Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce to jedno z moich najważniejszych zadań - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak, który tego dnia spotkał się z podsekretarzem obrony USA J.C. Roodem.
Głównym tematem spotkania, o którym ministerstwo obrony narodowej poinformowało w komunikacie, była "zwiększona obecność wojsk USA w Polsce".
"To jedno z moich najważniejszych zadań. Rozmawiałem na ten temat zarówno z Pentagonem, jak i kongresmenami partii republikańskiej i demokratycznej. Więcej wojsk amerykańskich w naszym kraju, to więcej bezpieczeństwa dla całego regionu" - napisał w środę wieczorem szef MON na Twitterze.
Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce to jedno z moich najważniejszych zadań. Rozmawiałem na ten temat zarówno z Pentagonem, jak i kongresmenami partii republikańskiej i demokratycznej. Więcej wojsk amerykańskich w naszym kraju, to więcej bezpieczeństwa dla całego regionu. https://t.co/lkTZ4kr6s6
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 13 marca 2019
We wcześniejszym komunikacie MON poinformował, że w środę Błaszczak przyjął wiceministra Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza obrony USA, "którzy zrelacjonowali stan prac związanych z projektem wzmocnienia liczebności wojsk USA w naszym kraju"
Obecność wojsk USA "czynnikiem odstraszającym"
"Szczegóły projektu wzmocnienia sił amerykańskich stacjonujących w naszym kraju ustalane są w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów polskich i amerykańskich. Przed spotkaniem z szefem MON, grupa pod przewodnictwem wiceministra Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza Rooda omawiała kwestie związane ze zwiększeniem obecności wojsk USA w Polsce" - podał resort obrony.
Podczas spotkania z szefem MON "strona amerykańska z uznaniem odniosła się do faktu wypełniania przez Polskę zobowiązań dotyczących podziału obowiązków w ramach NATO, w tym przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność i 20 proc. budżetu obronnego na modernizację Sił Zbrojnych RP".
"Celem zarówno Polski, jak i USA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce będzie ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora" - zaznaczono.
"W ocenie obu stron, głębsze polsko-amerykańskie partnerstwo, oparte na dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom" - podano w komunikacie.
Autor: asty//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MON_GOV_PL