Premier Beata Szydło była gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden".
Premier: chcę zapewnić pana Sebastiana, żeby był spokojny. Postępowanie się toczy, ja również zeznawałam. Życzmy sobie, żeby jak najszybciej ta sprawa została zamknięta
Szydło o wypadku w Oświęcimiu: nie chcę komentować wypowiedzi Sebastiana K. Staliśmy się ofiarą rozgrywki politycznej.
Premier: czekam wreszcie na wniosek PO o wotum nieufności. Jakoś tego wniosku nie ma.
Szydło o dymisjach w armii: mam stały kontakt z ministrem Macierewiczem. Wymiana kadr w wojsku nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie przewiduję wymiany kadr, jeśli chodzi o jakikolwiek resort.
Szydło o Bartłomieju Misiewiczu: sprawa jest zakończona. Nie pełni już żadnej funkcji w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Premier o szefie MON Antonim Macierewiczu: rozmawialiśmy z prezydentem o listach do ministra. Jeśli prezydent uznał, że dobrą formą jest list, to nie mogę komentować tej decyzji.
Szydło powiedziała, że wśród ważnych dla Polski priorytetów, które muszą być zawarte w deklaracji są m.in.: jedność Unii, wzmocnienie roli parlamentów narodowych.
Pytana jakich sojuszników ma Polska, powiedziała: mamy sojuszników i będziemy ich mieć.
Premier: nie ma obecnie klimatu w UE, aby można było dokonać w niej koniecznych zmian
Czy Polska może nie podpisać się pod Deklaracją Rzymską o przyszłości UE? Szydło: jeżeli nie będą zawarte postulaty dla Polski priorytetowe, to nie podpiszemy tej deklaracji
Premier: nie przegraliśmy, pokazaliśmy, że zasady w UE powinny być przestrzegane
Szydło wyborach szefa Rady Europejskiej: oświadczyliśmy, że nie będziemy popierać Donalda Tuska. Kanclerz Angela Merkel wiedziała po wizycie w Polsce, że Tusk nie będzie naszym kandydatem.
Premier powiedziała, że dla Polski ważne jest to, że Wielka Brytania jest i pozostanie ważnym partnerem. Dodała, że Unia i Wielka Brytania będą musiały razem współpracować.
Szydło o Brexicie: to nie będą łatwe negocjacje. Trzeba będzie znaleźć kompromis między interesem państw członkowskich Unii i Wielkiej Brytanii.
Premier Beata Szydło: kontakt między szefami rządu i partiami jest bardzo istotny
Szydło: wszystkie ośrodki władzy w Polsce muszą ze sobą współpracować. Powiedziała, że co tydzień odbywają się narady przy ul. Nowogrodzkiej. Dodała, że wtorkowe spotkanie było związane z wyjazdem Kaczyńskiego do Londynu.
Premier powiedziała, że konsultowała tekst Deklaracji Rzymskiej i polskie postulaty zarówno z prezesem PiS, jak i prezydentem.
Szydło: moja wizyta w Rzymie i wizyta Kaczyńskiego w Londynie to dwie różne sprawy, nie łączą się ze sobą.
Szydło: ja rozmawiałam z panią premier May wielokrotnie. Mam nadzieję że dojdzie do spotkania Kaczyńskiego z brytyjską premier.
Premier o zaplanowanym spotkaniu prezesa Kaczyńskiego z brytyjską premier: rutynowe spotkania liderów nie są niczym nadzwyczajnym. Prezes spotykał się m.in. z Wiktorem Orbanem. Spotkanie z Theresą May było wcześniej zaplanowane.
Szydło: Polska jest bezpieczna. W tej chwili nie ma żadnych zagrożeń ani sygnałów. Jesteśmy na bardzo wysokim poziomie nasłuchu, tego co się dzieje.
Beata Szydło powiedziała, że komisarz do spraw migracji przyjechał do Warszawy i wygłosił słowa, które były konfrontacyjne.
Premier: Polska nie ugnie się przed szantażami. Czas, żeby Europa wyciągnęła wnioski z tego, co się dzieje
Szydło: rok temu do podobnego zamachu doszło w Brukseli. Politycy powinni się zastanowić, co się dzieje w Europie. Nie da nie łączyć się tego, co się dzieje z polityką migracyjną
Premier o zamachu w Londynie: robimy wszystko, żeby do takiego zamachu nie doszło w Warszawie. Podkreślam, że bezpieczeństwo obywateli powinno być najistotniejsze. Nie zmienimy zdania jeśli chodzi o politykę migracyjną
Premier Beata Szydło jest już w studiu TVN24.
Premier z pewnością odniesie się do środowego ataku koło gmachu parlamentu w centrum Londynu. Co najmniej pięć osób - w tym napastnik i policjant - zginęło, a około 40 zostało rannych.
Z powodu ataku odwołane zostało spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z brytyjską premier Theresą May. Podczas spotkania - jak informował rzecznik May - miały być poruszone przyszłe negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dwustronne relacje pomiędzy oboma krajami, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO.
Stanowisko rządu ws. Brexitu zostało zdjęte z wtorkowego porządku obrad. - To stanowisko pojawi się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów, ale musi być jeszcze - zgodnie z decyzją ministrów - uzupełnione o pewne przepisy przejściowe dotyczące przyszłych regulacji takich kierunkowych, dotyczących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską - informował rzecznik premier Szydło Rafał Bochenek.
Premier może nie podpisać deklaracji?
W piątek premier uda się do Rzymu na jubileuszowy szczyt UE, podczas którego ma zostać przyjęta Deklaracja Rzymska. Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział w środę, że deklaracja zostanie przyjęta, kiedy liderzy wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej "będą gotowi ją podpisać". - Nasze postulaty odnoszą się do jedności Unii Europejskiej, do integralności wspólnego rynku szczególnie w kontekście inicjatyw socjalnych, do roli parlamentów narodowych, do polityki obronnej, która powinna być w Europie rozwijana, ale nie kosztem NATO. To jest bardzo oczywisty i jasny przekaz, który mam nadzieję będzie dobrze zrozumiany przez liderów państw - dodał Szymański. Zapowiedział, że jeśli ostateczny tekst deklaracji nie będzie satysfakcjonujący, to premier Beata Szydło się pod nim nie podpisze.
Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24