Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem - poinformowała prezydencka kancelaria. Tematem spotkania był między innymi projekt ustawy o sędziach pokoju. Ta sprawa stanowi polityczny problem w relacjach obozu rządowego ze środowiskiem Kukiza, który domaga się przyjęcia ustawy wprowadzającej instytucję sędziów pokoju.
Spotkanie prezydenta z Pawłem Kukizem odbyło się w czwartek o godz. 17 w Belwederze. O tematyce spotkania poinformowała w czwartek na Twitterze Kancelaria Prezydenta. "Projekt ustawy o sędziach pokoju oraz sytuacja polityczna w kraju były tematami dzisiejszej rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem" - czytamy we wpisie, do którego dołączono fotografię ze spotkania.
Sachajko: mamy deklarację zakończenia prac nad projektami o sędziach pokoju do końca października
Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko poinformował w programie Trzecim Polskiego Radia, że rozmowa dotyczyła tego, "aby Kancelaria Prezydenta, który jest właścicielem tego projektu, przyspieszyła ze swojej strony prace nad zmianami do złożonej ustawy". - Zmiany muszą być, ponieważ przez blisko rok ta ustawa była blokowana przez Solidarną Polskę. W międzyczasie uchwaliliśmy kilka innych ustaw związanych z sądami i trzeba dostosować przepisy wprowadzające do aktualnego stanu prawnego - dodał poseł Kukiz'15.
- Jest obietnica, zarówno z strony Kancelarii Prezydenta, jak i ze strony PiS, że do końca października wyrobimy się z tymi ustawami - jedną o sędziach pokoju, a drugą wprowadzającą - poinformował Sachajko. Jak dodał, od sekretarza generalnego SP uzyskał deklarację, "że będzie rozmawiał ze swoim szefem, aby przyśpieszyć procedowanie". Zaznaczył, że Koalicja Polska wpisała do swojego programu wyborczego sędziów pokoju i "oni poprą tę ustawę".
Sędziowie pokoju
W listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zakładający wprowadzenie w Polsce instytucji sędziów pokoju. Prace nad projektem toczyły się od wiosny ubiegłego roku w ramach prezydenckiego zespołu pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Zespół rozpoczął działalność po rozmowach Pawła Kukiza z Andrzejem Dudą. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.
Prezydencka propozycja objęła projekt ustawy o sędziach pokoju oraz projekt przepisów wprowadzających do ustawy. Propozycja zakłada utworzenie sądów pokoju jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. Prezydent Duda, kierując inicjatywę do Sejmu, wskazywał, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela i przyspieszy procedury sądowe.
W Sejmie projektem zajmuje się specjalnie powołana podkomisja. Pod koniec września zakończyła ona omawianie propozycji w części dotyczącej projektu o sędziach pokoju, musi jednak jeszcze omówić drugi projekt - przepisów wprowadzających tę reformę. Drugi z projektów trzeba dostosować do aktualnego stanu prawnego, więc na razie prace podkomisji odroczono.
Kaczyński o sędziach pokoju: wspieram to, bo taka jest umowa z Kukizem, ale mam wątpliwości
1 października prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał w Koszalinie, że w kwestii sądów pokoju są ogromne kłopoty o charakterze legislacyjnym. - Ja to popieram ze względu na umowę z Pawłem Kukizem, ale mam pewne wątpliwości. Przygotowywana jest potrzebna do tego zmiana spłaszczająca strukturę sądów powszechnych - powiedział wtedy Kaczyński.
Kilka dni później Paweł Kukiz poinformował, że zawiesza wspólne głosowanie z PiS w Sejmie w ramach zawartej w ubiegłym roku umowy między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego. Polityk od miesięcy deklarował, że warunkiem dalszego wspólnego głosowania jest uchwalenie projektu przez Sejm do końca września. - Być może lider Kukiz'15 Paweł Kukiz się trochę obrazi, ale te sądy pokoju z tymi anglosaskimi sądami pokoju będą miały bardzo niewiele wspólnego, to nawet nie jest takie podobieństwo jak muł i koń - powiedział Kaczyński w środę w Puławach.
Przed niemal rokiem przedstawiono założenia zmian w sądach powszechnych. Zakładają one przede wszystkim zastąpienie obecnych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych sądami okręgowymi i regionalnymi. Opozycja krytykuje projekt reformy sądów powszechnych jako mający ostatecznie zlikwidować niezależność polskiej władzy sądowniczej od Ministerstwa Sprawiedliwości i przypieczętować w naszym kraju koniec trójpodziału władzy, który jest główną zasadą państwa demokratycznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP