Poza Budapesztem i Brukselą, premier Mateusz Morawiecki odwiedzi w styczniu również Davos - mówił w piątek w radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany o plany polskiej dyplomacji na najbliższy czas.
W czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że 3 stycznia premier uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
"To jest ważny kraj"
Adam Bielan pytany o plany polskiej dyplomacji na najbliższy czas, również zaznaczył, że premier Morawiecki w styczniu złoży w Budapeszcie pierwszą bilateralną wizytę zagraniczną. - To jest ważny kraj, nie tylko ze względu na naszą ścisłą współpracę na forum Unii Europejskiej, ale też dlatego, że to Węgry pełnią funkcję prezydenta Grupy Wyszehradzkiej - powiedział wicemarszałek Senatu. Bielan dodał, że jeszcze w styczniu premier będzie obecny na szczycie grupy V4 w Budapeszcie.
W przyszłym miesiącu - zaznaczył Bielan - szef rządu pojedzie również na światowe forum ekonomiczne do szwajcarskiego Davos. - Styczeń to jest tradycyjnie też Davos, gdzie zjeżdżają się politycy z całego świata, żeby zajmować się problemami, przed którymi staje świat - podkreślił wicemarszałek Senatu.
Spotkanie z Junckerem
- Będzie również zapowiadana przez premiera wizyta w Brukseli i spotkanie bezpośrednie z przewodniczącym Junckerem - przypomniał Bielan. To spotkanie zaplanowane jest na 9 stycznia. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w ubiegłym tygodniu zaprosił premiera Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować rozmowę rozpoczętą na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia. Zaproszenie zostało wystosowane w dniu, w którym KE zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego.
Cele wizyty w Budapeszcie
- Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie jest przede wszystkim wyrazem naszego inwestowania w solidarność regionalną - stwierdził w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, "dostrzegając znaczenie wszystkich stolic w Europie, po owocnych rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Brukseli i premier Wielkiej Brytanii Theresą May w Warszawie na samym początku urzędowania, premier Morawiecki chce podkreślić ciągłość naszej polityki wobec regionu". - Prowadzimy wiele wspólnych spraw na forum Unii Europejskiej. W rozpoczynającym się roku to przede wszystkim negocjacje budżetu wieloletniego po roku 2020. Mamy tu zaawansowane prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym - podkreślił wiceminister. Szymański poinformował, że "przedmiotem rozmów będą także sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej”. - We wszystkich tych sprawach chcemy, by region mówił możliwie wspólnym głosem. Tylko wtedy interesy Polski i Europy Środkowej będą odpowiednio widoczne w agendzie Unii Europejskiej - powiedział. Wiceminister podkreślił, że "relacje z Budapesztem to nie tylko kwestie unijne". - Premierzy będą mieli okazję, by podsumować Rok Kultury Węgierskiej w Polsce oraz omówić inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłość - dodał.
Autor: azb//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz/KPRM