Wojciech O. zatrzymany przez policję. Na wiecu w Bydgoszczy groził posłom śmiercią

Źródło:
tvn24.pl
Groźby wobec posłów na zgromadzeniu w Bydgoszczy. Patostreamer Wojciech O. zatrzymany
Groźby wobec posłów na zgromadzeniu w Bydgoszczy. Patostreamer Wojciech O. zatrzymanyTVN24
wideo 2/21
Groźby wobec posłów na zgromadzeniu w Bydgoszczy. Patostreamer Wojciech O. zatrzymanyTVN24

Bydgoska policja zatrzymała Wojciecha O. "w związku z sobotnim zgromadzeniem i publicznym nawoływaniem do popełnienia przestępstwa". "Jutro usłyszy zarzuty" - przekazała KWP w Bydgoszczy w poniedziałek wieczorem. Chodzi o manifestację, na której O. wygłaszał groźby wobec posłów i antyszczepionkowe hasła. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie zapowiedział Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz poseł PO Paweł Olszewski.

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że "kryminalni z KWP i KMP w Bydgoszczy zatrzymali dziś wieczorem Wojciecha O.". "Mężczyzna został zatrzymany w związku z sobotnim zgromadzeniem i publicznym nawoływaniem do popełnienia przestępstwa. Jutro usłyszy zarzuty" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sobotnie zgromadzenie w Bydgoszczy i zawiadomienia do prokuratury

O tym, co działo się w sobotę w Bydgoszczy, informował między innymi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

"Narodowcy podczas wiecu w Bydgoszczy zapowiadają, że chcą zamordować kilkadziesiąt osób. Zawiadamiamy prokuraturę" - czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie. Dołączono do niego nagranie z sobotniego zgromadzenia.

Jeden z jego organizatorów, patostreamer Wojciech O., wymachiwał na nim kijem i krzyczał: "to jest kij na poselski ryj". - Jeśli oni pierwszego lutego zagłosują, jak chcą i ustalą tę ustawę, jeśli oni to zrobią, to skazują się na śmierć i my te listy śmierci tworzymy. (...) My ich ostrzegamy - mówił.

Powiedział w czasie wiecu, że "jeśli oni zagłosują na tak", to "chcę ich zabić". - Jestem przepełniony radosną nienawiścią i chcę ich śmierci. Śmierć wrogom ojczyzny - słychać na nagraniu.

We wpisie na Facebooku Ośrodek dodał, że "osobne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożymy w związku z niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariuszy policji z Bydgoszczy, którzy nie zatrzymali sprawców podczas popełnienia przestępstwa, mimo że je obserwowali i mogli zatrzymać sprawców na gorącym uczynku". "Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapowiedział, że zwróci się do policji o informacje o podjętych przez nią działaniach" - wskazano.

Osobne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wystąpienia O. zapowiedział poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski. "Składam zawiadomienie o pop. przestępstwa" - oznajmił na Twitterze. Nazwał także hasła, jakie padały podczas zgromadzenia, skandalicznymi.

Pismo do marszałek Sejmu

Ze względu na wydarzenia w Bydgoszczy poseł Lewicy Jan Szopiński wnioskował w poniedziałek o przełożenie obrad sejmowej komisji zdrowia, która miała się zajmować nowym projektem ustawy covidowej, do czasu wyjaśnienia sprawy do wtorku rano. Jego wniosek nie przeszedł, ale ostatecznie obrady zamknięto i przełożono na wtorek po południu.

Ze względu na wydarzenia w Bydgoszczy poseł Lewicy wnioskował o przełożenie obrad sejmowej komisji
Ze względu na wydarzenia w Bydgoszczy poseł Lewicy wnioskował o przełożenie obrad sejmowej komisjiTVN24

Szopiński skierował również pismo do marszałek Sejmu Elżbiety Witek w związku z tymi wydarzeniami. Poinformował w nim, że "w dniu 29 stycznia 2022 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy zostało zorganizowane zgromadzenie, którego uczestnicy grozili śmiercią parlamentarzystom".

Dodał, że organizatorem zgromadzenia, które ochraniała policja, był Wojciech O. Określił go jako osobę znaną policji i prokuraturze "z działań o charakterze antysemickim i antyszczepionkowym".

"Jak podaje prasa, zgromadzeni na Starym Rynku protestowali przeciwko złożonemu w czwartek 27 stycznia br. projektowi ustawy antycovidowej zwanej przez media 'lex Kaczyński'" - czytamy dalej. Poseł dodał, że na słowa Wojciecha O. "zebrany tłum odpowiedział 'Śmierć, śmierć, śmierć!'".

