Polska

"Pan Bóg z nieba patrzy na was i uśmiecha się". Lednica 2000 z udziałem prezydenta

Polska

[object Object]
Na Polach Lednickich odbywa się w XXII Spotkanie Młodychtvn24.pl
wideo 2/4

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów na Polach Lednickich (Wielkopolskie) odbywa się w sobotę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Gościem specjalnym jest prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich odbywa się pod hasłem "Jestem". Oficjalną część rozpoczęła procesja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Prezydent: eksponujcie biało-czerwone barwy

Wcześniej pod Bramę-Rybę przeszła tak zwana procesja orłów. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości jej uczestnicy oraz pielgrzymi trzymali biało-czerwone flagi – dar od prezydenta. - Proszę, byście w ważnych momentach eksponowali nasze biało-czerwone barwy - mówił Andrzej Duda do uczestników spotkania. - Dziękuję, że przyjęliście ten dar, dar polskiej flagi. Zabierzcie je ze sobą do domu. Miejcie je, szanujcie. Ale proszę też, byście ich używali. Byście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty - dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii i tożsamości - także w tych chwilach, kiedy się modlimy - dodał.

"Dziękuję, że tu przybywacie i się modlicie"

Po oficjalnym rozpoczęciu XXII Spotkania Młodych Lednica 2000 i po przemówieniu do zebranych, Andrzej Duda przez pewien czas wspólnie z innymi uczestnikami tańczył pod Bramą-Rybą.

- Dziękuję, że tu przybywacie i się modlicie - tak, jak nam od 1050 lat nakazuje tradycja - w tym niezwykłym miejscu, w którym bije historyczne serce naszej ojczyzny. Być może to tutaj książę Mieszko i jego otoczenie przyjmował chrzest. W każdym razie na pewno tutaj bywał i tańczył pod Bramą-Rybą - powiedział Andrzej Duda.

Dzieło ojca Jana Góry

Andrzej Duda przypomniał też postać zmarłego w 2015 roku założyciela ruchu lednickiego ojca Jana Góry.

- To, że tu przybywacie, ta wasza obecność to jest jego najpiękniejszy pomnik. Myślę, że piękniejszego nie mógłby sobie wyobrazić - zwrócił się do młodzieży. - Cieszę się, że jesteście tu razem. To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą ojczyznę. Pan Bóg z nieba patrzy na was i uśmiecha się. I cieszy się, że jesteście razem. I chcę was zapewnić: cieszy się także Rzeczpospolita.

Prezydent dodał też: Jestem także przekonany, że cieszy się również, gdzieś tam, u Bożego tronu, książę Mieszko - że pamiętacie i że cały czas trwacie w tym, co on dla Polski uznał za najważniejsze: wiarę chrześcijańską, która potem zbudowała naszą wielką i wspaniałą tradycję, dzięki której istniejemy jako państwo.

Od 1997 roku

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin ojciec Jan Góra.

- Bardzo byśmy chcieli, by młodzież opuszczała to miejsce w poczuciu, że każdy jest człowiekiem wartościowym. To także zawiera się w tegorocznym haśle, w słowie: jestem. Jestem wartościowy w oczach Boga, jestem stworzony na podobieństwo Boga – powiedziała rzeczniczka Lednicy Dominika Chylewska.

Autor: jog / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości