Bodnar wydał wytyczne. Reakcja na "ataki słowne i fizyczne" na medyków

Kontrowersje po wynikach konkursu
Profesor Wiącek o atakach na medyków: niezwykle istotne jest egzekwowanie naruszeń prawa (wypowiedź z maja 2025 r.)
Źródło: TVN24
Adam Bodnar przekazał, że jako prokurator generalny wydał wytyczne dla prokuratorów w sprawie prowadzenia postępowań o przestępstwa popełniane na szkodę pracowników ochrony zdrowia, między innymi ratowników medycznych.

"W odpowiedzi na liczne informacje dotyczące ataków słownych i fizycznych wobec ratowników medycznych i innych osób udzielających świadczeń zdrowotnych, jako Prokurator Generalny wydałem wytyczne dla prokuratorów w sprawie prowadzenia postępowań o przestępstwa popełniane na szkodę tych osób" - napisał Adam Bodnar na X.

Jak dodał, opracowanie wytycznych zostało poprzedzone analizą 432 postępowań przygotowawczych. "Przeprowadzono także szerokie konsultacje ze środowiskiem ratowników medycznych oraz z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej" - poinformował.

Bodnar przekazał też, że wytyczne zostały pozytywnie zaopiniowane przez Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Wytyczne prokuratora generalnego

W komunikacie w tej sprawie czytamy, że "wytyczne stanowią reakcję na rosnącą liczbę zdarzeń, charakteryzujących się agresją słowną oraz fizyczną na osoby wchodzące w skład zespołów ratownictwa medycznego, osób udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych (dyspozytorów, pielęgniarki, lekarzy i innych), zwłaszcza w postaci pobić, spowodowania uszkodzeń ciała, gróźb karalnych i znieważeń ze strony tych, którym pierwsza pomoc jest udzielana, członków ich rodzin, a nawet osób postronnych lub tych, w towarzystwie których przebywają".

W ocenie Bodnara "obowiązujące instrumenty prawne w obszarze prawa karnego dają podstawę do podjęcia sprawnej i skutecznej reakcji ze strony prokuratorów, w celu wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw skierowanych wobec osób udzielających świadczeń medycznych". "Zadaniem prokuratorów jest zatem wykorzystanie tych rozwiązań z najwyższym profesjonalizmem i zaangażowaniem, w celu zapewnienia sprawnej reakcji prawno-karnej połączonej z nieuchronną i sprawiedliwą karą" - dodano.

"Osoby wykonujące czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego, a także inne obowiązki służbowe i zawodowe w tym zakresie, korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Ich działania mają kluczowe znaczenie dla ochrony życia i zdrowia społeczeństwa, co uzasadnia objęcie szczególną ochroną prawną w sytuacjach zagrożenia ich zdrowia lub życia" - podkreślono.

"Z tego względu wytyczne nakazują, aby każdorazowo po uzyskaniu przez prokuratora informacji o zdarzeniu mogącym świadczyć o popełnieniu przestępstwa na szkodę tych osób podczas i w związku z wykonywanie przez nie obowiązków zawodowych, podjąć niezwłocznie działania z urzędu w celu jej weryfikacji, a w razie potwierdzenia wszcząć postępowanie przygotowawcze" - dodano.

Konieczna "bieżąca współpraca"

Adam Bodnar zwrócił też uwagę na "konieczność zapewnienia przez kierowników powszechnych jednostek prokuratury bieżącej współpracy z innymi instytucjami uprawnionymi do prowadzenia postępowań (policja), w celu zagwarantowania przepływu informacji o wszczęciu postępowań dotyczących przestępstw popełnionych na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych, a także o wydaniu postanowień o przedstawieniu zarzutów".

Prokurator generalny, jak czytamy w komunikacie, "podkreśla konieczność każdorazowej oceny, czy okoliczności popełnienia czynu uzasadniają przyjęcie, że miał on charakter chuligański, co następnie powinno znaleźć odzwierciedlenie w składanych przez prokuratorów wnioskach o wymiar kary. Sprawcy czynów popełnionych na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych powinni być traktowani z należytą surowością w zakresie wymierzanych kar". 

Działania "w pełni zabezpieczające prawa pokrzywdzonych"

Bodnar pisze też o tym, że prokuratorzy muszą podejmować działania "w pełni zabezpieczające prawa pokrzywdzonych". "Te działania to kierowanie do sądu wniosków o orzeczenie środków kompensacyjnych na rzecz pokrzywdzonych w postaci obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki. Wnioskowane kwoty powinny realnie odzwierciedlać wysokość szkody wyrządzonej przestępstwem, a także w pełni uwzględniać charakter krzywdy doznanej w wyniku przestępstwa" - wylicza.

"Dodatkowo należy rozważyć złożenie wniosku o orzeczenie przez sąd m.in. obowiązku przeproszenia pokrzywdzonego" - czytamy dalej w komunikacie.

Mowa jest też o potrzebie działań prewencyjnych. "W tym celu prokuratorzy powinni składać wnioski o podanie wyroków skazujących do publicznej wiadomości. Ma to być wyraźny sygnał dla społeczeństwa, że agresja wobec osób niosących pomoc medyczną spotka się z nieuchronną karą" - wskazano.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: