Pociąg ze Lwowa dotarł do Olkusza. "Sytuacja na granicy jest niezwykle trudna"

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków
Szefowa Amnesty International w Polsce o pomocy na granicy
Szefowa Amnesty International w Polsce o pomocy na granicy TVN24
wideo 2/24
TVN24Szefowa Amnesty International w Polsce o pomocy na granicy

Uchodźcy z Ukrainy dotarli do tymczasowego punktu recepcyjnego w Olkuszu (Małopolska). Jak mówiła na antenie TVN24 Anna Błaszczak-Banasiak z Amnesty International, sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej wciąż jest niezwykle trudna. Jak przekazała, w Hrebennem na przejazd samochodem na polską stronę trzeba czekać około trzech dni.

Punkt w Olkuszu został przygotowany w niedzielę wieczorem i już w poniedziałek czekał na pierwszych uchodźców. Przed południem dotarł tam pociąg ze Lwowa. Gotowość do przyjęcia kolejnych grup zadeklarowały też powiaty krakowski i miechowski.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

- Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW - relacjonował w poniedziałkowy poranek Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

"W samochodzie muszą urządzić sobie całe życie"

Kolejki przy przejściach granicznych stale rosną, Ukraińcy czekają w wielokilometrowych korkach. Na miejscu są przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy między innymi udzielają pomocy uchodźcom.

Jak - na antenie TVN24 - mówiła Anna Błaszczak-Banasiak z Amnesty International, jej organizacja jest stale obecna na polsko-ukraińskiej granicy, a docelowo chce pojawić się na tych przejściach granicznych, gdzie obecnie panuje największy tłok. Wskazała między innymi przejścia w Medyce, Hrebennem i Dorohusku.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Błaszczak-Banasiak podkreśliła, że "sytuacja na granicy Ukrainy jest niezwykle trudna". - To są tysiące ludzi oczekujących na wjazd do Polski. Obecnie na przejściu w Hrebennem czas oczekiwania na wjazd samochodu wynosi do trzech dni. Proszę pamiętać, że to są osoby, które często jadą całymi rodzinami, a także ze zwierzętami. W samochodzie muszą urządzić sobie całe życie. Jest luty, więc jest też bardzo zimno. Możemy powiedzieć, że oni są zwyczajnie wykończeni - tłumaczyła rozmówczyni TVN24.

Straż Graniczna: na przejściach granicznych z Ukrainą odprawiono ponad 281 tysięcy osób

W poniedziałkowy poranek Straż Graniczna podała, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie ponad 281 tysięcy osób przedostało się przez przejścia graniczne z Ukrainy do Polski.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości