Waszczykowski szuka poparcia wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

Jacek Saryusz-Wolski jest oficjalnym kandydatem na szefa Rady Europejskiej rządu w Warszawie ("Fakty" z 4 marca)
Jacek Saryusz-Wolski jest oficjalnym kandydatem na szefa Rady Europejskiej rządu w Warszawie ("Fakty" z 4 marca)
Źródło: Fakty TVN

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w niedzielę wieczorem w Brukseli ze swoimi odpowiednikami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Beneluksu - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Oficjalny komunikat po spotkaniu ma być ogłoszony w poniedziałek - poinformował brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

- Będzie okazja, żeby porozmawiać o tym, co będzie się działo na szczycie UE - powiedział rozmówca PAP. Przywódcy unijni, którzy spotkają się w czwartek i piątek w Brukseli mają się zająć m.in. kwestią przedłużenia kadencji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej lub ewentualnie wyborem innego kandydata.W sobotę polski szef dyplomacji powiedział, że jedzie następnego dnia do Brukseli, by przekonywać do poparcia zgłoszonego przez Polskę na to stanowisko europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.Niedzielna kolacja z udziałem przedstawicieli rządów Holandii, Belgii, Luksemburga, Słowacji, Czech oraz Węgier ma być też okazją do rozmowy na temat przyszłości Wspólnoty.

UE przygotowuje się do jubileuszowego szczytu 25 marca w Rzymie, podczas którego ma przyjąć deklarację dotyczącą jej przyszłości już bez Wielkiej Brytanii. W czwartek premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne stanowisko, w którym wskazali na 7 głównych wyzwań dla UE. Opowiedzieli się też za przyznaniem bardziej istotnej i definitywnej roli parlamentom narodowym w procesie decyzyjnym UE.

Polski rząd za Saryusz-Wolskim

MSZ poinformowało w sobotę, że polski rząd proponuje Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Jego kandydatura została przedstawiona MSZ Malty, która od stycznia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.Wyjaśniając tę decyzję, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego, jego doświadczenie i zasługi na rzecz integracji europejskiej. Podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności", w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce".Były premier Polski ubiega się o reelekcję na stanowisko szefa RE. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

Autor: tmw/sk / Źródło: PAP

Czytaj także: