Stopy procentowe w dół. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych - przekazano w środowym komunikacie. Stopa referencyjna spadnie do poziomu 5,75 procent.
Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się obniżki głównej stopy o 25 punktów bazowych do 5,75 proc.
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 4 października 2023 r.
Poziom stóp procentowych w Polsce
Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
W czwartek, 5 października o godz. 15.00, odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Komunikat po posiedzeniu RPP
"W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady.
RPP podtrzymała, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
Rada ponownie podała, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym i podtrzymała, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
Powtórzono, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
Omawiając bieżące odczyty inflacji (szybki szacunek GUS za wrzesień na poziomie 8,2 proc. wobec 10,1 proc. w sierpniu br.) Rada podała, że do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się głównie spadek rocznej dynamiki cen energii oraz żywności i napojów bezalkoholowych.
Uwzględniając dane GUS, w ocenie RPP można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa.
"W sierpniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej" - dodano.
Rada podała, że w warunkach osłabionej koniunktury na świecie, również w Polsce nastąpiło obniżenie dynamiki aktywności gospodarczej.
"Sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w sierpniu 2023 r. obniżyły się w ujęciu rocznym, choć skala spadku była nieco mniejsza niż w poprzednim miesiącu. Mimo spowolnienia dynamiki aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to w sierpniu 2023 r. roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyhamowała" - wskazano.
Kolejna obniżka
To druga z rzędu obniżka stóp procentowych. We wrześniu RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock