Afera wizowa. Operacja "Rinnat" i agent pod przykrywką. Tak wpadł Edgar K.

Źródło:
Wirtualna Polska, tvn24.pl
Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnego
Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnegoTVN24
wideo 2/24
Czuchnowski: Edgar K. wyszedł z aresztu ze statusem tak zwanego małego świadka koronnegoTVN24

Szymon Jadczak i Paweł Buczkowski z Wirtualnej Polski dotarli do akt sprawy aresztowej Edgara K., który usłyszał zarzuty dotyczące afery wizowej. W dokumentach opisana jest operacja CBA pod kryptonimem "Rinnat", która doprowadziła do zatrzymania K. Pomimo tego, że prokuratura wskazywała na wykorzystywanie przez Edgara K. znajomości w MSZ, do dzisiaj żaden pracownik resortu nie został zatrzymany.

Dziennikarze ustalili, jak wyglądał proceder łapówek za załatwianie wiz, który prowadził Edgar K. Z akt wynika, że pierwszy raz wykorzystał swoje powiązania z urzędnikami MSZ, by ściągnąć pracowników na gospodarstwo rolne prowadzone przez jego rodziców.

Już wiosną 2021 roku K. podjął "pierwsze działania zmierzające do rozkręcenia wizowego biznesu" i "przedstawił swoje możliwości Beacie W., właścicielce sieci salonów z azjatyckimi masażami". W czerwcu 2022 roku Edgar K. "załatwił" wizy dla dwóch kobiet z Nepalu. Przyjął za to łącznie 30 tysięcy złotych. Transakcję prowadzili z nim Beata W. i biznesmen hinduskiego pochodzenia Saikat B.

Niedługo później, w październiku, "Edgar K. podjął się załatwienia wiz dla 47 obywateli Indii". Zarobił na tym 329 tysięcy złotych - po siedem tysięcy złotych za jedną wizę. Część z tych osób to "filmowcy Wawrzyka", o których pisał niedawno Onet.

Jeszcze w 2022 roku Edgar K. przyjął kolejne zlecenie i miał załatwić wizy dla 101 obywateli Indii za łącznie 707 tysięcy złotych. Ta transakcja ostatecznie nie doszła do skutku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak Edgar K. zniknął z tekstów na rządowych stronach. Przykłady

Operacja "Rinnat"

Jak podaje WP, "polskie służby twierdzą, że o sprawie z wizami dowiedziały się same i już w 2022 roku podjęły czynności operacyjne". Oficjalne śledztwo w tej sprawie prokuratura wszczęła na początku marca 2023 roku.

Niedługo później wpadł Edgar K. Stało się to po akcji działającego pod przykrywką agenta CBA, który zaoferował Edgarowi K. 800 tysięcy złotych za załatwienie wiz dla 18 Hindusów. 27 kwietnia, podczas trzeciego spotkania, K. przyjął od agenta 160 tysięcy złotych zaliczki. Chwilę później został zatrzymany, a później aresztowany na trzy miesiące.

Prokuratura: Edgar K. wykorzystywał znajomości w MSZ

Początkowo Edgar K. odmówił składania wyjaśnień. Prokurator jednak - pisze WP - "miał w ręku mocne karty: wyjaśnienia Beaty W. i Saikata B., obciążające Edgara K., telefon Beaty W. z wiadomościami wymienianymi z Edgarem K. i w końcu udokumentowane wręczenie łapówki w ramach operacji CBA". K. usłyszał zarzut płatnej protekcji przy załatwianiu wiz w MSZ. Jest podejrzany o załatwienie 268 wiz dla obcokrajowców.

Prokurator napisał we wniosku o aresztowanie: "Ustalenia śledztwa jednoznacznie świadczą, że podejrzany posiada faktycznie znajomości w MSZ, utrzymując kontakty z osobami tam zatrudnionymi, które wykorzystywał, wpływając na tok postępowań prowadzonych w placówkach konsularnych dotyczących wydawania wiz. Istnieje prawdopodobieństwo, że osoby z MSZ, być może również z placówek dyplomatycznych, współdziałały z Edgarem K., ułatwiając mu uzyskanie pozytywnych decyzji wizowych".

K. wyszedł na wolność w sierpniu za poręczeniem majątkowym. "Z informacji zgromadzonych przez dziennikarzy wynika, że Edgar K. zmienił taktykę procesową: zaczął składać wyjaśnienia i obciążać kolejne osoby" - czytamy w WP.

Edgar K. i Piotr WawrzykTymon Markowski/MSZ

Portal przypomina, że od ponad pięciu miesięcy, które minęły od zatrzymania Edgara K. i posiedzenia aresztowego, nie zatrzymano w tej sprawie żadnego pracownika MSZ. Pomimo tego, że prokurator jasno mówił o wykorzystywanych przez K. znajomościach w resorcie.

Zapytaliśmy w Prokuraturze Krajowej, czy śledczy prowadzą jakieś działania wobec pracowników MSZ, którzy mieli kontakt z Edgarem K. i mieli z nim "współdziałać, ułatwiając uzyskanie pozytywnych decyzji". Do czasu publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi.

CBA nie odpowiedziało dziennikarzom WP, czy Edgar K. powoływał się na wpływy w MSZ i jakie konkretnie obietnice złożył działającemu pod przykrywką agentowi. Prokuratura nie udzieliła dziennikarzom informacji, ilu osobom, w jakich dniach i jakie postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym afery wizowej.

Dziennikarz spotkał się z Edgarem K.

Dziennikarzowi WP udało się jednak osobiście spotkać z Edgarem K. Sytuację opisał tak: "19 września 2023 r. spotykamy Edgara K. w szklarni w gospodarstwie jego rodziców. Zarośnięty, w wyciągniętej koszulce i porwanych spodenkach. Zdąży tylko powiedzieć, że to nie od niego tak naprawdę zaczęła się afera wizowa. Gdy pytamy, od kogo, wybucha śmiechem. Rozmowę szybko przerywa jego matka. Edgarowi K. nakazuje wrócić do pracy przy warzywach, a dziennikarza WP wyprasza z posesji".

"Wygląda to tak, jakby chłopak ze wsi pod Kielcami sam załatwiał wizy w MSZ"

Współautor artykułu Szymon Jadczak, który był gościem TVN24, ocenił, że "to, co w tej sprawie zrobiło CBA, jest bardzo dziwne".

Jak mówił, "agent pod przykrywką wie, że Edgar K. obiecuje wizy w zamian za pieniądze, spotyka się z nim dwukrotnie, na trzecim spotkaniu dochodzi do przekazania korzyści w wysokości 160 tysięcy złotych właśnie za załatwienie wiz". - To się dzieje 27 kwietnia. Dzisiaj mamy początek października i niestety nie ma informacji o żadnym innym zatrzymanym urzędniku MSZ-u - kontynuował

- Wygląda to tak, jakby chłopak ze wsi pod Kielcami sam załatwiał wizy w MSZ, bo jakoś nikt, kto z nim współpracował, nie ma żadnych zarzutów - dodał.

- Przypomnijmy, że Edgar K. to jest 25-latek, który formalnie nie pracował w ogóle w MSZ-cie. To jest człowiek, który nie miał właściwie żadnego związku z MSZ-tem - na papierze przynajmniej - i do niego trafiały pieniądze za załatwianie wiz. Więc teoretycznie logicznym jest, że w śledztwie powinni śledczy skupić się na tym, żeby ustalić, w jaki sposób Edgar te pieniądze załatwiał, do kogo te pieniądze trafiały i jak to wszystko się działo - mówił Jadczak.

Szymon Jadczak o aferze wizowej i kulisach zatrzymania Edgara K.
Szymon Jadczak o aferze wizowej i kulisach zatrzymania Edgara K.TVN24

Autorka/Autor:ads,js / prpb

Źródło: Wirtualna Polska, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tymon Markowski/MSZ

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl