W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem w sprawie brexitu, które będzie dobre i dla Unii Europejskiej, i dla Wielkiej Brytanii - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu" - podkreślił.
O rozmowie z May szef polskiego rządu poinformował na Twitterze. "W dzisiejszej rozmowie (telefonicznej) zapewniłem Premier Theresę May, że Polska opowiada się za takim rozwiązaniem ws. brexitu, które będzie dobre i dla UE, i dla Wielkiej Brytanii. Najważniejsze to uniknąć "twardego Brexitu" i rozwiązać tę sprawę w oparciu o umowę przyjętą przez UE i Wielką Brytanię" - napisał.
W dzisiejszej rozmowie zapewniłem Premier @theresa_may, że Polska opowiada się za takim rozwiązaniem ws. #Brexit, które będzie dobre i dla UE, i dla Wielkiej Brytanii. Najważniejsze to uniknąć ”twardego Brexitu” i rozwiązać tę sprawę w oparciu o umowę przyjętą przez i .
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 15 lutego 2019
Brytyjskie parlament podzielony
W czwartek brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt uchwały w sprawie poparcia dla rządowego stanowiska wobec brexitu. Za projektem głosowało 258 posłów, przeciw - 303. Parlament pozostaje głęboko podzielony na 43 dni przed terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Wynik czwartkowego głosowania zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez żadnego porozumienia. Przedstawiciele biznesu ostrzegają od miesięcy, że taki scenariusz miałby katastrofalne skutki dla brytyjskiej i unijnej gospodarki.
Jeszcze we wtorek szefowa rządu zapowiedziała na 27 lutego kolejną rundę głosowań nad niewiążącymi uchwałami dotyczącymi brexitu, dającymi posłom szansę na wyrażenie jasnej opinii na temat negocjacji z UE.
Groźba "twardego brexitu"
Gdyby rządowi nie udało się uzyskać żadnych ustępstw ze strony Wspólnoty, May musiałaby doprowadzić do kolejnego głosowania w parlamencie, w którym dokonano by wyboru między powrotem do wynegocjowanej umowy w sprawie brexitu - odrzuconej już raz przez posłów w połowie stycznia - a opuszczeniem UE bez porozumienia.
Jeśli rząd nie uzyska w parlamencie poparcia dla porozumienia proponowanego przez May lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu o UE o północy z 29 na 30 marca.
Autor: momo//plw / Źródło: PAP