"Chwilę wcześniej inny przemawiający na tym wiecu twierdził, że prezes lokalnego związku pracodawców będzie wisiał" - dodał Szopiński. Jego zdaniem "słowa wypowiedziane na zgromadzeniu na bydgoskim rynku są haniebne i skandaliczne".

"Publiczną zapowiedź 'tworzenia list śmierci' posłów na Sejm RP, a przede wszystkim szokującą deklarację 'chcę ich zabić' trudno ocenić inaczej, niż jako czyny wypełniające znamiona przestępstwa groźby karalnej. Co więcej, wobec skierowania tych gróźb pod adresem posłów, którzy głosować mieliby inaczej niż życzy sobie tego organizator wiecu, zbadać należałoby, czy zachowanie takie nie wypełnia znamion czynu z art. 224 Kk, który penalizuje wywieranie bezprawnego wpływu na czynności funkcjonariuszy państwowych" - dodał.

§ 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest skutek określony w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wojciech O. z zarzutami za listopadowy antysemicki marsz w Kaliszu

Wojciech O. jest jednym z organizatorów marszu, który w Kaliszu w listopadzie 2021 roku zorganizowali narodowcy. Tamtego dnia, wznosząc antysemickie hasła, spalili oni tekst Statutu Kaliskiego - przywileju z 1264 r. nadającego prawa Żydom, których przyjął książę kaliski Bolesław Pobożny. 15 listopada ub.r. Wojciech O. - i dwaj inni organizatorzy - został zatrzymany w tej sprawie przez policję.

Wojciech O., Piotr R. oraz Marcin O. usłyszeli zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej. Za zarzucane czyny mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymano czwartą osobę w sprawie marszu narodowców w Kaliszu. Sąd odrzucił wniosek o areszt

16 listopada podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące. Wnioski o tymczasowe aresztowanie uzasadniono między innymi obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanych oraz ukrycia się, a nawet ucieczki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Cała trójka złożyła zażalenie na areszt. Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpatrzył je 30 listopada i zgodził się zamienić areszt na poręczenie majątkowe.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył. Wypowiedź skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Dobra wiadomość" - napisał.

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
wPolityce.pl

IMGW planuje wydać alerty pogodowe. W kolejnych dniach zagrożeniem mogą stać się przymrozki. Należy się ich spodziewać w niemal całym kraju.

Ochłodzenie będzie dotkliwe i obejmie dużą część kraju

Ochłodzenie będzie dotkliwe i obejmie dużą część kraju

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 został w sobotę zestrzelony przez siły obrońców - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne. Strona ukraińska informowała, że w lutym zestrzeliła 13 samolotów wroga.

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Źródło:
tvn24.pl

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie piątkowego wypadku w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał cztery zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca zdarzenia i spowodowania obrażeń u licznej grupy osób. 33-latek przyznał się do winy. Do szczecińskich szpitali trafiło 20 osób, stan dwóch osób jest określany jako krytyczny.

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część ratowników, którzy byli na urlopach i nie mieli dyżurów, zjawiła się w szpitalach do pomocy - powiedział o piątkowej akcji ratunkowej wojewoda zachodniopomorski Adama Rudawskiego. Chwalił też postawę mieszkańców Szczecina, którzy pierwsi pomagali poszkodowanym w wypadku. Rannych zostało 20 osób.

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski poinformował w sobotę, że pod koniec lutego otrzymał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów dyscyplinarnych. "Zarzuty dotyczą podejmowanych przeze mnie działań w związku z sytuacją w prokuraturze, o których szeroko i transparentnie informowałem opinię publiczną za pośrednictwem mediów" - napisał dodając, że postępowanie ma charakter niejawny.

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych i szef MSWiA, pytany w sobotę o informacje dotyczące podsłuchiwania przez CBA rozmów telefonicznych z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka odparł, że "to są jakieś straszne głupoty". - Czy to jest dokument autentyczny, czy nie, tego nie wiem - dodał. - Ja nie wiem, co to są za taśmy, czy one są prawdziwe, czy nieprawdziwe - komentował z kolei były wicepremier Jacek Sasin.

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Źródło:
TVN24

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z bazy w Łotwie, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu tego kraju - podało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą flotę samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U - podał brytyjski wywiad. Miało do tego dojść przed tygodniem po utracie drugiej takiej maszyny.

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Źródło:
PAP

Chwile grozy na moście w Louisville w stanie Kentucky. Po wypadku z udziałem kilku samochodów ciężarówka przebiła barierki i zawisła nad rzeką Ohio. W środku znajdowała się kobieta, kierująca pojazdem. Dramatyczną akcję ratunkową uchwyciły kamery. 

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Źródło:
Fox News

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie". Mówi, że nie będzie kontynuował, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji samorządowej PiS. - My jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania, jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość - oświadczył.

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Źródło:
PAP
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl