TVN24 | Polska

Wiceminister zdrowia: szczepionek przeciwko grypie wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wiceminister zdrowia: szczepionek przeciw grypie wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić
wideo 2/7
Wiceminister zdrowia: szczepionek przeciw grypie wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić

Myślę, że te transze dostaw szczepionek przeciwko grypie, które mamy zaplanowane, zaspokoją potrzebę Polaków. Jestem przekonany, że dawek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że cieszy go duża chęć szczepienia się Polaków i wyraził nadzieję, że "nie jest to słomiany ogień".

Żeby ułatwić jesienną walkę z pandemią COVID-19, ważne są szczepienia przeciwko grypie, które ułatwią w sezonie zachorowań rozpoznanie, o którą chorobę chodzi. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rząd będzie starać się zrobić wszystko, żeby liczba szczepionek dostępna dla Polski była jak największa. Farmaceuci informują jednak, że popyt jest bardzo duży i występuje problem z dostępnością.

Farmaceuci alarmują: brakuje szczepionek na grypęTVN24

"Cieszę się, że taka jest chęć szczepienia się Polaków"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany w czwartek na konferencji prasowej, ile szczepionek przeciwko grypie i w jakich transzach trafi do Polski.

- W pierwszym tygodniu września do Polski trafiła pierwsza transza, to było 200 tysięcy szczepionek. W tym tygodniu kolejne 200 tysięcy. W ostatnim tygodniu września do Polski trafi 400 tysięcy szczepionek. Na przełomie września i października trafi ponad 500 tysięcy. Kolejne sukcesywnie także w październiku - wyliczał. Zaznaczył, że transze, które obecnie trafiają do Polski, zostały zaplanowane wcześniej.

- Cieszę się, że taka jest chęć szczepienia się Polaków i mam nadzieję, że nie jest to słomiany ogień. (...) Także w trzecim tygodniu września będzie w Polsce szczepionka donosowa dla dzieci od 3 do 5 roku życia. Na początku października będą też szczepionki dla personelu medycznego, ponad 114 tysięcy - poinformował.

"Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie"

Kraska dodał, że łącznie jest zagwarantowane prawie dwa miliony szczepionek i trwają rozmowy z producentami na temat kolejnych dostaw. - Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie – oświadczył.

Na uwagę, że "podobno są listy kolejkowe" osób, które chcą się zaszczepić, Kraska odpowiedział: - Jak mówiłem, pierwszy tydzień to jest 200 tysięcy, kolejny 200 tysięcy, więc może jest to za mało, ale z informacji od farmaceutów wynika, że to nie są setki tysięcy chętnych tylko dziesiątki. Myślę, że te transze, które mamy zaplanowane, zaspokoją potrzebę Polaków.

Przypomniał, że dla seniorów powyżej 75 lat szczepionka przeciwko grypie będzie bezpłatna. Dla grupy między 65 a 75 lat będzie 50 procent odpłatności, podobnie dla osób poniżej 65 lat, które są w grupie ryzyka. Nowością - jak mówił - będzie szczepionka dla dzieci z refundacją 50 procent.

Ile procent Polaków szczepi się na grypę?

Konkret24 przeanalizował w lipcu dane Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dotyczące szczepienia przeciwko grypie w ostatnich latach. Wynika z nich, że w sezonie 2019/2020 na grypę zaszczepiło się 4,11 procent Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24 >>>

W ostatnich latach najmniej dawek szczepionek przeciw grypie sprzedano na polskim rynku w sezonie 2016/2017 - 1,25 miliona. Na szczepienia zdecydowało się wtedy 3,26 procent Polaków. Od tego czasu popularność szczepień na grypę powoli rośnie.

Ile osób w Polsce szczepi się na grypę?Konkret 24

Autor:ads/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości