Koniec z polityką łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata - mówił Bronisław Komorowski na głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Od lat najwięcej dyskusji budziła obecność Polaków w Iraku, a potem Afganistanie. Gdzie i ilu naszych żołnierzy służy dziś poza granicami Polski?
Najwięcej polskich żołnierzy służy obecnie w Afganistanie w ramach NATO-wskiej misji ISAF. Pierwsi Polacy pojawili się tam w 2002 r. Ich zadaniem było m.in. rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu i budowa infrastruktury. Obecnie w Afganistanie stacjonuje 1600 żołnierzy i pracowników wojskowych, a ostatni Polacy opuszczą ten kraj w drugiej połowie 2014 r.
Nie tylko Afganistan
Choć misja w Afganistanie to największe przedsięwzięcie wojskowe Polaków, nasi żołnierze stacjonują również bliżej kraju - na Bałkanach.
Polski Kontyngent Wojskowy KFOR realizuje w Republice Kosowa misję o charakterze stabilizacyjnym i monitoruje przestrzeganie porozumień i traktatów miedzynarodowych. Znajduje się tam 220 Polaków.
Zadania stabilizacyjne polscy żołnierze wykonują również w Bośni i Hercegowinie, gdzie obecnie stacjonuje w sumie 35 osób.
Najnowsze zagraniczne wyzwanie Polaków to misja doradczo-szkoleniowa UE w Mali. Pierwsi polscy żołnierze pojawili się tam w lutym br. Obecnie przebywa tam 20 Polaków. Do afrykańskiego kraju pojechać ma w sumie 500 żołnierzy z 16 państw europejskich, a misja ma potrwać 15 miesięcy.
Orlik pilnuje nieba
Inny charakter ma wojskowa obecność Polaków u... naszych sąsiadów. Polski kontygent Orlik 4 strzeże przestrzeni powietrznej nad pozbawionymi własnych sił lotniczych Litwą, Łotwą i Estonią. Zadanie w ramach misji Air Policing polskie samoloty realizują wraz z innymi sojusznikami z NATO na zasadzie rotacji. Ostatnia 4-miesięczna misja zakończyła się w sierpniu 2012 r., a obecnie trwają przygotowania do kolejnej misji.
Autor: kg//gak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA | TVN24.pl