O powołaniu każdego człowieka do świętości oraz znaczeniu modlitwy różańcowej mówił w sobotę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Podkreślił, że świat oczekuje od wspólnoty Kościoła świętości, dlatego wypomina jej grzechy. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który odniósł się do problemów Kościoła i podkreślał, że "modlitwa jest bronią w walce z Wielkim Oskarżycielem, który krąży po świecie, próbując oskarżać".
- Wolą bożą jest nasze uświęcenie, świętość; wszyscy jesteśmy do niej powołani. Współczesny człowiek i świat oczekuje jej od ludzi Chrystusa, od wspólnoty Kościoła, i dlatego bezkompromisowo wypomina nam grzechy, a nawet przestępstwa - powiedział metropolita w homilii wygłoszonej podczas VII Archidiecezjalnej Pielgrzymki "Żywego Różańca" oraz wspólnot maryjnych działających w archidiecezji.
Pielgrzymka zgromadziła w stolicy Górnego Śląska ponad 2 tysiące osób. W przeddzień obchodzonego w niedzielę przez Kościół katolicki święta Matki Bożej Różańcowej hierarcha podkreślił znaczenie różańca dla Kościoła.
"Mimo przeciwności ewangelizować"
- Wasza, nasza modlitwa różańcowa dziś, jest dowodem poczucia odpowiedzialności za Kościół, gdyż nie pozostawia nas biernymi w sytuacji, kiedy trzeba reagować i działać, gdy mimo przeciwności trzeba ewangelizować - powiedział arcybiskup, oceniając, że modlitwa różańcowa w każdej formie ma "niepoliczalną wartość".
- Wyraża wolę wpływania na losy świata i nie jest w żadnym wypadku formą kapitulacji. Różaniec to siła słabych, którzy sprawy powierzają Bogu, pamiętając, że Bóg zwycięża, a sam Zmartwychwstały Chrystus każdego prześladowcę Kościoła może uczynić narzędziem ewangelizacji - wyjaśnił hierarcha.
"Modlitwa bronią w walce z Wielkim Oskarżycielem"
Metropolita przytoczył jedną z wrześniowych homilii papieża Franciszka, który odniósł się do grzechów wypominanych Kościołowi. - Modlitwa jest bronią w walce z Wielkim Oskarżycielem, który krąży po świecie, próbując oskarżać. Tylko modlitwa może go pokonać - mówił metropolita katowicki, nawiązując do słów Ojca Świętego.
Wskazał przy tym na różaniec "jako formę uciekania się pod opiekę, pod płaszcz Bożej Rodzicielki w czasach turbulencji, które - jak widzimy i słyszymy - dotykają wspólnotę Kościoła w skali lokalnej i globalnej".
Autor: asty//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego