TVN24 | Polska

Kardynał Gulbinowicz z zakazem uczestnictwa w celebracjach i używania insygniów. Komunikat nuncjatury

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
TVN24Arcybiskup Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze - poinformowała w piątek Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W komunikacie opublikowanym w piątek na stronie Nuncjatury Apostolskiej poinformowano, że "w wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich".

CZYTAJ TAKŻE: Terlikowski: zarzuty wobec kardynała muszą być bardzo poważne >>>

Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze - czytamy w komunikacie.

Kardynałowi nakazano również wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dotyczący kardynała Henryka Gulbinowiczanuncjatura.pl

Kardynał Gulbinowicz był w latach 1976-2004 arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

"Najbardziej symboliczną sankcją jest odmowa pochówku w katedrze"

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ksiądz Rafał Kowalski, powiedział w TVN24, że "Kościół traktuje tę sprawę bardzo poważnie i że Kościół nie zastosował i nie stosuje w tym przypadku żadnej taryfy ulgowej".

- Jest intencja, żeby tego rodzaju sprawy do końca wyjaśnić, żeby je osądzić i żeby osoby, które wyrządziły komuś tak bardzo poważną krzywdę, zostały ukarane - dodał duchowny.

Rzecznik archidiecezji stwierdził, że "najbardziej symboliczną sankcją jest odmowa pochówku w katedrze, a także odprawienia pogrzebowej mszy świętej". - Decyzję o odmowie takiego pochówku podejmuje się naprawdę w bardzo rzadkich okolicznościach - wskazywał ksiądz Kowalski.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław