Masz maskę do nurkowania? Dołącz do akcji #MaskaDlaMedyka

TVN24 | Polska

Autor:
js/tr
Źródło:
tvn24.pl
"Maska dla Medyka" . Całotwarzowe maski do nurkowania potrzebne personelowi medycznemuTVN24, maskadlamedyka.pl
wideo 2/35
TVN24, maskadlamedyka.pl"Maska dla Medyka" . Całotwarzowe maski do nurkowania potrzebne personelowi medycznemu

Organizatorzy akcji #MaskadlaMedyka apelują o oddawanie masek do nurkowania, by przerobić je na skuteczne maski ochronne dla personelu medycznego lub wentylatorowe aparaty wspomagające oddychanie pacjentów. Według szacunków inicjatorów, Polacy posiadają ponad 300 tysięcy tego rodzaju masek.

Raport tvn24: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Dostęp do wyposażenia medycznego dla pracowników ochrony zdrowia walczących z epidemią COVID-19 jest niewystarczający, dlatego, jak podkreślają organizatorzy, dwa tygodnie temu uruchomili akcję #MaskaDlaMedyka.

 "Akcja jest prywatną, oddolną inicjatywą osób, chcących wesprzeć tych, którzy codziennie narażają się dla nas i naszych bliskich" – tłumaczy w komunikacie Bartosz Kamiński, jeden z jej inicjatorów .

Organizatorzy podkreślają, że "przeznaczone do nurkowania maski Easybreath SUBEA firmy Decathlon mogą zostać w prosty sposób przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP)". "Podobne rozwiązania są z powodzeniem wdrażane między innymi we Włoszech, Czechach, Francji i USA" – zwracają uwagę.

CZYTAJ: Chcą przerobić maski do nurkowania, by chronić personel medyczny. "Warto się nad tym pomysłem pochylić"

 - Wystarczy wydrukować w technologii 3D adapter, do którego pracownicy medyczni dołączą filtry medyczne - wyjaśnia Ilirjan Osmanaj, koordynator współpracy z partnerami akcji.

Akcja #MaskaDlaMedykamaskadlamedyka.pl

"Polacy posiadają ponad 300 tysięcy masek"

Jak informują organizatorzy akcji #MaskaDlaMedyka, w ostatnich dniach do placówek ochrony zdrowia przekazano kilka tysięcy masek. "Znacząca część tej puli została dostarczona dzięki uprzejmości firmy Decathlon, ale równie wielkie znaczenie mają maski przekazywane przez indywidualnych darczyńców bezpośrednio do szpitali i stacji pogotowia" –podkreślają.

Szacują, że "w rękach Polaków znajduje się ponad 300 tysięcy masek Easybreath SUBEA i im podobnych". Dodają, że "ich właściciele mogą dziś uratować wiele ludzkich żyć, przekazując je szybko i sprawnie bezpośrednio do placówek medycznych".

- Liczy się czas. Skoro Polacy posiadają ponad 300 tysięcy masek, które nadają się do wykorzystania przez potrzebujących lekarzy, pacjentów, pielęgniarki i ratowników medycznych, to zaangażujmy się i pomóżmy – każdy tak jak może – w zbieraniu i przekazaniu ich dalej do szpitali. Jak nie my, to kto? – podkreślają inicjatorzy akcji.

Jak przekazać maskę?

1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2. Kliknij w zakładkę PRZYŁĄCZ SIĘ, a następnie PRZEKAŻ SWOJĄ MASKĘ 3. Gdy zostaniesz przekierowany do aplikacji, wejdź w zakładkę MASKI, a następnie utwórz profil klikając "+" w prawym górnym rogu 4. Uzupełnij informacje: miejsce odbioru, typ posiadanych masek oraz dane kontaktowe 5. Czekaj na zgłoszenia potrzebujących medyków

W jaki sposób zgłosić się po maskę i adapter?

1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2. Kliknij zakładkę Potrzebujesz maski? 3. Zostaniesz przekierowany do formularza, gdzie zostaniesz poproszony o podanie danych i dopisanie się do listy potrzebujących maski. 4. Jeśli szukasz adapterów, kliknij w zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER 5. Następnie, po przekierowaniu do aplikacji, wejdź w zakładkę DRUKARZE, gdzie znajdziesz listę osób posiadających adaptery

Informacje dla drukarzy 3D, chcących przyłączyć się do akcji:

1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl 2. Kliknij zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER 3. Zostaniesz przekierowany do aplikacji, w której w zakładce MEDYCY będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajdują się potrzebujący medycy w Twojej okolicy, oraz bezpośrednio się z nimi skontaktować 4. Jeśli chcesz wyprodukować więcej adapterów, dodaj swój profil w zakładce DRUKARZE 5. Projekty adapterów są dostępne w zakładce PROJEKTY

Autor:js/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: maskadlamedyka.pl

Tagi:
Raporty: