Skąd się biorą "awarie" na stacjach Orlen? Szef PFR odpowiada

Źródło:
TVN24
Skąd się biorą "awarie" na stacjach? Szef PFR odpowiada
Skąd się biorą "awarie" na stacjach? Szef PFR odpowiadaTVN24
wideo 2/9
Skąd się biorą "awarie" na stacjach? Szef PFR odpowiadaTVN24

Może to być kwestia logistyki dostaw. Może to być kwestia jakaś techniczna - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys, odnosząc się do komunikatów o "awarii" dystrybutorów, jakie pojawiły się na stacjach Orlenu. Jak mówił, "jeździ dużo i jeszcze ani razu mu się nie zdarzyło, żeby nie mógł gdzieś zatankować".

W ostatnich dniach września na dystrybutorach na stacjach Orlenu pojawiły się komunikaty o "awarii", które uniemożliwiały kupowanie paliwa po atrakcyjnej cenie. Wcześniej, w pierwszych dniach września, Orlen wysłał do stacji komunikat z "nowym standardem" oznaczania dystrybutorów w sytuacjach braku paliwa. "Jeżeli brakuje wszystkich rodzajów paliw, wszystkie oznaczenia/naklejki paliwowe należy zakleić komunikatem formatu A4 z "Awaria dystrybutora. Przepraszamy za utrudnienia" - czytamy w wiadomości.

Orlen w przesłanej TVN24 Biznes odpowiedzi podkreślił, że "obecnie dostawy paliw na stacje Orlen są realizowane na bieżąco". "Firma zapewnia stabilność podaży i dysponuje odpowiednią ilością paliw, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów" - przekazano.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Awarie" przy dystrybutorach. Oto co kazał stacjom pisać Orlen

CZYTAJ TAKŻE: Co z "awarią" dystrybutorów? Orlen odpowiada na niezadane pytanie

Szef PFR: może to być kwestia logistyki dostaw, może to być kwestia techniczna

Szef PFR Paweł Borys został zapytany w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24, skąd się biorą "awarie" na stacjach benzynowych. 

- Jeżeli zabraknie gotówki w bankomacie, czy widziała pani kiedykolwiek komunikat brak gotówki? Chodzi o to, że to jest kwestia zawsze techniczna czy logistyczna. Nawet jak pójdziemy do bankomatu, na chwilę zabraknie gotówki, to przyjeżdża ekipa serwisowa i tą gotówkę tam (dostarcza-red.) - powiedział.

Na uwagę, że jest "pandemia awarii dystrybutorów", powiedział, że "jeździ dużo i jeszcze ani razu mu się nie zdarzyło, żeby nie mógł gdzieś zatankować".

- Może to być kwestia logistyki tych dostaw. Może to być kwestia rzeczywiście jakaś techniczna - mówił Borys.

Zdjęcia ze stacji Orlenu przy ulicy Powsińskiej w Warszawie (29 września 2023)tvnwarszawa.pl/ Artur Węgrzynowicz

Szef PFR powiedział również, że "nie tylko na stacjach Orlenu paliwa mają niską cenę". Na uwagę, że "paliwa są kupowane od Orlenu i rynkowe prawidła działają tak, że nie może być tak, że na jednej stacji jest dwa złote mniej, a na drugiej dwa złote więcej", powiedział, że "nie wszystkie, bo 20 procent oleju napędowego importujemy".

- Najważniejsze jest to, że ceny ropy się stabilizują na świecie. W ostatnich dwóch tygodniach się naprawdę załamało ponad 15 procent. I ja nie widzę przestrzeni do tego, aby one musiały wzrosnąć po wyborach - mówił.

Benzynę i olej napędowy na Orlenie można zatankować w cenie około 6 zł za litr. Ta niska cena stoi w sprzeczności z rynkowymi realiami, o czym mówią zarówno politycy opozycji, jak i eksperci.

Borys: teraz pewnie wracamy do rynkowych marż

Borys był również pytany o to, "czy na wszystkich etapach kształtowania cen przez Orlen w ostatnim miesiącu to były decyzje rynkowe".

- Będziemy mogli to oceniać, jak zobaczymy wyniki Orlenu za trzeci kwartał. Jeżeli się okaże, że ta spółka miała kupione tańsze zapasy, teraz je wykorzystywała, a wyniki cały czas są dobre, to nie mamy do czynienia z nierynkowym działaniem, więc ja dzisiaj tego nie potrafię ocenić - powiedział.

- Chociaż odbieram raczej to, co się teraz dzieje, jako normalizację sytuacji względem czegoś, co było bardzo niepożądane w 2022 roku, kiedy mieliśmy bardzo wysokie ceny paliw, dosyć wysokie marże firm paliwowych. Teraz pewnie wracamy do takich rynkowych marż - dodał.

Na pytanie, o ile inflacja byłaby wyższa w tej chwili, gdyby nie ceny paliwa w Polsce, Borys odpowiedział, że "inflacja bazowa, która nie zawiera cen paliw, ani energii, tych najbardziej zmiennych, spadła na koniec września do 8,5 procent, więc różnica jest prawie żadna, bo ta raportowana główna inflacja zawierająca wszystkie kategorie cenowe wyniosła 8,2 procent".

Borys: skala spadku inflacji jest duża, złoty się umocnił

Szef PFR odniósł się także do kwestii obniżenia stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadnie do poziomu 5,75 procent. To druga z rzędu obniżka stóp procentowych. We wrześniu RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. 

Borys powiedział, że "decyzja o obcięciu stóp procentowych o 75 punktów bazowych zaskoczyła inwestorów". Pytany, czy była błędna, odpowiedział, że "teraz się wydaje, że nie, bo skala spadku inflacji jest naprawdę duża".

- Widać, że złoty już w tych ostatnich dwóch tygodniach też się umacnia. I po dalszej obniżce stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych, czyli łącznie stopy spadły już o 1 procent, złoty się umocnił - dodał.

Jego zdaniem "Rada Polityki Pieniężnej, bank centralny podejmował dobre decyzje dotyczące tego, do jakiego poziomu wzrosły stopy procentowe, do tego 6,5 procent i teraz związane z tym, że rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych".

- Jestem przekonany, że rzeczywiście, tak jak mówi prezes (Adam) Glapiński, inflacja do połowy przyszłego roku spadnie do około 5 procent. Natomiast rzeczywiście niektóre te decyzje zaskakiwały inwestorów, co powodowało jednorazowe osłabienie złotego, ale od dwóch tygodni złoty już się ustabilizował - mówił Borys.

Paweł Borys w "Jeden na jeden" w TVN24TVN24

Pytany, czy to nie jest w jakimś sensie sztuczne ustabilizowanie się złotego, chociażby w kontekście tego, co dzieje się na stacjach Orlenu, odparł, że oddzielałby te tematy.

- Jeżeli chodzi o politykę stóp procentowych, wydaje mi się, że dobrze, że ten cykl się rozpoczął. Inflacja we wrześniu, według tych danych, spadała we wszystkich jej elementach, to znaczy spadały ceny żywności, spadały ceny energii, spadały cen paliw i spadała tak zwana inflacja bazowa, która nie zawiera w ogóle cen paliw do około 8,5 procent - mówił.

Autorka/Autor:js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl/ Artur Węgrzynowicz

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów niemal wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl aktualizujemy tę listę.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium