził, że rosyjski najazd na Ukrainę zmienił sytuację bezpieczeństwa w Europie. Ocenił, że wojna będzie miała dalekosiężne skutki. Mówił, że dziś jest historycznie najwyższe poparcie dla członkostwa Norwegii w NATO, choć kraj ten jest jednym z założycieli Sojuszu. Eide ocenił, że Sojusz jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, po wstąpieniu Szwecji i Finlandii będzie duże wzmocnienie współpracy obronnej w basenie Morza Bałtyckiego, a Bałtyk stanie się wewnętrznym morzem NATO.
Rozmowa o polskim Kościele, Odrze, spotkanie z Kasparowem
Przed południem dyskutowano także między innymi w ramach panelu pod hasłem "Zatruta Odra. Przyczyny. Ekologiczne, społeczne, ekonomiczne skutki. Przyszłość rzeki" z udziałem dr Olgi Kazalskiej, Marka Cebuli, Konrada Frysztaka, Beaty Olejarz, profesora Bogdana Wziątka. Odbyło się również spotkanie pod hasłem "Dlaczego Bóg opuścił Kościół?" z udziałem Tomasza Terlikowskiego oraz księży Haliny Radacz i Kazimierza Sowy.
Następnie odbyło się spotkanie z arcymistrzem szachowym, rosyjskim opozycjonistą Garrim Kasparowem, które prowadziła dziennikarka, autorka książek o Rosji Krystyna Kurczab-Redlich.
O godzinie 14 odbył się panel "Demokracja z dezinformacją" z udziałem Martyny Bildziukiewicz, Ignacego Niemczyckiego, Piotra Mieczkowskiego, Jakuba Turowskiego. Po południu miało miejsce między innymi spotkanie pod hasłem "'A niech mają te związki, ale od dzieci wara'. Ćwierć-, pół-, czy pełna równość dla rodzin osób LGBT+?".
Wieczorem odbyło się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko pod tytułem "Czy pisarze mają powinności społeczne".
Druga edycja Campusu Polska Przyszłości
Druga edycja Campusu Polska Przyszłości została zainagurowana w piątek rozmową ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego i prezydenta Warszawy.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: zdj. organizatora